مطلب روز

نگاهی کوتاه به بازی مستقل و جذاب Children of Morta

بازگشت شکوهمندانه کرش یا خداحافظی برای همیشه؟

نویسنده   علیرضا نیک‌اندیش  |

چیزی به عرضه بازی مورد انتظار Crash Bandicoot N.Sane Trilogy و قصد داریم در ادامه پیش نگاهی به این اثر بازسازی شده داشته باشیم.

برای اولین بار بازسازی سه‌گانه کرش بندیکوت در E3 2016 معرفی شد و می‌توان آن را یک رونمایی نصف و نیمه دانست چرا که شان لیدن تنها اعلام کرد که سه‌گانه اول سری  کرش که شامل،  Crash Bandicoot،  Crash Bandicoot 2: Cortex Strike و Crash Bandicoot: Warped می‌شود قرار است برای پلی‌استیشن ۴ در قالب یک بازسازی منتشر شود. از آن موقع بسیاری از طرفداران بابت این خبر خوشحال شدند اما چندین و چند ماه گذشت و هیچ‌گونه خبر یا تریلری از بازی منتشر نشد تا اینکه در Playstation Experience 2016 بود که به صورت رسمی و با نمایش یک تریلر ریمستر سه‌گانه Crash Bandicoot با نام Crash Bandicoot N.Sane Trilogy معرفی شد.

باکس‌آرت‌های بازسازی شده سه‌گانه کرش در N.Sane Trilogy

پس از  Team Racing یک اثر دیگر از سری  Crash Bandicoot در انحصار سونی با نام  Crash Bash عرضه شد و بعد از آن، این کمپانی ژاپنی حق امتیاز خود را از دست داد و چندین و چند نسخه از کرش بندیکوت برای کنسول‌های مختلف عرضه شد ولی هیچ‌کدام از آن‌ها نتوانست موفقیت سه‌گانه اول سری کرش را دوباره تکرار کند.

سه‌گانه اول سری کرش بندیکوت در باره زمانی سال‌های ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۸ توسط استودیو معروف و بسیار محبوب ناتی‌داگ توسعه پیدا کرد و در آن زمان برای پلی‌استیشن ۱ که اولین کنسول سونی محسوب می‌شود، منتشر شد. زمانی که کرش برای اولین بار معرفی شد، سونی اعلام کرد که قرار است این کارکتر تبدیل به نماد پلی‌استیشن شود، اما خیلی‌ها بر این باور بودند که چنین چیزی غیر ممکن است. این دسته از افراد بر این باور بودند که چگونه، یک شخصیت، با ظاهری ساده و بدون حتی گفتن یک کلمه دیالوگ می‌تواند به یک نماد برای کنسول پلی‌استیشن تبدیل شود. شخصیتی که در نگاه اول شاید جذابیت قهرمانان آن دوره بازی‌های ویدیویی مانند، سونیک و ماریو را نداشت اما رفته رفته با عرضه بازی شاهد محبوبیت بیش از اندازه این کارکتر بودیم، به طوریکه سونی اقدام به عرضه یک سه‌گانه در طی سه سال برای این بازی کرد و هر سه نسخه هم درون خود به موفقیت‌های کم‌نظیری دست پیدا کردند. پس از عرضه سه‌گانه یک نسخه دیگر از سری کرش توسط ناتی‌داگ با نام Crash Bandicoot Team Racing منتشر شد که آخرین نسخه از این سری بود که توسط ناتی‌داگ توسعه پیدا کرده است. این بازی هم با بازخوردهای مثبتی از سوی طرفداران و منتقدین روبه‌رو شد که البته نباید از این مسئله بگذریم که عرضه Team Racing یک امر رقابتی بین سونی و نینتندو نیز بود چرا که آن زمان نینتندو با انتشار Mario Kart برای کنسول خود توانسته بود طرفداران بسیار زیادی را به سمت خود بکشاند و سونی به همین سبب تصمیم گرفت تا این بازی را عرضه کند. پس از  Team Racing یک اثر دیگر از سری  Crash Bandicoot در انحصار سونی با نام  Crash Bash عرضه شد و بعد از آن، این کمپانی ژاپنی حق امتیاز خود را از دست داد و چندین و چند نسخه از کرش بندیکوت برای کنسول‌های مختلف عرضه شد ولی هیچ‌کدام از آن‌ها نتوانست موفقیت سه‌گانه اول سری کرش را دوباره تکرار کند.

