نقد و بررسی بازی The Walking Dead Season 3 Episode 5: From the Gallows

خاتمه‌ای بر یک داستان پر فراز و نشیبفصل سوم از بازی The Walking Dead نیز پایان یافت و به نوعی توانست ماجرای خاویر و برادرش دیوید را به یک سرانجام برساند. در ادامه به بررسی آخرین قسمت از فصل سوم می‌پردازیم. با گیمان همراه باشید.

شروع طوفانی فصل سوم در چند ماه گذشته باعث شد تا انتظاراتمان از این بازی بیشتر از سایر عناوین تل‌تیل گیمز شود. تیم طراحان این سری از بازی از نهایت خلاقیت خود در روایت داستان در دنیای آخرالزمانی بهره بردند و باید به این تلاش آفرین گفت!

در اپیزود سوم این بازی شاهد کم و کاستی‌هایی در بخش اکشن بازی بودیم. این مسئله کمی نگران کننده بود ولی بالاخره در اپیزود نهایی نتیجه‌ی صبرمان را دیدیم. این بار برخلاف سایر محصولات تل‌تیل گیمز شاهد پایان‌های مختلفی هستیم و واقعا سرنوشت شخصیت‌ها در دستان بازیکن قرار دارد.

مهم نیست شما در پایان اپیزود چهارم به جوان شلیک کرده‌اید یا خیر، در نهایت با شکسته شدنِ دیوارِ ریچموند، زامبی‌ها به شهر حمله‌ور می‌شوند و این شما هستید که تصمیم می‌گیرید چطور از این مهلکه نجات پیدا کنید. روبه‌رو شدن با النور و فرد دیگری که از محاکمه جان سالم به در برده یکی از صحنه‌های بسیار نابِ این فصل بود و گیمر می‌تواند رو در رو با النور روبه‌رو شود. بازیکن این انتخاب را دارد که او را بابت زیر آب زدن ببخشد یا اظهار تنفر کند!

روابط میان خاویر با سایر کاراکترها در این اپیزود انتظار داشتیم تا کاملا تاثیر خود را نشان بدهد. گیب همچنان شخصیتی دارد که روی اعصاب بسیاری از بازیکن‌ها راه می‌رود ولی با این حال در قسمت پایانی کمی قابل تحمل‌تر است. هر چند در بخش‌های پایانی دوباره دست به انتخاب‌هایی می‌زند که از او انتظار نمی‌رفت. رابطه‌ی میان خاویر و کلمنتاین به انتخاب‌هایی بستگی دارد که در گذشته در حق وی انجام شده است. اگر رابطه‌ای بسیار مستحکم با وی داشته باشید، با پایانی نسبتا خوب روبه‌رو هستید. از طرفی دیگر شخصیت دیوید، در این اپیزود دوباره دست مایه‌ی تغییراتی می‌شود تا انتخاب‌های بازیکن را به چالش بکشد.

همه اطلاع داریم که بازی دارای پایان‌های متعددی است ولی جالب است بدانید اولین بار در طول ماجراهای The Walking Dead می‌توانید پایانی را که هیچ تلفاتی به شخصیت‌های اصلی وارد نشده را نیز مشاهده کنید!

ظاهرا با تعبیه‌ی «ژنراتور داستانی» در ابتدای هر فصل از این بازی، دست سازندگان در ساخت چند پایان مختلف و مجزا باز شده است و طراحان به راحتی می‌توانند در شخصیت‌پردازی کاراکترهای مختلف بیشتر تمرکز داشته باشند. همین عامل می‌تواند باعث شود تا بازیکن سر انتخاب‌های هر دیالوگ بیشتر و بیشتر فکر کند تا بلکه در نهایت از عملکرد خودش پشیمان نشود.

در بررسی‌ اپیزودهای قبلی این فصل اشاره داشتیم که شخصیت خاویر شبیه به «لی» خواهد شد. ولی اجازه دهید رک بگویم: اشتباه کردم! در اپیزودهای قبلی این فصل گفته شد در نهایت بازی با یک پایان و سرنوشت واحد به اتمام می‌رسد ولی باز هم اشتباه کردم! ظاهرا تل‌تیل گیمز با ظاهر ساده توانسته همه را به اشتباه بندازد. طراحان به سختی در تلاش بودند تا ساختار و هسته‌ی گیم‌پلی بازی را در The Walking Dead تغییر دهند.

