مطلب روز

نگاهی کوتاه به بازی مستقل و جذاب Children of Morta

نگاهی کلی به انواع شخصیت‌ها در دنیای کمیک

نویسنده   علیرضا پورمقدم  |

آیا شما هم از آن دست افراد هستید که فکر می‌کنند ضدقهرمان (Anti-Hero) همان ضدشرور (Anti-Villain) است؟ پس با ما همراه باشید تا بفهمید سخت دراشتباه هستید!

حتما تا کنون با کلماتی از قبیل قهرمان‌، ضدقهرمان و جنایتکاران برخوردید. هر یک از این دسته‌ها دارای ویژگی‌ها و اخلاقیات خاص خود هستند و جایگاه متمایزی در داستان‌هایشان دارند. به جز انسان‌ها و موجودات عادی، در کمیک‌بوک‌ها چهار دسته‌ی اصلی از شخصیت‌ها وجود دارند:

  • قهرمان‌ها یا ابرقهرمان‌ها (Heroes / Superheroes)
  • ضدقهرمان‌ها (Anti-Heroes)
  • جنایتکاران یا شروران (Villains / Supervillains)
  • ضدشرورها (Anti-Villains)

 

قهرمانان تعریف مشخصی از خود دارند. آنها همیشه به اخلاقیات پایبند هستند، در سمت خوب مبارزات قرار دارند و در حال نجات مردم و دنیا هستند. واندرومن، سوپرمن و چارلز اگزیویر نمونه‌هایی از این دسته هستند.

شروران که در زبان فارسی به صورت جنایتکاران، تبهکاران، دشمنان و خبیث‌ها نیز نامیده می‌شوند، افراد یا موجوداتی هستند که همیشه نیت‌ها و اهداف خصمانه‌ای را در سر می‌پرورانند. آنها بسته به نوعشان همیشه به دنبال نابودی دنیا، حکومت بر زمین یا جهان، کشتن بی‌گناهان، سرقت، کسب قدرت و … هستند و همیشه در طرف بد مبارزه قرار دارند که از میان آنها می‌توان به جوکر، دارکساید و تانوس اشاره کرد.

اما ضدقهرمان‌ها و ضد شرورها چه کسانی هستند؟

برخی به اشتباه، ضدقهرمان‌ها یا آنتی‌هیروها را به‌عنوان دشمنان قهرمان‌ها می‌شناسند؛ در حالی‌که تعریف اصلی شخصیت اصلی آنها بدین ترتیب است: ضدقهرمان به کسانی گفته می‌شود که سردسته‌ی اصلی داستان هستند و در طرف خوب مبارزه قرار دارند، اما از کیفیت‌های قهرمانی مانند ایده‌آل‌گرایی و پایبندی به اخلاق برخوردار نیستند. آنها نیز مانند قهرمانان در بسیاری از موقعیت‌ها مردم یا حتی دنیا را نجات می‌دهند، اما ممکن است در این راه از کشتن شروران و آسیب زدن به جامعه خودداری نکنند. ضدقهرمان‌ها اغلب ذاتی شرور دارند، ولی بعضا با نیت‌های بدی که دارند، کار خوبی را انجام می‌دهند.
یکی از بهترین نمونه‌هایی که به‌عنوان ضدقهرمان معرفی شده، شخصیت ددپول است. ولورین هم در بیشتر داستان‌ها به‌عنوان ضدقهرمان تعریف شده و گاهی نیز نقش ابرقهرمان را ایفا کرده است. حتی ابرقهرمان محبوب بتمن نیز بر روی مرز باریک قهرمانی و ضدقهرمانی قدم بر می‌دارد و گاهی در ناحیه ضدقهرمانی نیز قرار گرفته است.

از طرف دیگر، ضدشرورها دقیقا دسته‌ی مقابل ضدقهرمان‌ها هستند. آنها لزوما ذات شیطانی و پلیدی ندارند، اما بنا بر اقتضای داستان یا آنچه بر سرشان گذشته، در طرف بد ماجرا قرار می‌گیرند. معمولا این کاراکترها شایستگی قهرمان شدن را دارند، اما به دلایل مختلفی این اتفاق رخ نمی‌دهد. این شخصیت‌ها حتی اگر کار خوبی را هم انجام دهند، باز هم نیت بدی را در سر می‌پرورانند و باید هر لحظه منتظر باشیم تا به قهرمان داستان، از پشت خنجر بزنند.
معروف‌ترین ضدشرورها، کاراکتر مگنیتو از مردان ایکس است.  با اینکه مگنیتو در بسیاری از داستان‌ها، در مقابل چارلز و شاگردانش می‌ایستد، اما بسیاری از مخاطبین نیت‌های او را درک می‌کنند و مگنیتو را یک دشمن تمام‌عیار و پلید در نظر نمی‌گیرند.


منبع گیمان
برچسبها |


۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.