مطلب روز

نگاهی کوتاه به بازی مستقل و جذاب Children of Morta

خود را برای نبردی بزرگ‌تر آماده کنید

نویسنده   یاشار فتحعلی زاده  |

بازی استراتژی مدیریتی Total War: Warhammer 2 به زودی منتشر می‌شود و در این مطلب قصد داریم به تمام اطلاعات منتشر شده از آن نگاهی بیاندازیم.

سبک استراتژی، یکی از محبوب‌ترین و قدیمی‌ترین سبک‌های بازی است. در دو دهه اخیر شاهد عرضه عناوین زیبایی با سبک استراتژی برای کامپیوتر شخصی بوده‌ایم. البته خاص و منحصر به فرد بودن گیم‌پلی بازی‌های استراتژی باعث شده است که نسبت به سبک‌هایی مانند شوتر اول شخص از عمومیت کمتری میان گیمرها برخوردار باشد.

همین امر نیز سبب شده است که به دلیل کمتر بودن میزان سود حاصله از ساخت بازی‌هایی در سبک استراتژی، کمپانی‌ها و استودیوهای کمی حاضر به ساخت بازی‌ در این سبک باشند. گیم‌پلی بازی‌های استراتژی سبب شده است که چنین بازی‌هایی مناسب برای کنسول‌های خانگی نباشند و کامپیوترهای شخصی به تنها پلتفرم ایده‌آل برای بازی‌هایی در این سبک تبدیل شود. با این حال، شاهد عناوین بسیار زیبا با گیم‌پلی غنی در سبک استراتژی هستیم. یکی از بهترین سری بازی‌ها در این سبک، سری Total War نام دارد که توسط استودیوی Creative Assembly ساخته شده است. این سری ابتدا توسط کمپانی EA در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ به بازار عرضه شد. سپس اکتیویژن وظیفه انتشار بازی‌ها را تا سال ۲۰۰۴ به عهده گرفت. البته از سال ۲۰۰۵ تاکنون کمپانی سگا بازی‌های سری Total War را به بازار عرضه می‌کند.

بازی Total War: Warhammer 2

آنچه سری Total War را نسبت به بازی‌های استراتژی متمایز می‌کند نبردهایی با مقیاس وسیع است. برخلاف بازی‌های دیگر در این سبک، هر واحد از نیروهای شما متشکل از یک گروه بزرگ می‌شود و شما تنها یک سرباز در محیط جنگ مشاهده نمی‌کنید بلکه گروهی از سربازان در کنار یکدیگر ایستاده‌اند و منتظر دستورات شما هستند. همین امر باعث می‌شود که نبردها در مقیاس بزرگ‌تری صورت گیرد.

سال گذشته، استودیوی Creative Assembly در اقدامی جالب، بازی‌ای به بازار عرضه کرد که Total War: Warhammer نام داشت. این بازی درواقع تلفیقی از سری بازی‌های محبوب Total War و Warhammer بود که با استقبال طرفداران این دو سری نیز مواجه شد.

سری Total War که هر بار به روایت داستان شخصیت‌های تاریخی مانند آتیلا، ناپلئون و دیگر دوران تاریخی می‌پرداخت، به دنیای فانتزی Warhammer قدم گذاشته تا عنوان متفاوتی را در اختیارمان قرار دهد. ازجمله ویژگی‌های بازی Total War: Warhammer دسترسی به نیروهای متعدد با قابلیت‌های جالب و متفاوت بود. از شوالیه‌هایی که سوار بر اسب‌های بالدار هستند تا شیر دال‌ها و اژدها می‌توانند در ارتش شما جای بگیرند تا با استفاده از آنها به مقابله با دشمنانتان بروید.

بازی Total War: Warhammer 2

در این بازی ۵ نژاد مختلف در اختیار گیمر قرار می‌گیرد که هر یک دارای ویژگی‌های مخصوص به خود هستند و نه‌تنها از نیروهای منحصر به فردی بهره می‌برند بلکه سیستم مدیریت آنها نیز متفاوت است. هر نژاد دارای واحد پول متفاوت است و همچنین رسیدن به تکنولوژی جدیدتر یا استفاده از قابلیت‌های آنها نیاز به انجام کارهای متفاوتی دارد. همین امر سبب می‌شود که تجربه بازی با هر نژاد در نوع خود جالب و متمایز با نژاد قبلی باشد.

