اولین نگاه به بازی Days Gone

دنیای پویای Days Gone، فراتر از یک بازی زامبی‌ محور خواهد بود[video width="1280" height="720" mp4="http://gameon.shatelland.com/wp-content/uploads/2017/08/Days-Gone-Firstlook-GameOn.mp4" poster="http://gameon.shatelland.com/wp-content/uploads/2017/07/Days-Gone-Bike.png"][/video]

بازی Days Gone، چیزی بیش از کشتن زامبی یا فرار از دست آن‌ها خواهد بود. در ادامه نگاهی به بازی انحصاری جدید پلی‌استیشن ۴ خواهیم داشت، با گیمان همراه باشید.

سال گذشته کنفرانس اختصاصی کمپانی سونی در رویداد E3، با نمایش تریلری از بازی انحصاری جدید آن‌ها به پایان رسید. باز هم شاهد دنیایی پساآخرالزمانی بودیم، که این بار کاراکتر اصلی آن ضد قهرمانی موتور سوار بود و باید در محیط جهان باز بازی برای زنده ماندن تلاش می‌کرد.

بعد از دیدن اولین نمایش بازی، با خودم فکر کردم که بعد از اثری همچون The Last of Us، کمپانی سونی چگونه می‌خواهد بار دیگر مخاطبانش را جذب دنیایی پر از زامبی‌ها کند. به هر حال صحبت از یک عنوان انحصاری جدید بود که باید در حد قابل قبولی منحصر به فرد باشد. طی رویداد E3 امسال و مشاهده تریلر جدید بازی Days Gone در کنفرانس اختصاصی سونی، متوجه شدم که این بازی قرار است بسیار فراتر از کشتن زامبی‌ها یا فرار از دست آ‌ن‌ها باشد. محیط بازی، کاملا زنده و پویا طراحی شده، به این معنی که در دنیای گسترده آن اتفاقاتی در جریان هستند که قرار است به طرق مختلفی بازیکن را درگیر چالش‌های گوناگون کنند.

بازی Days Gone در سبک ترس و بقا توسط بِند استودیو در دست ساخت است و به صورت انحصاری برای کنسول پلی‌استیشن ۴ منتشر خواهد شد. دنیای جهان‌باز بازی با کانسپتی آخرالزمانی طراحی شده است و می‌توان گفت ترکیبی از فضای سریال The Walking Dead و بازی  The Last of Us به نظر می‌رسد. داستان بازی دو سال پس از انتشار ویروسی مخرب را روایت می‌کند که تقریبا نسل بشریت را از بین برده و حالا همه‌ جا پر از دسته‌های عظیمی از موجوداتی زامبی‌ مانند به نام فریکرها است. در بازی همه شهرها به گورستان‌ تبدیل شدند و زدن به دل کوه و جنگل تنها راه بازماندگان برای نجات است.

آنچه فریکرها را از دیگر زامبی‌هایی که در ذهن دارید متفاوت می‌کند، روش زندگی آن‌ها است. بله آن‌ها در واقع زنده هستند و مانند بازماندگان دیگر برای بقا تلاش می‌کنند. فریکرها به راحتی نمی‌میرند و بیرحمانه به همه چیز و همه کس حمله می‌کنند. آن‌ها سریع حرکت می‌کنند و جالب است بدانید که مدام به دنبال آب و غذا می‌گردند. در دنیای Days Gone جوانمردی کاملا فراموش شده و هر کس برای نجات خود حاضر است دست به هر کاری که لازم باشد بزند.

در دنیای Days Gone سکوت اولین رکن بقا است و تاوان کسی که این قانون را زیر پا بگذارد فقط مرگ است

کاراکتر اصلی بازی مردی به نام دیکون است که هیچ امید و مروتی برایش باقی نمانده است. او از گذشته تنها خاطرات زنی که دوستش داشته را در ذهن دارد که به نظر می‌رسد او نیز به طریقی قربانی ویروس مخرب بوده است. حالا دیکون عضو گروهی از موتورسواران است که دنیا برای آن‌ها در جاده‌ها خلاصه شده و دیگر زندگی و دوستی برایشان معنایی ندارد. تنها چیزی که برای آن‌ها باقی مانده، تلاش برای بقا در این دنیای بی‌رحم است. به گفته سازندگان بازی موتور دیکون نقشی اساسی در بازی ایفا خواهد کرد.

