کارگردانانی که می‌توانستند سکان هدایت فیلم Star Wars: Episode IX را بر عهده گیرند

از جاستین لین تا ادگار رایتبعد از انتخاب جی جی آبرامز به عنوان کارگردان فیلم Star Wars: Episode IX، در این مقاله نگاهی می‌اندازیم به اشخاصی که می‌توانستند سکان هدایت این فیلم را به جای او بر عهده گیرند. با گیمان همراه باشید.

دنیای سینمایی جنگ ستارگان (Star Wars) در چند وقت گذشته حسابی خبرساز و پر از حاشیه بوده است. بعد از این که لوکاس فیلم (Lucasfilm) کریستوفر میلر و فیل لرد را از مراحل تولید فیلم مورد انتظار و فرعی مجموعه یعنی هان سولو (Han Solo) کنار گذاشت [و سریعا ران هاوارد را جایگزین کرد] مدتی پیش نوبت به یکی از فیلم‌های اصلی این مجموعه رسید تا کارگردان خود را از دست دهد.

مدتی قبل در طی یک بیانیه رسمی که در وبسایت رسمی مجموعه جنگ ستارگان منتشر شد، لوکاس فیلم به صورت رسمی اعلام کرد که کالین ترورو (Colin Trevorrow) از سمت کارگردانی فیلم Star Wars: Episode IX کنار گذاشته شده و دلیل این موضوع را نیز عدم رسیدن به یک دیدگاه مشترک بیان کرد. مطمئنا این موضوع به آن معنا نبود که با این کار باید فاتحه قسمت نهم و نهایی سه گانه جدید دنیای سینمایی جنگ ستارگان که فعلا با نام Star Wars: Episode IX شناخته می‌شود را خواند.

پس از مدتی بالاخره لوکاس فیلم به صورت رسمی اعلام کرد که جی جی آبرامز (J.J. Abrams) [کارگردان فیلم Star Wars: The Force Awakens] وظیفه ساخت فیلم Star Wars: Episode IX را بر عهده گرفته است. از سویی او نویسندگی این پروژه را نیز همراه با کریس تریو (Chris Terrio) انجام خواهد داد و در کنار کاتلین کندی و میشل رجوان وظیفه تهیه کنندگی این اثر را نیز بر عهده خواهد داشت. کندی که ریاست استودیو لوکاس فیلم بر عهده اوست در این خصوص گفته است:

جی جی آبرامز با ساخت The Force Awakens همان فیلمی را تحویل داد که مخاطبان مدت ها در انتظار آن بودند. من بسیار خوشحال هستم که او باری دیگر بازگشته تا این سه گانه را به پایان برساند.

انتخاب جی جی آبرامز به عنوان کارگردان فیلم Star Wars: Episode IX باعث شد تا در طی یک مقاله به لیست ۸ فردی که شایستگی گرفتن سکان هدایت این اثر را به جای او داشتند بیاندازیم.

۱. رایان جانسون

رایان جانسون (Rian Johnson) در حال حاضر سمت کارگردانی قسمت هشتم از مجموعه جنگ ستارگان یعنی Star Wars: The Last Jedi را بر عهده دارد که در تاریخ  ۲۲ آذر ۱۳۹۶ اکران جهانی خود را آغاز می‌کند. شاید تعجب آور باشد که بخواهیم جانسون را به عنوان کارگردان قسمت نهم فرض کنیم ولی تا به این جای کار و با توجه به تریلرهای منتشر شده از «آخرین جِدای» به نظر می‌رسد که او کار خود را به نحو احسنت انجام داده است. حتی رزومه کوتاه ولی پربار جانسون که شامل آثاری همچون Brick و Looper می‌شود، هر چه بیشتر بر شایستگی‌های دوباره او برای گرفتن سکان هدایت Star Wars: Episode IX می‌‌افزود.

جدای از مسئله ذکر شده در بالا نمی‌توان از این موضوع چشم پوشی کرد که Star Wars: The Last Jedi جزو معدو فیلم‌های اخیر دنیای سینمایی جنگ ستارگان بوده که بدون هیچ حاشیه‌ای در پشت صحنه، روند ساخت خود را به سرانجام رسانده است. از آنجایی که لوکاس فیلم به دنبالی فردی ‌می‌گشت که بتواند با یک تفاهم مشترک پروژه‌های سینمایی این مجموعه را رو به جلو ببرد پس چه شخصی بهتر از جانسون.