چندی پیش، استودیوی Creative Assembly اعلام کرد که می‌خواهد نسخه دوم این بازی را بسازد. به گفته‌ی مسئولان این استودیو، بازی Total War: Warhammer 2 نسبت به نسخه قبلی بسیار بزرگ‌تر خواهد بود و امکانات جالب‌تری به آن اضافه شده است. به همین علت می‌خواهیم هر آنچه را که در مورد بازی Total War: Warhammer 2 منتشر شده است مروری کنیم.

بازی Total War: Warhammer 2

اتفاقات نسخه اول این بازی در دنیایی به نام Old World یا دنیای کهن دنبال می‌شد؛ اما سازندگان گفته‌اند که برای نسخه دوم، دنیای جدیدی را طراحی کرده‌اند که نسبت به دنیای کهن وسعت بیشتری دارد و نژادهای جدیدی نیز در اختیار گیمرها قرار خواهد گرفت.

در بازی Total War: Warhammer شاهد نبرد ۵ نژاد مختلف بودیم که شامل امپراتوری انسان‌ها، خون‌آشام‌ها، دووارف‌ها، گابلین‌ها و جنگجویان کی‌آس می‌شد؛ اما سازندگان قول داده‌اند که در بازی Total War: Warhammer 2 با ۴ نژاد جدید روبه‌رو شویم.

هریک از این نژادها از سیستم مدیریتی متفاوتی بهره برده و طبیعتا دارای نیروهای متمایزی خواهند بود. همین علت باعث می‌شود که بازی Total War: Warhammer 2 نیز مانند نسخه اول، دارای گیم‌پلی درگیر کننده‌ای باشد و مهارت یافتن در کنترل و مبارزه با هر یک از نژادهای جدید نیاز به تمرین زیادی داشته باشد.

تاریخ عرضه بازی Total War: Warhammer 2

بازی Total War: Warhammer 2 در ۶ مهر ۱۳۹۶ روانه بازار خواهد شد. شاید عرضه زود هنگام نسخه بعدی بازی Total War: Warhammer برای شما کمی عجیب به نظر برسد؛ اما باید بدانید که دو گروه متفاوت روی ساخت این بازی‌ها کار می‌کنند. گروه اول روی ساخت بازی اصلی و گروه دوم روی ساخت محتوا متمرکز شده است.

بازی Total War: Warhammer 2

در کنار آن، استودیوی Games Workshop نیز به استودیوی Creative Assembly در ساخت این بازی کمک می‌کند. جالب است بدانید که بازی قرار است در سه نسخه عرضه شود. یک نسخه استاندارد که تنها دارای دیسک‌های بازی است، یک نسخه محدود و یک نسخه مخصوص کلکسیونرها که آیتم‌هایی از سری وارهمر برای علاقه‌مندان به همراه دارد.

نقشه کمپین بازی Total War: Warhammer 2

نقشه کمپین نسخه دوم بازی تقریبا برابر یا کمی بزرگ‌تر از دنیای کهن خواهد بود که در نسخه اول با آن آشنا شدیم. این نقشه متشکل از ۴ قاره به نام‌های Ulthaun، Naggaroth، Lustria و Southlands است.

نکته‌ی جالبی که وجود دارد امکان نبردهای دریایی است. البته این قابلیت در نسخه اول هم وجود داشت و به‌صورت خودکار نتیجه نبرد دریایی مشخص می‌شد و شما کنترل محدودی روی نبردهای دریایی داشتید. گویا این حالت در نسخه دوم نیز وجود خواهد داشت. البته میان ۴ قاره دریا‌های مختلفی وجود دارد و همین امر باعث می‌شود که امکان نبردهای دریایی بیشتر شود.

بازی Total War: Warhammer 2

باید دید که آیا تغییری در مکانیزم نبردهایی دریایی به وجود خواهد آمد یا خیر. آنچه استودیوی سازنده بازی وعده داده است وجود طوفان‌های متعدد در کمپین خواهد بود که به واقعی‌تر شدن بازی کمک می‌کند.

