مطلب روز

نگاهی کوتاه به بازی مستقل و جذاب Children of Morta

یادداشتی در مورد سریال انیمیشنی Batman: The Animated Series به بهانه‌ی بیست و پنجمین سالگرد آن

نویسنده   علیرضا پورمقدم  |

Batman: The Animated Series یکی از پررنگ‌ترین و مهم‌ترین اتفاقاتی است که در دنیای کمیک‌های دی‌سی رخ داده. با گیمان همراه باشید تا ببینیم چرا چنین انیمیشنی، انقدر ویژه و خاص شده است.

تا قبل از دهه‌ی نود میلادی، انیمیشن‌هایی که از ابرقهرمان‌ها پخش می‌شدند، فقط جنبه‌ی سرگرمی داشتند و هیچ‌کدام از سطح یک کارتون عادی پا را فراتر نگذاشتند. اما ۲۵ سال قبل، سریال انیمیشنی بتمن تحت عنوان Batman: The Animated Series توانست دنیای جدیدی را بنا کند که خود مهم‌ترین ستون آن به شمار می‌رفت.

این انیمیشن، زندگی و مبارزات بتمن را به شیوه‌ای نوین به تصویر کشید و در روایت داستان‌هایش، کاملا به کمیک‌بوک‌های بتمن وفادارانه عمل کرد. در قسمت‌های مختلف این سریال، شما شاهد چگونگی خلق دشمنان و شرورهای بزرگی از جمله دوچهره (Harvey Dent/Two Face)، مستر فریز (Victor Fries/Mr. Freez)، من-بت (Kirk Langstrom/Man-Bat)، ریدلر (Edward Nygma / The Riddler) و … خواهید بود. همراهان بتمن یعنی رابین و بت‌گرل نیز در این سریال معرفی می‌شوند و شما با شخصیت اصلی این قهرمانان در زندگی عادی آشنا می‌شوید.

۲۵ سال قبل، در روز ۵ سپتامبر ۱۹۹۲ (۱۴ شهریور ۱۳۷۱) اولین قسمت از سریال Batman: TAS با نام On Leather Wings (بر روی بال‌های چرمی) پخش شد و طرفداران کمیک‌بوک‌ها، توانستند ارتباط بسیار نزدیکی با این سریال برقرار کنند. کم‌کم با معرفی شخصیت‌های مختلف و درگیری آنها با بتمن و متحدانش، بینندگان بیشتری پای این سریال میخکوب شدند و کسانی که علاقمند به کمیک‌بوک نبودند، جذب شوالیه تاریکی و داستان‌هایش شدند.

نویسندگان و کارگردانان قسمت‌های مختلف سریال، پیچیدگی‌های زیادی را در شخصیت بروس وین و بتمن طراحی کردند و به این کاراکتر که از سال ۱۹۳۹ خلق شده بود، معنای عمیقی بخشیدند. انتخاب کوین کانروی به‌عنوان صداپیشه‌ی بروس وین/بتمن یکی از برجسته‌ترین نقاط این سریال بود که به مذاق اغلب بینندگان و طرفداران خوش آمد و همین باعث شد که کانروی تا همین امسال هم در بسیاری از سریال‌های کارتونی، فیلم‌های انیمیشنی و حتی بازی‌های ویدیویی صدای قهرمان محبوب شهر گاتهام باشد.

دو کاراکتر دیک (ریچارد) گریسون و باربارا گوردون که لباس رابین و بت‌گرل را به تن می‌کنند، هر دو به خوبی در سریال وارد می‌شوند. دشمنان اصلی بتمن نیز از جمله جوکر، پینگویین، توفیس (دوچهره)، مستر فریز و … به خوبی در سریال طراحی شده‌اند و عمق شخصیتشان را می‌توانید در Batman: The Animated Series تماشا کنید. حتی جوکر این مجموعه که از صدای فوق‌العاده‌ی مارک همیل بهره می‌برد، جزو برترین کاراکترهای جوکر در کل آثار کارتونی، سینمایی و بازی‌های ویدیویی به شمار می‌رود.

سریال Batman: TAS قوی‌ترین پایه‌ها را برای ساختن دنیای انیمیشنی یکپارچه‌ی دی‌سی (DCAU) آماده کرد. در ادامه‌ی آن، سریال‌های Superman: The Animated Series؛ The New Batman Adventures؛ Batman Beyond؛ Justice League و … ساخته شدند و دی‌سی توانست دنیای انیمیشنی قدرتمندی از شخصیت‌هایش بنا کند که تا به امروز ادامه یافته و توانسته موفق‌ترین دنیای کارتونی ابرقهرمانی را به خود اختصاص دهد.

 


منبع


۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.