۲. میشل مک لارن

نام میشل مک لارن همیشه جزو شانس‌‌های احتمالی برای کارگردانی یکی از قسمت‌های مجموعه جنگ ستارگان مطرح شده است. شاید در کارنامه مک لارن خبری از فیلم‌های بزرگ نباشد اما در دنیای تلویزیون، او سابقه به شدت درخشانی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به کارگردانی چندین قسمت از سریال‌های محبوب و بزرگی همچون Breaking Bad ،The X-Files ،Westworld و Game of Thrones اشاره کرد. شاید بهتر باشد تا لوکاس فیلم برای انتخاب کارگردان‌ پروژه‌های جدید خود نگاهی نیز به دنیای کوچک تلویزیون بیاندازد. زیرا کارگردانانی همچون مک لارن به راحتی می‌توانند خلاقیت‌های زیادی را به روح آثار جدید این مجموعه تزریق کنند.

۳. برد بیرد

برد بیرد (Brad Bird) با برند دیزنی همکاری طولانی مدت و موثری داشته که از جمله حاصل آن می‌توان به برخی از بهترین آثار استودیو پیکسار از جمله Ratatouille و The Incredibles اشاره کرد. برد بیرد از جمله کارگردانانی است که علاقه دارد تا با دید خاص خود پروژه‌هایش را تولید کند که نتیجه این کار نیز به خوبی در فیلم Mission: Impossible – Ghost Protocol قابل مشاهده بود. البته این موضوع نیز قابل ذکر است که نام او پیش از این به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی کارگردانی فیلم Star Wars: The Force Awakens مطرح شده بود.

یکی از مسائلی دیگر که شانس برد بیرد را برای کارگردانی فیلم Star Wars: Episode IX بالا می‌برد، این است که او به خوبی می‌داند که چگونه اکشن، درام و کمدی را در یک فیلم با یک دیگر ترکیب کند و آن اثر را برای هر طیفی از مخاطبان (کودک تا بزرگسال) جذاب و دیدنی کند. این موضوع مخصوصا برای فیلمی از مجموعه جنگ ستارگان به شدت مهم است و از سویی دیگر به دلیل این که برد بیرد عمده فعالیت هنری خود را زیر چتر دیزنی انجام داده پس به خوبی می‌تواند کارگردانی یکی از پروژه‌های سینمایی جنگ ستارگان را بر عهده بگیرد و بدون حاشیه‌هایی که در خصوص دو فیلم Rogue One و Han Solo شاهد بودیم آن را به سرانجام برساند.

۴. رایان کوگلر

شاید یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث شده تا لوکاس فیلم مشکلات فراوانی را با برخی از کارگردانان پروژه‌های سینمایی دنیای جنگ ستارگان داشته باشد این موضوع دانست که اکثر آن‌ها سابقه چندانی در زمینه ساخت‌ فیلم‌های بلاک باستر و پر هزینه نداشته‌اند و بیشتر با کارگردانی آثار مستقل شناخته می‌شوند. با این که رایان کوگلر (Ryan Coogler) کارگردان جوان و آینده داری است اما به خوبی می‌داند که چطور نگاه هنری و سبک داستان سرایی خاص خود را با یک توازن زیبا وارد فیلم‌های پرهزینه کند.

کوگلر برای اولین بار با فیلم تحسین شده Fruitvale Station نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت و با ساخت Creed توانست روحی تازه به پیکر بی جان مجموعه راکی بدمد. در حال حاضر او مشغول به ساخت فیلم مورد انتظار Black Panther است که در سال ۲۰۱۸ اکران می‌شود. پس جای تعجبی ندارد که اگر در آینده او را به عنوان کارگردان یکی از فیلم‌های آینده مجموعه جنگ ستارگان مشاهده کنیم.

۵. مت ریوز

مت ریوز (Matt Reeves) در یک دهه گذشته کارگردانی فیلم‌های محبوب و تحسین شده‌ای از جمله Cloverfield ،Let Me In ،Dawn of the Planet of the Apes و War for the Planet of the Apes را بر عهده داشته است. همین آثار خوش ساخت نیز این اطمینان خاطر را به کمپانی برادران وارنر (Warner Bros) داد تا کارگردانی فیلم مستقل بتمن که با فعلا با نام The Batman شناخته می‌شود را به دستان ریوز بسپارد.