بر روی خشکی‌ها نیز یک حالت جالب اضافه شده است. شما می‌توانید به سراغ خرابه‌ها رفته و دنبال گنج بگردید. البته ممکن است با انتخاب‌های اشتباه به جای گنج، با نفرین و جادوهای سیاه مواجه شوید؛ بنابراین در خرابه‌ها می‌بایست انتخاب‌های محتاطانه‌تری داشته باشید.

یکی دیگر از اتفاقات جالبی که در کمپین بازی رخ خواهد داد برخورد با ارتش‌های سرکش است. این ارتش‌ها متعلق به دشمنان اصلی شما در کمپین نیستند و از قلمرویی بهره نمی‌برند. درواقع آنها به دنبال قلمرویی جدید برای خودشان هستند. این نیروهای سرکش که از نژادهای مختلف هستند به پایگاه‌های بدون دفاع حمله کرده و با به دست گرفتن کنترل آن پایگاه به یکی از رقبای اصلی شما تبدیل خواهند شد. به نحوی که دیگر می‌توان با آنها مذاکره کرد و آنها را علیه دشمنانتان شوراند.

نژادهای جدید بازی Total War: Warhammer 2

در نسخه دوم، شاهد حضور ۴ نژاد جدید به نام‌های High Elves، Dark Elves، Lizardmen و Skaven هستیم. البته نژاد Skaven هنوز تایید نشده است؛ اما اطلاعاتی از آنها منتشر شده که دانستن آن می‌تواند جالب باشد.

نژاد Lizardmen

Lizardmen را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین نژادهای موجود در بازی دانست که قدمت آنها از پیدایش حتی برخی از نژادها نیز بیشتر است. این نژاد به سه گروه تقسیم می‌شود. گروه اول Saurus نام دارد که لشگریان پیاده‌نظام شما را تشکیل می‌دهند. گروه دوم Skinks نامیده می‌شود که تیراندازان لشگر محسوب می‌شوند.

گروه آخر نیز Slann نام دارد. اعضای این گروه درواقع رهبران نژاد Lizardmen هستند و از قدرتمندترین جادوگران محسوب می‌شوند. درواقع به قدری قدرتمند هستند که شما به راحتی امکان جذب آنها و اضافه کردن به نیروهایتان را ندارید. سازندگان بازی در مصاحبه‌ای گفته‌اند که برای جذب این جادوگران می‌بایست ابتدا یک ساختمان به نام Star Chamber ساخته و سپس با انجام وظایف خاصی این جادوگران را احضار کنید. دیگر اعضای ارتش شما را موجودات عظیم الجثه و دایناسورها تشکیل خواهند داد که در مبارزات می‌توان از آنها به خوبی استفاده کرد.

بازی Total War: Warhammer 2

در کمپین، دو فرمانده در اختیار شما قرار خواهد گرفت تا یکی از آنها را انتخاب کنید. فرمانده اول، Kroq-Gar نام دارد. وی یکی از قدیمی‌ترین و قدرتمندترین Saurus‌ها به شما می‌رود و سوار بر یک دایناسور تی‌رکس به میدان نبرد می‌رود.

فرمانده دوم که Mazdamundi نام دارد از قدیمی‌ترین Slann-ها محسوب می‌شود که دارای قدرت‌های جادویی فوق‌العاده‌ای است. Mazdamundi نیز دارای یک دایناسور است و در جنگ‌ها از قدرت جادویی خود برای مبارزه استفاده می‌کند.

نژاد High Elves

یکی از باشکوه‌ترین نژادهای بازی High Elves است که شهرهای بسیار زیبایی دارند. این نژاد توانسته تمدن بسیار باشکوهی بسازد و این تمدن در سیستم مدیریت کمپین، اهداف و سیستم مبارزه این نژاد قابل مشاهده است.

در این نژاد می‌توانید از جاسوسان به بهترین شکل استفاده کنید تا از تمامی اسرار و اهداف دشمنانتان آگاه شوید. این مورد در مبارزات و تسخیر قلمروی دشمن به شما کمک فراوانی خواهد کرد و می‌توانید قبل از مبارزه با دشمنانتان از نیروهایی متناسب با آرایش دشمن استفاده کنید.

