مطلب روز

نگاهی کوتاه به بازی مستقل و جذاب Children of Morta

هالکی که نمی‌تواند شگفت‌انگیز باشد!

نویسنده   رسول خردمندی  |

چرا در میان فیلم‌های ابرقهرمانی جدید، خبری از فیلمی مستقل بر اساس هیولای سبز رنگ مارول نیست؟ با گیمان و جوابی به این سوال همراه باشید.

هالک یکی از شخصیت‌های محبوب و مظلوم دنیای مارول تلقی می‌شود. فیلم‌هایی از هالک در سال ۲۰۰۳ به کارگردانی انگ لی و هالک شگفت‌انگیز در سال ۲۰۰۸ به کارگردانی لوئیس لتریر ساخته و اکران شد که نتوانست انتظارات را برآورده کند. با این تفاسیر انتظار می‌رفت تا باری دیگر از این غول سبز رنگِ بد اخلاقِ مارول در یک فیلم سینمایی مستقل استفاده شود ولی واقعا سوال اینجاست که چرا هنوز فیلم مستقل و جدیدی از هالک ساخته نشد؟

 

تقریبا ۱۰ سالی می‌شود که از اکران آخرین فیلم هالک می‌گذرد. اولین فیلم در سال ۲۰۰۳ اکران شد و انگ لی کارگردانی آن را بر عهده گرفت. نقش بروس بنر یا همان هالک به اریک بانا رسید. این فیلم هالک چندان افتضاح نبود ولی بسیار عالی و شگفت‌انگیز نیز محسوب نمی‌شد. حداقل ارزش ساختِ دنباله‌ی جدیدی نداشت. پس از پنج سال، استودیو مارول تصمیم گرفت تا باری دیگر از این شخصیت برای ساخت یک فیلم سینمایی بلند استفاده کند تا بلکه هالک به یک ابرقهرمان ماندگار در دنیای هالیوود تبدیل شود. حق امتیاز بسیاری از قهرمانان مارول مثل مرد عنکبوتی، چهار شگفت‌انگیز و حتی مردان ایکس فروخته شد و تنها کارت‌های مارول در مرد آهنی و هالک بود. فیلم مرد آهنی در ابتدا ساخته شد و توانست بسیار خوب عمل کند و بازی رابرت داونی جونیور در این فیلم نقطه عطفی بود بر شخصیت مرد آهنی برای سرمایه‌گذاری بیشتر بر این شخصیتِ دوست‌داشتنی در سینما. سپس فیلم هالک شگفت‌انگیز (The Incredible Hulk)‌ روی کار آمد و نتوانست آنگونه که باید انتظارات هواداران را برآورده کند. در مقایسه با مرد آهنی، هالک به هیچ عنوان بحثش نبود و از آن سال‌ به بعد سرمایه‌گذاری‌ها بر روی مرد آهنی شروع شد.

هالک شگفت‌انگیز چندان در گیشه موفق نبود

همانطور که پیشتر اشاره شد مارول با اکران فیلم‌های مرد آهنی و هالک شگفت‌انگیز به دنبال کسب سرمایه بود که از این دو شخصیت، صرفا مرد آهنی توانست سودآور باشد. مرد آهنی تقریبا دو برابر بیشتر از هالک توانست در باکس آفیس فروش داشته باشد. هالک در گیشه به صورت جهانی توانست ۲۶۳ میلیون دلار فروش داشته باشد در حالی که هزینه‌ی ساخت فیلمی به این عظمت برابر با ۱۵۰ میلیون دلار بود. جالب است بدانید مرد آهنی با ۱۴۰ میلیون دلار ساخته شد و توانست ۵۸۵ میلیون دلار در گیشه فروش داشته باشد. یکی از دلایل بسیار مهم ساخته نشدن دنباله‌ای برای هالک حتی پس از هشت سال در همین مسئله‌ی سودآوری است.

تصمیم مارول و ساختِ دنباله‌ای که لغو شد!