ریوز پیش از این در ساخته‌هایش اثبات کرده که به چه شکل استادانه‌ای می‌تواند روحیات انسانی را در قالب شخصیت‌های ساخته شده توسط جلوه‌های ویژه کامپیوتری نشان دهد. در کنار این موضوع دوستی نزدیک ریوز با جی جی آبرامز نیز می‌تواند شانس او را برای کارگردانی یکی از آثار آینده مجموعه جنگ ستارگان بالاتر ببرد. شاید ساخت فیلم مستقل شخصیت بتمن دو سالی از وقت ریوز را بگیرد اما بسیار خوشحال می‌شویم که پس از آن لوکاس فیلم نگاهی نیز به این کارگردان با استعداد داشته باشد.

۶. اوا دوورنی

اوا دوورنی (Ava DuVernay) از جمله نام‌هایی بوده که همیشه برای کارگردانی یکی از فیلم‌های مجموعه جنگ ستارگان برده شده است. بعد از این که او با اثر Selma به شدت مورد تحسین قرار گرفت، دیزنی دوورنی را برای کارگردانی فیلم A Wrinkle In Time انتخاب کرد. در واقع جالب است بدانید که او اولین زن سیاه پوست در تاریخ بوده که فیلمی با بودجه بیش از صد میلیون دلار را کارگردانی کرده و امیدواریم که او این افتخار را وارد مجموعه محبوب جنگ ستارگان نیز کند.

۷. ادگار رایت

تصور ساخت یک فیلم از مجموعه جنگ ستارگان آن هم توسط ادگار رایت (Edgar Wright) به خودی خود خوشحال کننده است چه برسد که این موضوع حقیقت نیز پیدا کند. در چند سال گذشته رایت با ساخت فیلم‌های همچون Shaun of the Dead ،Hot Fuzz و Baby Driver توانسته خود را به عنوان یکی از خاص ترین کارگردانان صنعت فیلم‌سازی معرفی کند. شاید در گذشته ادگار رایت با مارول اختلافاتی داشته ولی این موضوع دلیلی نمی‌شود که دیزنی از او در یکی از فیلم‌های مجموعه جنگ ستارگان استفاده کند. مخصوصا که رایت چندین بار در ساخته‌هایش نشان داده که شدیدا طرفدار این مجموعه است.

۸. جاستین لین

شاید شنیدن این موضوع تعجب آور باشد که زمانی از دید بسیاری از تماشاگران سری سریع و خشن (Fast & Furious) محکوم به شکست و فراموشی بود ولی جاستین لین (Justin Lin) با گرفتن کنترل این مجموعه و اضافه کردن خلاقیت‌های خود به آن، سریع و خشن را به یکی از سودآورترین برندهای دنیای سینما تبدیل کرد. پس از آن لین باز هم به این روند رو به رشد خود ادامه داد و وظیفه کارگردانی پروژه پر از مشکل Star Trek Beyond را بر عهده گرفت و نتیجه کار را به یک فیلم خوش ساخت تبدیل کرد.

پس عجیب نیست که فکر کنیم لوکاس فیلم جاستین لین را به عنوان یکی از اصلی‌ترین کاندیدهای کارگردانی فیلم Star Wars: Episode IX مد نظر داشته است زیرا او به خوبی می‌داند که چطور با یک بودجه عظیم، فیلمی با کیفیت که باب میل عموم مردم نیز باشد بسازد.

در انتها امیدواریم که روند مشکل دار لوکاس فیلم در انتخاب کارگردانان ساخته‌های سینمایی دنیای جنگ ستارگان به اتمام برسد و دیگر در آینده شاهد خروجی ناگهانی سکان داران پروژه‌های این شرکت نباشیم.

منبع: Gameon


۱ دیدگاه

  • عرفان استادی | reply

    البته بهترین گزینه همچنان جی. جی. آبرامزه!
    نه فقط بخاطر اینکه اپیزود ۷ رو کارگردانی کرد و نتیجه خوب بود. از هرکسی توی هالیوود بپرسن بهترین شخص برای کارگردانی فیلم‌های سای‌فای کی هستش همه میگن آبرامز. خود رایان جانسون هم هنوز امتحانش رو توی این دنیا پس نداده و طبیعتا بعد از بار اسفناک کاری اپیزود ۸ باید برای مدت زیادی بره توی ریکاوری :))

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.