حال پس از چیزی نزدیک به ۲۰ سال از گذشت عرضه آخرین نسخه از سه‌گانه اول کرش بندیکوت، اکتیویژن که در حال حاضر صاحب امتیاز شخصیت کرش است تصمیم گرفته تا با سونی همکاری کند و یک بازسازی از سه‌گانه اول  Crash Bandicoot را به صورت انحصاری برای پلی‌استیشن ۴ عرضه و یک بازگشت شکوهمندانه برای این شخصیت دوست داشتنی رقم بزند. وظیفه بازسازی این مجموعه بر عهده استودیو ویکاریوس ویژنز (Vicarious Visions) است و آن‌ها قصد دارند تا یک بازسازی تمام و کمال از این مجموعه با حفظ پایه و هسته اصلی بازی انجام بدهند. در این بازسازی تمامی عناصر موجود قرار است بر سر جای خود باقی بمانند و ما تنها شاهد تغییرات عظیم در بخش‌های بصری و صوتی بازی با توجه به گذشت سه نسل از عرضه آخرین نسخه این سه‌گانه خواهیم بود. در N.Sane Trilogy، کات سین‌ها یا همان میان‌پرده‌های بازی هم دوباره بازسازی شده‌اند و ویکاریوس ویژنز سعی دارد با این کار یک حس یکسان از تجربه نسخه جدید سه‌گانه کرش به مخاطب القا کند. جالب است بدانید که گویندگان بازی دوباره از اول کار صداگذاری بازی را انجام داده‌اند. در زیر می‌توانید نام صداپیشه‌های حاضر در Crash Bandicoot N.Sane Trilogy را مشاهده کنید:

  • جس هارنل در نقش کرش بندیکوت (Crash Bandicoot)
  • لکس لنگ در نقش دکتر نئو کرتکس  (Dr. Neo Cortex)
  • موریس لامارچ در نقش دکتر نیترس بریو (Dr. Nitrus Brio)
  • گریگ ایگلس در نقش آکو آکو (Aku Aku)
  • دبی دری‌بری در نقش کوکو بندیکوت (Coco Bandicoot)
  • کوری برتون در نقش دکتر ان.جین (Dr. N. Gin) و دکتر نفاریوس تراپی (Dr. Nefarious Tropy)
  • جان دیماجیو در نقش تاینی تایگر (Tiny Tiger) و اُکا اُکا (Uka Uka)
  • دوایت شولز در نقش پاپو پاپو (Papu Papu)

کوکو بندیکوت، در هر سه نسخه بازسازی شده کرش در N.Sane Trilogy قابل بازی خواهد بود!

از نکات جالب نسخه بازسازی شده سه‌گانه کرش می‌توان به اضافه شدن کوکو بندیکوت به عنوان شخصیت قابل بازی اشاره کرد. وی در نسخه اول به طور کلی حضور نداشت و در نسخه دوم هم به هیچ عنوان قابل بازی نبود و در نسخه سوم نیز، صرفا در برخی مراحل خاص به عنوان شخصیت قابل بازی حضور داشت؛ حالا سازندگان بازی اعلام کرده‌اند که کوکو بندیکوت در هر سه نسخه و در تمامی مراحل قابل بازی است به طوری که می‌توانید بازی را با کوکو آغاز کرده و با آن به اتمام برسانید. همچنین سازندگان اعلام کردند که در هر مرحله می‌توانید شخیصت‌تان را بین کرش و کوکو بندیکوت تغییر دهید؛ حالا اینجا تنها چیزی که شخص من را در خصوص Crash Bandicoot N.Sane Trilogy نگران کرده این است که اضافه شدن کوکو به عنوان شخصیت قابل بازی در نگاه اول به طور کلی یک نکته مثبت محسوب می‌شود، اما پس از یک مقدار تجزیه و تحلیل کردن در مورد آن این فکر برایتان پیش می‌آید که حضور نداشتن کوکو در نسخه اول شاید استودیو ویکاریوس ویژنز را به گونه‌ای مجبور کند تا داستان بازی را تغییر دهند و یا حداقل بازی را از آن حالت ماجراجویی به یک بازی پلتفرمر آرکید که از اهمیت کم داستانی برخوردار است تبدیل کند، اما به هر حال باید دید که ویکاریوس ویژنز قصد دارد به چه شکلی کارکتر کوکو بندیکوت را به عنوان شخصیت قابل بازی در  N.Sane Trilogy جای دهد.