استراتژی اصلی نژاد High Elves این است که برای رسیدن به اهدافش از دیگران استفاده کند. متقاعد کردن گروه‌های دیگر در بازی برای نبرد با یکدیگر و درواقع تضعیف آنها از استراتژی‌های اصلی High Elves است. این موضوع در سیستم مدیریت نیز مشاهده می‌شود. شما دارای میزانی از نفوذ در میان گروه‌های مختلف هستید که می‌توانید به این میزان اضافه کرده و از آن برای متقاعد کردن گروه‌های دیگر استفاده کنید.

بازی Total War: Warhammer 2

اگر سیاست و اعمال نفوذ نتوانست شما را به اهدافتان برساند می‌توانید به ارتش قدرتمندی که High Elves در اختیارتان قرار می‌دهد اکتفا کنید. سرعت، یکی از ویژگی‌های اصلی نیروهای این نژاد است که می‌تواند در جنگ‌ها به شما کمک بسیاری کند. همچنین جادوگران قدرتمندی نیز در این نژاد به چشم می‌خورد.

در این نژاد نیز دو فرمانده در اختیار شما قرار خواهد گرفت. این دو فرمانده دوقلو هستند؛ اما تفاوت اصلی که میان آنها وجود دارد در نحوه مبارزه آنها است. Tyrion از برترین جنگجویان و فرماندهان حال و حاضر الف‌ها محسوب می‌شود. این در حالی است که Teclis به قدرت‌های جادویی اکتفا کرده و یکی از قدرتمندترین جادوگران های‌الف‌ها به حساب می‌آید.

نژاد Dark Elves

متاسفانه اطلاعات زیادی از این نژاد منتشر نشده است؛ اما حضور این نژاد در بازی تایید شده است. یکی از فرماندهان نژاد دارک الف، Malekith نام دارد که تصویری از او در ادامه قرار داده‌ایم.

Malekith در گذشته به‌عنوان جانشین شاه الف‌ها انتخاب شد؛ اما آتش مقدس او را رد کرد و بدن و صورت او را سوزاند. وقتی او دوباره برای گرفتن تاج‌وتخت پادشاهی اقدام کرد با مقاومت الف‌ها رو‌به‌رو شد و همین کار باعث شد تا بین الف‌ها جنگ داخلی صورت گیرد.

نژاد های‌الف‌ها به دو دسته تقسیم شد و Malekith شکست‌خورده یارهای خود را به سرزمین دیگری برد و نژاد دارک‌الف‌ها از آنجا شکل گرفت. Malekith در کنار توانایی نظامی قوی، از قدرت‌های جادویی نیز برخوردار است و به همراه یک اژدهای سیاه‌رنگ به میدان نبرد می‌رود.

بازی Total War: Warhammer 2

برای فرمانده دوم هنوز اطلاعاتی در اختیار نداریم؛ اما حدس زده می‌شود که Morathi مادر Malekith فرمانده دوم باشد. او توانایی زیادی در زمینه قدرت‌های جادویی دارد و بهترین گزینه برای همراهی فرزندش در نبردها خواهد بود.

دارک الف‌ها را می‌توان نسخه‌ای بی‌رحم‌تر و خشن‌تر های‌الف‌ها دانست. البته نیروهای مختلفی در هردو نژاد وجود دارد تا شاهد تکرار در بازی نباشیم و هر نژاد از بازی، منحصر به فرد باشد. دارک‌الف‌ها پس از رفتن به سرزمین جدید، موجودات آن منطقه را رام کرده و به ارتش خود اضافه کرده‌اند.

نژاد Skaven

همانطور که قبلا اشاره شد هنوز نژاد Skaven تایید نشده است؛ اما در یکی از تریلرها شاهد حضور این نژاد هستیم. این نژاد در میان طرفداران سری Warhammer از محبوبیت خاصی برخوردار است.

