اولین نگاه به بازی State of Decay 2

سرانجام هیچکس باقی نماند‌نسخه‌ی دوم بازی State of Decay به عنوان یکی از بازی‌های انحصاری پلتفرم‌های مایکروسافت، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. با اولین نگاه به این بازی همراه باشید.

تصور کردن دنیایی که در آن آخرالزمان رخ داده و بسیاری از انسان‌ها به زامبی تبدیل شده‌اند، حداقل برای افرادی که بازی‌های ویدیویی را دنبال می‌کنند کار سختی نیست. در سال‌های اخیر، بازی‌های زیادی با این موضوع عرضه شدند. برخی مانند سری (The Walking Dead) از این فضا برای روایت داستان استفاده کرده و بازی‌هایی مثل (Dead Rising)  تمرکز خود را بر گیم‌پلی و المان‌های آن گذاشته و هر کدام با توجه به سلیقه گیمرها، مخاطبین خاصی را جذب می‌کردند. نسخه اول از سری (State of Decay)، به هیچ عنوان وقت شما را تلف نمی‌کرد. بازی تلاشی برای ارائه برای داستان سرایی و ارائه شوتینگ حرفه‌ای نمی‌کرد، حتا زامبی‌های بازی هم تفاوت زیادی با بازی‌های زامبی محور دیگر نداشتند. بازی در هنگام عرضه یک عنوان در سبک «وحشت و بقا» برای پلتفرم‌های مایکروسافت بود که با رعایت کردن تمام المان‌های یک بازی آنلاین در سبک وحشت و بقا، آن ها را به خوبی در دنیای آفلاین پیداه کرده بود. جزییات بی نظیر گیم‌پلی بازی در کنار همین سیستم، باعث شد تا بسیاری جذب نسخه اول بازی شوند، به صورتی که با تایید شدن قسمت دوم State of Decay، این عنوان به یکی از مهم‌ترین انحصاری‌های پلتفرم‌های مایکروسافت و از مورد اننتظارترین بازی‌های سال آینده میلادی، تبدیل شد.

در ادامه با گیمان  و به مناسبت نمایش این بازی در رویداد E3، نگاهی جامع به تمام اطلاعات منتشر شده و توقعات ما از قسمت دوم State of Decay، خواهیم داشت.

 

داستان بقا

هنوز اطلاعات زیادی در مورد بخش داستانی بازی منتشر نشده است. البته مشخص است که بازی این‌بار هم مانور خاصی در بخش داستانی نخواهد داد و قصه‌هایی که در State of Decay 2 دنبال خواهیم کرد، همگی بهانه‌ای برای پیشبرد گیم‌پلی بازی خواهند بود. مواردی مثل نقشه بازی و جزییات شخصی سازی، به مقادیر بسیار زیادی پیشرفت کرده وعظیم‌تر شده اند. سازندگان بازی اعلام کرده‌اند که سه نقشه در بازی وجود داشته و محیط به میزان قابل توجه‌ای نسبت به قسمت پیشین وسیع‌تر خواهد بود. همکاری تیمی در بازی هم نسبت به گذشته پیشرفت داشته و شما قابلیت تجربه مراحل به صورت چهارنفره را خواهید داشت. نکته جالب در مورد این بقش این استکه عضویت در گروه‌های چهار نفره به معنای محدودیت شدن فعالیت‌های شما به ماموریت‌های گروهی نیست و شما قادر خواهید بود تا ماجراجویی‌های خود را به تنهایی نیز دنبال کنید. البته همکاری‌های تیمی بازی نیز در نگاه اول جذاب به نظر می‌رسند. برای مثال در تریلری که از بازی در طی کنفرانس مایکروسافت منتشر شد، پس از غارت یک منطقه به صورت گروهی، یکی از هم تیمی‌های شما اسیب می‌بیند، انتخاب بین استفاده از تنها پادزهر گروه برای نجات هم‌تیمی‌تان و یا خلاص شدن از دست او، به دست شما و سایر هم تیمی‌هایتان خواهد بود.