میان پرده اول کرش بندیکوت که در N.Sane Trilogy کاملا دستخوش تغییرات شده است

داستان بازی در وهله اول چندان با شخصیت‌های زیاد آغاز نمی‌شود و ما در میان پرده اول بازی شاهد حضور سه تا از کارکترهای اصلی بازی یعنی، کرش بندیکوت، دکتر نئو کورتکس و دکتر نیترس بریو هستیم. در همان میان پرده اول می‌توانیم متوجه روح خبیس دکتر نئو کورتکس شویم که می‌خواهد با ساخت روباتی به نام بندیکوت یک قدم دیگر برای قدرتمند کردن خودش بردارد اما این بار دکتر کورتکس با اشتباه خودش منجر می‌شود تا یک دشمن بسیار سر سخت برای خودش ایجاد کند و به همین دلیل اسم این شخصیت از Bandicoot به  Crash Bandicoot (به معنای اشتباه بندیکوت) تغییر کرد. البته این تنها بخش ابتدایی و کلی داستان بازی است و رفته رفته کارکترهای زیادی به بازی اضافه می‌شوند.

مجموعه Crash Bandicoot N.Sane Trilogy با رزولوشن ۱۰۸۰p و نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه روی پلی‌استیشن ۴ معمولی اجرا خواهد شد. اما نکته‌ای که برخی از طرفداران را نا امید کرد، کیفیت اجرایی بازی بر روی پلی‌استیشن ۴ پرو است!

مجموعه Crash Bandicoot N.Sane Trilogy با رزولوشن ۱۰۸۰p و نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه روی پلی‌استیشن ۴ معمولی اجرا خواهد شد. اما نکته‌ای که برخی از طرفداران را نا امید کرد، کیفیت اجرایی بازی بر روی پلی‌استیشن ۴ پرو است؛ بازی بر روی کنسول میان نسلی سونی با رزولوشن ۱۴۴۰p و نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه اجرا خواهد شد و همین امر سبب شده تا برای طرفداران این سوال پیش بیاید که آیا کنسول پلی‌استیشن ۴ پرو، قابلیت اجرای این ریمستر را به صورت ۴K و با نرخ ۶۰ فریم ندارد؟ سازندگان در جواب این سوال، اینگونه بیان کردند که بیشتر زمانی که آن‌ها برای ساخت بازسازی بازی صرف کرده‌اند بر روی پلی‌استیشن ۴ معمولی بوده و وقت زیادی برای توسعه این ریسمتر برای پلی‌استیشن ۴ پرو نداشته‌اند. این دلیل را نمی‌توان چندان موجه دانست و باید دید که در آینده و پس از گذشت یک مدت از عرضه بازی، ویکاریوس ویژنز یک بروزرسان برای اجرای بازی به صورت ۴K بر روی پلی‌استیشن ۴ پرو عرضه خواهند کرد یا خیر.

تصویری از گیم‌پلی بازی Crash Bandicoot N.Sane Trilogy

از دیگر نکاتی که وعده آن توسط سازندگان بازی داده شده، بهبود سیستم ذخیره بازی (سیو) درمجموعه  N.Sane Trilogy است. به گفته سازندگان، در این مجموعه سیستم ذخیره بازی کاملا بهبود پیدا کرده است و این سیستم کاملا مشابه بازی‌های امروزی در N.Sane Trilogy تعبیه شده، به طوری که علاوه بر سیستم ذخیره دستی، یک سیستم ذخیره خودکار نیز در بازی وجود دارد تا هر زمان که تمایل داشتید بازی خود را با خیال راحت ترک کنید و دوباره از همان نقطه‌ای که به پایان رساندید به تجربه آن بپردازید. سیستم  Time Trial نیاز به قوت خود باقیست و ما در  N.Sane Trilogy شاهد این بخش در هر سه نسخه خواهیم بود. ویکاریوس ویژنز از ویژگی جدیدی برای این بخش صحبت نکرده و صرفا در همین حد می‌دانیم که Time Trial نیز بخشی از  Crash Bandicoot N.Sane Trilogy خواهد بود.

بازی Crash Bandicoot N.Sane Trilogy، بازسازی سه‌گانه اول سری کرش بندیکوت است که شامل بازی‌های، Crash Bandicoot، Crash Bandicoot 2: Cortex Strike و Crash Bandicoot: Warped می‌شود. این اثر در تاریخ ۹ تیر ماه به صورت انحصاری برای پلی‌استیشن ۴ توسط کمپانی اکتیویژن عرضه خواهد شد. وظیفه بازسازی این مجموعه بر عهده استودیو ویکاریوس ویژنز است. لازم به ذکر بوده که استودیو ناتی داگ، خالق این سه‌گانه هیچ نقشی و دخالتی در بازسازی این مجموعه ندارد. همچنین اخباری نیز مبنی بر اینکه این احتمال وجود دارد که N.Sane Trilogy در انحصار زمانی پلی‌استیشن ۴ باشد به گوش می‌رسد اما هنوز اکتیویژن این قضیه را به صورت رسمی تکذیب یا تایید نکرده است و باید صبر کنیم و ببینیم که در آینده چه اتفاقی برای بازی رخ خواهد داد.


منبع GameOn


۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.