در اولین تریلر بازی شاهد یک روز تابستانی بودیم که دیکون به دنبال یکی از اعضای گروهش می‌رود. البته او در نهایت او را در میان سیل عظیم فریکرها رها کرده و فرار می‌کند. در این نمایش روش‌های جالب فرار کاراکتر اصلی از دست فریکر‌ها، کرفتینگ و البته کمی از محیط‌های جالب بازی را مشاهده کردیم. تا اینجای کار به نظر می‌رسید، Days Gone یک بازی زامبی محور با محیطی جالب است. اما با توجه به دومین تریلر بازی، می‌توان فهمید که سازندگان این اثر فکر‌های بزرگتری در سر دارند. در این نمایش جدید، دیکون و موتورش باز هم به دل جاده می‌زنند و این بار با آب و هوایی زمستانی طرف هستیم. در میانه راه دو راهزن به او حمله می‌کنند و البته ضدقهرمان داستان حساب آن‌ها را می‌رسد.

بهترین دوست دیکون موتور سیکلت اوست که نقشی اساسی در بازی خواهد داشت

با توجه به روش‌های مقابله دیکون با دشمنانش، می‌توان گفت که سازندگان دست بازیکن را برای اجرای استراتژی‌های مختلف در رویارویی با مشکلات و موانع کاملا باز گذاشته‌اند. دنیای بازی کاملا به صورت پویا طراحی شده و در هر جایی ممکن است با تله‌های گوناگون مواجه شوید. این روش برای القای حس حضور در دنیایی پساآخرالزمانی و خطرناک بسیار جالب است. دشمنان بازی شامل فریکر‌ها، راه‌زنان، بازماندگان دیگر و حتی حیواناتی است که به ویروس مبتلا شدند. در این دنیای بی‌رحم، سکوت اولین رکن بقا است و تاوان کسی که این قانون را زیر پا بگذارد فقط مرگ است، حالا یا به دست هم‌گروهی‌هایش یا به دست فریکر‌ها. با این حساب مخفی‌کاری نیز یکی از المان‌های مهم گیم‌پلی به شمار می‌رود.

با توجه به نشانه‌هایی که در تریلرهای بازی دیدیم، این بازی دارای سیستم کرفتینگ، مدیریت منابع و آب و هوای پویا خواهد بود. محیط بازی و همه المان‌ها آن می‌توانند در اجرای نقشه‌های دیکون برای انجام ماموریت‌هایش تاثیرگذار باشند. استفاده از کوکتل مولتف، سلاح و بمب دست‌ساز به کنار، دیکون حتی از طنابی که به دور درخت پیچیده شده است برای کشتن دشمنانش بهره می‌جوید. در قسمتی از تریلر دوم، او با قرار دادن تله خرس در میان علف‌ها و پرتاب سنگی به سوی آن اعضای کمپی که قصد دارد در آن رخنه کند را به سوی آن جلب می‌کند. با این کار حسابی آن‌ها را سرگرم کرده و برای نجات دوست خود زمان می‌خرد.

به گفته سازندگان محدودیت منابع در دنیای پساآخرالزمانی بازی، مدیریت آن‌ها را به یکی دیگر از المان‌ها مهم گیم‌پلی تبدیل کرده است. یکی از مهم‌ترین این منابع سوخت موتور سیکلت دیکون است که باید حسابی حواستان به آن باشد.

خلاصه باید گفت که همه آیتم‌ها و المان‌های مختلفی که در دنیای بازی وجود دارند به شما در انجام کارهای مختلفی که در سر دارید کمک می‌کنند تا بتوانید داستان را به روش دلخواه خود پیش ببرید. شما می‌توانید بی‌مهابا دشمنان خود را به آتش گلوله ببندید، بی‌ سروصدا همه‌چیز را از نظر بگذرانید و دور از محدوده خطر هدف‌های خود را اسنایپ کنید یا با مخفی‌کاری و پرت کردن حواس بقیه ماموریت‌های خود را پیش ببرید. در واقع سازندگان بازیکن را برای انتخاب روش مورد علاقه خود در بازی کاملا آزاد گذاشته‌اند.

آنچه هنوز مشخص نیست، علت حضور ما در این دنیا و تلاش برای بقا است. اینکه چرا مدام در حال فرار هستیم و چه چیزی قرار است ما را مجاب کند که این ماجراجویی را ادامه دهیم. امیدوارم دستاویز دیکون نجات جان یک دختر بچه یا داستان‌های این چنینی که بارها در دیگر بازی‌های مشابه شاهد آن بوده‌ایم نباشد. برای پی بردن به این مسئله باید منتظر رونمایی بخش داستاتی بازی از سوی بِند استودیو باشیم تا بفهمیم داستان از چه قرار است.

بازی Days Gone از کنسول PS4 Pro نیز پشتیبانی خواهد کرد و قرار است محیط‌های گسترده این بازی را با کیفیت ۴K به مخاطبان خود ارائه دهد. هنوز تاریخ عرضه بازی مشخص نیست، اما با توجه به ویدیو‌هایی که از گیم‌پلی‌ بازی منتشر شدند، می‌توان به عرضه بازی در اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی امیدوار بود.

 

 ۱ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.