مطلب روز

نگاهی کوتاه به بازی مستقل و جذاب Children of Morta

نگاهی بر شباهت‌های «کریپتون» و «مرد پولادین»

نویسنده   آریان محمدزاده  |

Man of Steel طرفداران و مخالفان خود را دارد، اما یکی از جذاب‌ترین عناصر بازسازی سال ۲۰۱۳ سوپرمن به کارگردانی زک اسنایدر تصویری بود که از سیاره محل تولد سوپرمن، کریپتون، ارائه داد. کریپتونی که با سیاره سرد و یخ‌زده‌ی فیلم سوپرمن دهه ۷۰ میلادی به شدت فرق داشت و به طرز تحریک‌آمیزی شفاف و بیگانه‌گونه، با عناصری همراه بود که از فیلم‌های Alien به کارگردانی گیگر، Dune به کارگردانی دیوید لینچ و حتی Avatar به کارگردانی جیمز کامرون، تاثیر گرفته‌بود. این نسخه‌ی کریپتون کاملا با دیگر کریپتون‌های تلویزیون و سینما کاملا فرق داشت و یکی از بخش‌های مورد تحسین قرار گرفته‌ی Man of Steel بود. با گیمان همراه باشید.

در دسامبر ۲۰۱۴، شبکه Syfy اعلام کرد که سریال «کریپتون» در دست ساخت است و توسط دیوید اس گویر (Man of Steel, Batman Begins) نوشته خواهد شد. دهه‌ها قبل از نابودی سیاره، کریپتون داستان پدربزرگ کال-ال، سوپرمن، را روایت می‌کند و وارد عمق جامعه و خانواده این ابرقهرمان می‌شود. با توجه به موفقیت سریال «گاتهام»، پیش‌درآمد بتمن در شبکه فاکس، Syfy هم وارد بازی دنیای پیش‌درآمدهای DC شد.

مدتی پیش تریلر سریال کریپتون در فضای مجازی به طور ناخواسته منتشر شد اما قبل از این که کمپانی آن‌را پاک کند، باعث ایجاد سوالی مهم شد: آیا سریال کریپتون پیش‌درآمدی بر فیلم Man of Steel است؟ با توجه به آنچه در تریلر دیدیم و شنیدیم، جواب سوال «بله» است.

طراحی صحنه و لباسِ شهرها و محیط‌های کریپتون کاملا با آنچه که در Man of Steel نشان داده شد، همخوانی دارند. از جمله جسم فلزی و کلیدی‌شکلی که نماد S خاندان ال بر روی آن حک شده‌است (که در دنیای سینمایی DC، آن S امید معنی می‌شود). سبک بصری صحنه‌ها – از شهر ‌اول تریلر (که می‌تواند کریپتونوپلیس یا کاندور باشد) تا مردمی که نماد خاندانشان بر روی لباس‌ها و زره‌هایشان نقش بسته‌است و لهجه‌ی شخصیت‌ها که معمولا انگلیسی است – این سرنخ را به ما می‌دهد که این همان جهانی است که روزی جور-ال با بازی راسل کرو برعلیه آن شورش خواهد کرد.

 

http://www.ecartelera.com/images/noticias/fotos/33000/33083/1.jpg

براساس اطلاعات منتشر شده، شخصیت‌های سریال کریپتون در واقع اجداد قهرمانان و شروران فیلم Man of Steel هستند. شخصیت‌های اصلی «کریپتون» سِگ-ال (با بازی کامرون کافه)، پدر جور-ال و پدربزرگ کال-ال، و لیتا زاد (با بازی جورجینا کمپل)، از اجداد ژنرال زاد، هستند. خاندان ال و خاندان زاد شخصیت‌های اصلی فیلم Man of Steel را تشکیل می‌دهند و به نظر می‌رسد که مطالبات این دو خاندان با یکدیگر در گذشته از عوامل اصلی تعیین سرنوشت سیاره کریپتون است – مدت‌ها قبل از اینکه نوادگانشان این تنش را به سیاره زمین بیاورند.

عنصر طبقات اجتماعی، بر این معنا که کریپتونی‌ها تنها برای وظیفه‌ای خاص بدنیا می‌آیند، یکی از مسائل مورد تمرکز در Man of Steel بود.

سِگ-ال این چنین توصیف شده‌است: او نهال خانواده‌ی ال به حساب می‌آید که در آینده تبدیل به خاندانی برتر می‌شود و دارای بصیرتی قابل تحسین است. او پس از اینکه خانواده‌اش از درجاتش خلع می‌شوند، در پایین‌ترین طبقه‌ی اجتماعی کریپتون در حال گذراندن روزگار است. «کریپتون» به نوعی داستان رسیدن خاندان ال از فرش به عرش را روایت خواهد کرد، بخشی از حماسه‌ی سوپرمن که تا به حال در سینما یا تلویزیون به آن پرداخته نشده‌است. لیتا زاد به عنوان یکی از اعضای طبقه‌ی نظامی کریپتون توصیف شده‌است که «رابطه‌ی عاشقانه ممنوعی» با سِگ-ال دارد و این رابطه می‌تواند خانواده‌های ال و زاد را بیشتر از آن‌چیزی که طرفداران امروزه با آن آشنایی دارند، پیوند بزند.