در مورد پیدایش این نژاد گفته شده است که یکی از جادوگران کی‌آس جادویی انجام داده که از آسمان روی شهرهای انسان‌ها بارانی ببارد و از بارش این باران، موجودات وحشتناکی به وجود آیند. با گذشت زمان این موجودات که حال به ذکاوت و هوش رسیده بودند گسترش یافتند؛ انسان‌ها را از قلمروی خود بیرون رانده و کنترل منطقه را به دست گرفتند.

بازی Total War: Warhammer 2

نژاد Skaven متشکل از ۴ گروه بزرگ است. گروه Eshin که اعضای آن را دزدها و قاتلان تشکیل می‌دهند. گروه Skryre که اعضای آن مهندس هستند و می‌توانند سلاح‌های مختلفی برای نبرد بسازند. گروه Moulder که توانایی خلق موجودات بزرگ و قدرتمندی را دارند. آخرین گروه Pestilens نام دارد که قدرتمندترین نیروهای نژاد Skaven را تشکیل می‌دهند. اعضای این گروه می‌توانند با قدرتی که دارند دشمنانشان را مسموم کرده و بکشند. متاسفانه هنوز نمی‌دانیم که فرماندهان این نژاد چه کسانی هستند.

کمپین داستانی بازی Total War: Warhammer 2

آنچه از تریلرها و گفته‌های Creative Assembly متوجه شده‌ایم این است که دنیا را آشوب برداشته است. برای سال‌های زیادی است که روی قاره Ulthaun گردبادی تشکیل یافته است و قدرت‌های جادویی را می‌مکد؛ اما ضعیف شدن گردباد باعث شده تا بار دیگر امکان انجام جادوهای مخرب در قاره Ulthaun وجود داشته باشد.

نژادهای مختلف بازی نیز به دنبال از محو شدن گردباد یا دوباره جان گرفتن آن هستند تا به اهداف خود برسند. هریک از نژادهای بازی با توجه به هدفی که دارند می‌بایست وظیفه‌های خاصی را انجام دهند.

بازی Total War: Warhammer 2

نژادهای High Elves و Lizardmen به دنبال نجات گردباد هستند؛ اما در برابر آنها نژادهای Dark Elves و Skaven قرار گرفته‌اند تا گردباد را از بین برده و بار دیگر بتوانند جادوهای مخرب انجام دهند.

به سیستم مدیریت هر از نژادها در این کمپین قابلیت‌های جدیدی اضافه می‌شود که برای مثال می‌توان به واحد پول دوم اشاره کرد. البته هنوز مشخص نیست که این واحد پول دوم برای چه کارهایی قابل استفاده است؛ اما به نظر می‌رسد که از این واحد می‌شود برای انجام مراسم خاصی استفاده کرد تا روی وضعیت گردباد تاثیر گذاشت.

کمپین بزرگ بازی Total War: Warhammer 2

این کمپین شامل نژادهای جدید و همچنین نژادهای معرفی شده در نسخه اول بازی می‌شود. شما می‌توانید در یک نقشه بزرگ، یکی از نژادها را انتخاب کرده و به مبارزه با نژادهای دیگر بپردازید. هدف اصلی استودیوی Creative Assembly ساخت یک سه‌گانه از سری بازی Total War: Warhammer است که در هر نسخه به نژادهایی از سری بازی وارهمر بپردازد.

همچنین کمپینی در اختیار گیمرها قرار گیرد که امکان دسترسی به تمام نژادها داشته باشند. با این حساب، شاهد حضور ۴ نژاد جدید در کنار ۵ نژاد معرفی شده در نسخه اول خواهیم بود و می‌توانیم در یک دنیای بزرگ به مبارزه با دشمنان مختلف بپردازیم.

بازی Total War: Warhammer 2

در این کمپین تنها شاهد حضور نژادها هستیم و اتفاقات رخ داده در کمپین داستانی نسخه اول و دوم، تاثیری روی این کمپین نخواهد داشت. تغییراتی نیز در نژادهای مختلف رخ خواهد داد و به نظر می‌رسد که شاهد افزوده شدن ویژگی‌ها و حتی نیروهای جدید به هر یک از نژادها باشیم.

در ادامه می‌توانید تریلرهای منتشر شده از بازی Total War: Warhammer 2 را مشاهده کنید.


منبع Gameon


۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.