سازندگان بازی این وعده را داده‌اند که در صورت رسیدن به توانایی همکاری تیمی و مدیریت گروهتان، انجام ماموریت‌ها و بقا در محیط بازی، بسیار آسان‌تر و جذاب‌تر دنبال خواهد شد. این همکاری نیاز به مدیریت منابع، تاکتیک‌های حمله مشخص و وفاداری تیمی خواهد بود. البته به نظر می‌رسد که درگیری مستقیم بین بازی‌کنندگان، در بازی وجود نخواهد داشت. یعنی شما قادر به حمله مستقیم و تیراندازی به سمت هم‌تیمی های خود یا سایر افراد حاضر در داخل نقشه بازی نخواهید بود. البته این به معنای نبود جدال بین گیمر‌ها با یکدیگر نیست و سازندگان از یک ایده‌ خلاقانه برای به جان هم انداختن بازیکن‌ها استفاده کرده‌اند.  برای مثال شما می‌توانید لشکری از زامبی‌ها را به سمت شخص و یا گروه خاصی هدایت کرده و آن‌ها را به دردسر بیاندازید. همین موضوع باعث می‌شود تا دو گروه و دو شخص در بازی دشمن شناخته شده و برای یکدیگر یک خطر جدی به حساب بیایند.

در صورت رسیدن به توانایی همکاری تیمی و مدیریت گروهتان، انجام ماموریت‌ها و بقا در محیط بازی، بسیار آسان‌تر و جذاب‌تر دنبال خواهد شد.

همانطور که پیش از این نیز ذکر شد، بازی در هنگام عرضه از سه نقشه بهره خواهد برد. کارگردان بازی دلیل استفاده نکردن از یک نقش بزرگ واحد و تقسیم محیط بازی به سه نقشه را، ایجاد تنوع در محیط بازی و ایجاد تجربه ماجراجویی جدید در هرکدام از منطقه‌ها می‌داند. با این سه نقشه که به احتمال زیاد و با گذشت زمان از عرضه بازی، تعدادشان بیشتر نیز خواهد شد، شما خواهید توانست تا در هر کدام از مناطق، ساختمان‌های خود را بنا کرده و آیتم‌های متنوعی را دریافت کنید. البته ترک یکی از نقشه‌های بازی به معنای قطع دسترسی شما به  اندوخته‌هایی که در نقشه اول کسب کرده‌اید نیست. تمام دست رنج شما قابلیت انتقال به نقشه‌های جدید را داشته و حتا برای ساختمان‌های ثابتی که ساخته‌اید، مبلغی را دریافت خواهید کرد.

جلوه‌های بصری بازی به مقدار قابل توجه‌ای پیشرفت کرده‌اند

لشکر آماده!

از مشکلات نسخه اول، یک نواخت شدن ماموریت‌ها بعد از گذشت مدتی از زمان بازی بود. حال به نظر می‌رسد سازندگان قصد رفع این مشکل را داشته و نبردها در State of Decay 2 باجزییات‌تر، بزرگ‌تر و خشن‌تر دنبال خواهند شد. شوتینگ بازی نیز نسبت به گذشته بهبود یافته و از حالت خشک و نسل ششمی قسمت پیشین خارج شده، سلاح‌های قابل استفاده شما در بازی به طرز قابل توجه‌ای افزایش یافته و  از امکانات بیشتری برای شخصی سازی کاراکتر خود بهره خواهید برد. باید در نظر گرفت که سری  State of Decay داستان یک ابرقهرمانی که قصد نجات دنیا و بشریت از دست زامبی‌ها را دارد نیست. شما یک شخص عادی با توانایی‌های معمولی خواهید بود که باید برای نجات خودتان در یک دنیای خشن و زامبی زده که هر عنصر بقایی در آن به سختی یافت می‌شود، تلاش کنید. مانند قبل، دنیای بازی یک محیط سرد و بی روح خواهد بود. انسان‌ها در سرتاسر محیط بازی حتا خطرناک‌تر از زامبی‌ها به نظر‌ می‌رسند و برای پیدا کردن مقادیر مورد نیاز خود برای حیات، به گشتن قدم به قدم بازی نیازی خواهید داشت. برای بقا گاهی نیاز به ریسک بر سر زندگی  شخصیت خود داشته و در بعضی از موارد حتا مجبور به خیانت به هم‌گروهی‌های خود خواهید شد.

