مطلب روز

نگاهی کوتاه به بازی مستقل و جذاب Children of Morta

ابعادی کوچک‌تر بدون کاهش توانمندی

نویسنده   یاشار فتحعلی زاده  |

کمپانی تایوانی گیگابایت در اقدامی جالب کارت گرافیکی از سری GTX 1080 طراحی کرده است که کوچک‌ترین ابعاد را در میان محصولات مبتنی بر این پردازنده گرافیکی دارد. با گیمان همراه شوید.

باید گفت که GeForce GTX 1080 یکی از قدرتمندترین کارت‌های گرافیکی است که تاکنون برای بازار رایانه‌های شخصی عرضه شده است. ارائه تجربه گیمینگ فوق‌العاده از ویژگی‌های بارز این کارت گرافیک محسوب می‌شود که باعث شده گیمرها علاقه زیادی به خریداری این کارت گرافیک داشته باشند.

مشکلی که بعضی از کاربران و منتقدان به این محصول گرفته بودند ابعاد بزرگ آن بود که باعث می‌شود در هر سیستمی نتوان از آن استفاده کرد و اگر فضای کیس کاربر مناسب نباشد مجبور خواهد بود علاوه بر هزینه خرید کارت گرافیک جدید به فکر خرید کیس بزرگ‌تر نیز برود.

با این حال، گیگابایت راه‌حلی برای این دسته از گیمرها ارائه داده که در نوع خود جالب به نظر می‌رسد. این کمپانی تایوانی نسخه کوچک‌شده‌ای از کارت گرافیک GTX 1080 معرفی کرده است که می‌تواند همان توانمندی را در اختیار کاربر قرار دهد، البته این بار به فضای کمتری در کیس کامپیوتر نیاز دارد.

این کارت گرافیک که GTX 1080 Mini-ITX نام دارد دارای ۶.۷ اینچ طول است که در حدود ۳.۸ اینچ از نسخه استاندارد کوچک‌تر است. تقریبا اکثر قابلیت‌هایی که در نسخه استاندارد وجود دارد در این کارت گرافیک نیز به کاربر ارائه می‌شود.

تفاوتی در اتصالات به وجود نیامده و باید یک کابل ۸ پین به این کارت گرافیک متصل کنید. کارت گرافیک GTX 1080 Mini-ITX به پاوری نیاز دارد که حداقل ۵۰۰ وات باشد. روی این محصول ۸ گیگابایت حافظه GDDR5X وجود دارد که با فرکانس ۱۰ گیگاهرتز فعالیت می‌کند.

در درگاه‌های ورودی و خروجی نیز تغییری ایجاد نشده و ۳ دیسپلی پورت ۱.۴ و یک درگاه HDMI 2.0b به همراه یک درگاه dual-link DVI-D در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

کارت گرافیک GTX 1080 Mini-ITX می‌تواند مانند نسخه استاندارد عملکرد داشته باشد. این محصول در حالت گیمینگ سرعت پایه ۱۶۰۷ مگاهرتز دارد که در حالت بوست به سرعت ۱۷۳۳ مگاهرتز می‌رسد. در حالت اورکلاک‌شده، سرعت این کارت گرافیک به ۱۶۳۲ مگاهرتز افزایش می‌یابد و در حالت بوست نیز به ۱۷۷۱ مگاهرتز می‌رسد.

یکی از موضوعاتی که ممکن است برای کاربران موجب نگرانی شود سخت بودن پایین نگه داشتن میزان حرارت تولید شده توسط این کارت گرافیک است. راه‌حل گیگابایت برای این موضوع استفاده از یک فن ۹۰ میلی‌متری است که می‌تواند جریان هوا را افزایش دهد. همچنین از سه لوله حرارتی مسی استفاده شده که می‌توانند حرارت را پخش کنند و مانع جمع شدن حرارت در یک نقطه شوند.

گیگابایت در حال حاضر نسخه مینی کارت‌های گرافیکی نظیر GTX 1070 و GTX 1060 را نیز عرضه می‌کند. علاوه بر این کمپانی، زوتک نیز دست به ساخت نسخه مینی کارت‌های گرافیکی GTX 1080 و GTX 1070 زده است؛ اما نسبت به آنچه گیگابایت ارائه می‌دهد کارت‌های گرافیکی این کمپانی کمی بزرگ‌تر هستند. هنوز قیمت و زمان عرضه‌ای برای کارت گرافیک GTX 1080 Mini-ITX مشخص نشده است.


منبع gamespot


۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.