در مقدمه‌ی اپیزود پنجم به رسم قسمت‌های قبلی به گذشته سفر می‌کنیم و می‌بینیم که خاویر به پدرش در رابطه با دیوید چه چیزی می‌گوید. در آنجا به بازیکن حق انتخاب داده می‌شود که آیا رابطه‌اش با دیوید را بهتر می‌کند یا خیر! شاید این نوع مقدمه در ابتدای اپیزود پنجم کسل‌کننده و بی‌معنا باشد ولی در نهایت با صحنه‌ی روبه‌رو شدن دیوید با خاویر، با صحنه‌ای کاملا احساسی همراه هستیم. خاویر شبیه به هیچ شخصیت دیگری در دنیای مردگان متحرک تل‌تیل گیمز نیست. اصلا هر شخصیتی که تل‌تیل گیمز خلق می‌کند منحصر به فرد است و این بازیکن است که مشخص می‌کند کاراکترها چطور رفتار کنند.

انتظار می‌رفت تا کلمنتاین از بازی حذف شود ولی در نهایت، با روبه‌رو شدن حقایقی وی همچنان در دنیای مردگان متحرک حضور دارد و برخلاف انتظارمان ظاهرا پرونده‌ی ماجرای خاویر بسته می‌شود.

البته این مسئله هنوز در حد حدس و گمان است و شاید سازندگان همین داستانِ کنونی را بسط دهند که بهتر است این اتفاق رخ ندهد. پایان‌بندی بازی به قدری خوب است که دلتان می‌خواهد دوباره از اپیزود اول بازی را انجام دهید و مسیر جدیدی را طی کنید تا بلکه روابط جدیدی میان شخصیت‌ها خلق کنید. هر چند رابطه‌ی عاشقانه و رومانتیک میان خاویر و کیت تغییر چندان زیادی پیدا نمی‌کند و مقدر شده تا خاویر در مثلث عشقی میان کیت و برادر بزرگترش گرفتار شود.

قسمت پایانی از اکشن نسبتا بهتری برخوردار است. این مسئله تا حدودی توانسته از حس درام ملال‌آوری که در دو اپیزود گذشته وجود داشته کم کند. آیا هنوز فکر می‌کنید بازی‌های تل‌تیل گیمز بی‌هدف و خسته‌کننده است؟ یا فکر می‌کنید با دکمه‌زنی‌های سریع نمی‌توان از یک بازی لذت برد؟ دنیای مردگان متحرک خلق شده توسط این استودیو به قدری زیبا است که اگر تا فصل دهم هم ساخته شود، هوادارانی را دارد که این بازی را تجربه کنند و از روایت داستانی در دنیای بازی لذت ببرند. بی‌صبرانه منتظر ماجراجویی‌های جدید در دنیای مردگان متحرک هستیم. آیا تل‌تیل گیمز می‌تواند قوی‌تر از این فصل ظاهر شود؟

 • اکشن به مراتب بهتر از دیگر ایپزودها
 • تل‌تیل گیمز هنوز می‌تواند غیر قابل پیش‌بینی باشد

 • پایان‌بندی فصل سوم می‌توانست بهتر رقم بخورد

منبع: Gameon

درباره سیستم نمره دهی

8

خوب:

بد:0 امتیاز کاربران
امتیاز شما به این بازی؟
    برای امتیازدهی وارد شوید

(2 votes, average: 9٫00 out of 10)
Loading...
 • ١
 • ٢
 • ٣
 • ۴
 • ۵
 • ۶
 • ٧
 • ٨
 • ٩
 • ١٠

۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.
ورود به پروفایل

The Walking Dead Season 3 Episode 5: From the Gallows

تاریخ انتشار: ۹ خرداد ۱۳۹۶
پلتفرمها: iOS اندروید

پنجمین قسمت از فصل سوم بازی The Walking Dead داستان قهرمان جدید این سری به نام خاویر را به یک سرانجام می‌رساند.

امتیازها

0
کاربران
74
Metacritic
8
Gameon

Intense Violence, Blood and Gore, Strong Language, Use of Drugs