عنصر طبقات اجتماعی، بر این معنا که کریپتونی‌ها تنها برای وظیفه‌ای خاص بدنیا می‌آیند، یکی از مسائل مورد تمرکز در Man of Steel بود. جور-ال هنگامی که تصمیم گرفت فرزندش را به طور طبیعی بدنیا آورد، اولین زایمان طبیعی کریپتون پس از قرن‌ها، سیستم طبقاتی کریپتون را به مبارزه طلبید. نسخه‌ی هولوگرامی او پس از ملاقات با کال-ال در سفینه‌ی فضایی کریپتونی، جامعه‌ی کریپتون را اینگونه توصیف کرد:

کودکان طوری طراحی می‌شدند تا نقش از پیش تعیین شده‌ای را در جامعه به عنوان کارگر، سرباز، رهبر و غیره ایفا کنند. مادرت و من بر این عقیده بودیم که کریپتون چیز ارزشمندی را از دست داده‌است، عنصر انتخاب و شانس. اگر کودکی آرزوی چیزی به جز آنچه که جامعه از او می‌خواهد را داشته باشد، آن‌موقع چه؟ اگر کودکی به دنبال چیزی وسیع‌تر باشد چه؟

 

http://www.ecartelera.com/images/noticias/fotos/29900/29908/1.jpg

از دیگر شخصیت‌های سریال می‌توان به وال-ال (با بازی ایان مک‌الهینی که نقش باریستان سلمی را در سریال بازیِ تاج و تخت ایفا کرد) اشاره کرد.  او پدربزرگ نابغه‌ی سِگ است که به منطقه‌ی فانتوم تبعید می‌شود و بسیار به کاوش‌های فضایی معتقد است. او همچنین بر این باور است که کاوش‌های فضایی نوعی از دفاع شخصی محسوب می‌شوند و مدت‌ها تلاش کرده تا به سران کریپتون در مورد تهدیدی باستانی، هشدار دهد. پریموس آلورا زاد (با بازی آن اوگبومو)، مادر لیتا زاد و رهبر بخش نظامی کریپتون نیز در سریال حضور دارد.

منطقه‌ی فانتوم، تلاش کریپتونی‌ها برای برپا کردن کلونی بر روی سیارات دیگر و کاوشگری‌هایشان همه در Man of Steel حضور داشتند. هنوز اشاره‌ای به World Engine، ماشین‌های بزرگی که کریپتونی‌ها برای تغییر شرایط جوی سیارات دیگر استفاده می‌کنند، نشده‌است. همان‌هایی که زاد بر روی سیاره زمین هم از آن‌ها استفاده کرده‌است. حتی هشدارِ وال-ال هم که پیش‌تر به آن اشاره شد، می‌تواند فرصتی برای وارد کردن برینیاک به دنیای سینمایی DC باشد. در همین حال، هدف بدنیا آمدن فرزندان خانواده زاد که خدمت در بخش نظامی کریپتون است، متصل می‌شود به هرچیزی که از ژنرال زاد در Man of Steel می‌دانیم. در تریلر حتی دیالوگی هم وجود داشت با این مضمون که سِگ-ال باید “قلعه را پیدا کند”، که شاید اشاره‌ای است به «قلعه‌ی تنهایی» که هنوز در دنیای سینمایی DC وجود ندارد

تصویر‌هایی از کریپتون، پای ثابت سریال‌های تلویزیونی سوپرمن-محور از «لوییس و کلارک» تا «Smallville» و تا «Supergirl» می‌باشد، به خصوص قسمتی از فصل یکم Supergirl که کارا زور-ال مجبور می‌شود خاطراتش در کریپتون را زندگی کند. با این حال، «کریپتون» اولین سریالی خواهد بود که طرفداران را به درون فرهنگ، سیاست و تاریخچه‌ی سیاره‌ی محل تولد سوپرمن می‌برد – چیز‌هایی که سوپرمنِ هنری کویل هم از آن‌ها اطلاعات چندانی ندارد. اگر همه چیز خوب پیش برود، «کریپتون» می‌تواند یک سریال علمی-تخیلی، حماسی و نماینده‌ی شایسته دنیای سینمایی DC در تلویزیون باشد، و حتی مخالفان Man of Steel (یا حداقل بخشی از آن‌ها!) را با روشی کاملا متفاوت و جدید به تحسین این جهان مجاب کند.


منبع ScreenRant


۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.