اشاره به این موضوع که قسمت اول State of Decay حداقل در نگاه اول یک بازی پیش افتاده ارکید به نظر می‌رسید، بی انصافی نیست. حرکت نچندان استاندراد شخصیت بازی، منویی که با نهایت بی سلقیگی طراحی شده، همگی این موضوع را پیش بینی می‌کردند که بازی در جزییات گیم‌پلی نیز دچار مشکل خواهد بود. State of Decay خلاف این نکته را ثابت کرده و نشان داد که در حین ارکید بودنش، توانایی ارائه یک تجربه عمیق گیم‌پلی را خواهد داشت. شما در بازی توانایی تشکیل یک پایگاه برای محافظت از زامبی‌ها را داشتید. از استخدادم محافظ و سرآشپز و پرستار گرفته تا مقاوم‌تر کردن محیط و ساخت برجک و دیوار‌های دفاع، از جمله فعالیت‌های شما برای بقا در قسمت قبلی بازی بودند. جزییات در گیم‌پلی بیداد می‌کرد و هر کدام از بازی کنندگان این توانایی را داشته که بنا بر سلیقه و مهارت خود، نیروهای مورد نیاز خود را استخدام کنند.

حال قرار است تا جزییات بازی در این نسخه به طرز شگفت انگیزی بیشتر از نسخه قبل شود و معنا این جمله تنها درگیری و سرگرمی بیشتر شما برای دفاع از خودتان خواهد بود. علاوه بر سیستم ساخت و ساز، روابط انسانی این بار اهمیت ویژه‌ای در بازی پیدا کرده و برای ساخت تیمی قدرت‌مند و یک‌دست، به دقت بیشتری نیاز خواهید داشت. مبارزات یاران شما را خسته کرده و گشت و گذار در محیط بازی برای پیدا کردن منابع، نیاز به حضور در مناطق خطرناکی که با زامبی‌های زیادی محاصره شده‌اند را خواهید داشت.

المان‌های مخفی کاری نیز در بازی بیشتر از گذشته دیده شده و مواردی همچون استفاده از سلاح‌های سرد و کاورگیری و راندن بی و سر و صدای وسایل نقلیه، با قوت بیشتری در بازی قرار خواهند گرفت. برای انجام هر کدام از کارهای خود به دقت بیشتری نیاز داشته و جدا از توجه به تولید سر و صدا، باید نسبت به نگه‌داری از وسایل خود نیز آمادگی و دقت کامل داشته باشید.

مشخص نیست که پشت دیوارهای این خانه، جه چیزی انتظارتان را می‌کشد!

وحشت تماشایی

برخلاف نسخه قبلی که با استفاده از موتور CryEngine 3 ساخته شده بود، State of Decay 2 بر اساس موتور «اپیک گیمز» یعنی Unreal Engine 4 ساخته می‌شود. حتا با استفاده از موتور قدرت‌مند CryEngine، قسمت اول در بسیاری از بخش‌های فنی دچار مشکلات زیادی بود. از دویدن غیر طبیعتی کاراکتر شما گرفته تا لود نشدن درست بافت‌ها و افت فریم شدید در بسیاری از صحنه‌های شلوغ رنج می‌برد. مشکلات در صداگذاری بازی‌ و محدود بودن تعداد صدا پیشه‌ها و افکت‌های صوتی هم از اشکالات نسخه قبلی بازی‌ست. حال و با استفاده از Unreal Engine 4 و تمرکز بیشتر سازندگان بر بخش بصری و شنیداری بازی، به نظر‌ می‌رسد که حداقل این‌ بار، عنوانی سازگارتر با استاندرادهای نسل هشتم روبرو خواهیم شد.

شهرهای کوچک و محیط بحران زده‌ای در بازی وجود دارند که انتظار ما و دوستانمان را برای بقا می‌کشند.

از بزرگ شدن تیم سازنده گرفته و حضورهای متوالی این بازی در رویدادهای مایکروسافت، همگی نشان از توجه ویژه این کمپانی و جدی‌تر بودن قمست دوم State of Decay نسبت به گذشته‌ست. جدا از ضعف‌های گرافیکی که هنوزم در تریلر‌های بازی مشاهده می‌شوند، State of Decay 2 حداقل از این فاصله، یکی از سرگرم‌ترین بازی‌های سال آینده به نظر می‌رسد. شهرهای کوچک و محیط بحران زده‌ای که انتظار ما و دوستانمان را برلی بقا می‌کشند. بازی در نیمه اول سال ۲۰۱۸ میلادی به ویندوز ۱۱ و ایکس‌باکس وان خواهد آمد.

منبع:


۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.