پیش از تصمیم مارول برای ساخت فیلم‌ سینمایی بلندی مثل نگهبانان کهکشان و انتقام‌جویان: جنگ جهانی، این کمپانی در نظر داشت تا فیلم هالک دیگری بسازد ولی با زیر نظر داشتن دیگر شخصیت‌ها نظیر مرد آهنی، این پروژه به کنار گذاشته شد تا در نهایت در فیلم انتقام‌جویان، هالک با هنرنمایی مارک روفالو دوباره به پرده‌ی نقره‌ای برگشت ولی چه برنامه برای ساخت دنباله‌ی هالک بود؟ ادوارد نورتون، بازیگر فیلم هالک شگفت‌انگیز در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۰۸ با رسانه‌ی گیمز‌ رادار این گونه توضیح می‌دهد:

همه‌ی جوانب دنباله‌ی جدید برای من رویایی به نظر می‌رسید. خلا داستانی بسیار زیادی در فیلم اول وجود داشت و قطع به یقین فیلم اول قرار بود صرفا فصل اولِ ماجرای هالک باشد. مشکل فیلم‌هایی از این قبیل با محوریت ابرقهرمانی در این مسئله است که عوامل سازنده مجبور هستند داستان اصلی قهرمان را به صورت خطی و کلاسیک روایت کرده و به اتمام برسانند ولی بسیاری از قصه‌های فوق‌العاده در همان ابتدای کار موفق نمی‌شوند. به خصوص که هواداران می‌دانند در ماجرای اول چه اتفاقاتی قرار است رخ دهد. اگر با ریشه‌ها و تاریخچه‌ی ابرقهرمان بتوانید سر کنید پس مسلما از فیلم نیز لذت خواهید برد. اتفاقا می‌خواستم با ایفای نقشم تماشاگران را مجاب کنم تا در فیلم‌های آینده به سراغ افشاسازی‌های بیشتر برویم!

هالک، فیلم‌های انتقام‌جویان را خاص‌تر جلوه می‌کند

اگر هر شخصیت ابرقهرمانی برای‌اش یک فیلم مستقل ساخته شود، در نهایت بسیار جالب می‌شد که در یک فیلم همه‌ی آنها حضور داشته باشند! این ایده‌ی جاس ویدان، کارگردان فیلم سینمایی انتقام‌جویان بود. ویدان در مصاحبه‌ای با رسانه‌ی CinemaBlend می‌گوید که کار بسیار دشواری است که ثور، کاپیتان امریکا و مرد آهنی را در سری فیلم‌های انتقام‌جویان همگام با یکدیگر جلو برد. خارج کردن هالک از روند داستانی می‌تواند ساختِ فیلم‌های انتقام‌جویان را آسان‌تر کند و صد البته با صرف هزینه‌ و بودجه‌ی بیشتر، فیلم سینمایی از لحاظ کیفی بهتر و ‌جذاب‌تر می‌شود. ویدان در رابطه با هالک توضیح می‌دهد:

همه عاشق مارک (روفالو) هستند. او استثنایی است ولی مشکل اینجاست که پس از آخرین فیلم هالک، دیگر خبری از این قهرمان نبود. فقط می‌خواهم بگویم که کار من به اندازه‌ی کافی دشوار هست. کاپیتان امریکا و ثور و حتی مرد آهنی فیلم‌های سینمایی مستقلی داشتند و در این فیلم‌ها دست خوش تغییرات ریز و درشتی شدند. به همین خاطر باید به سختی تلاش کنم همان شخصیت‌پردازی‌ها و نقش‌ها برای فیلم انتقام‌جویان نیز استفاده شود.

 

هالک در کار گروهی و تیمی بهتر است!

اگر به حضور نقش هالک در فیلم انتقام‌جویان و دو فیلم مستقل قبلی نگاهی بیندازیم خواهیم دید که هالکِ انتقام‌جویان به مراتب جذاب‌تر و خفن‌تر (!) به نظر می‌رسد. هر چند داستان بروس بنر به اندازه کافی جالب و هیجان‌انگیز است ولی تا به امسال دو بار به صورت مستقل و جدی تلاش شد تا قصه‌ی هالک روایت شود ولی موفقیت چشمگیری دیده نشد. بسیار عجیب است که هالک در میان انتقام‌جویان به خوبی می‌درخشد و با اینکه حضور کوتاهی دارد ولی همگی عاشق صحنه‌های اکشن هالک هستیم! از طرفی هر شخصیت منفی را نیز نمی‌توان به تنهایی به جان هالک انداخت. مشخص است که بروس بنر در تبدیل شدنش به این هیولای سبز رنگ محدودیت‌های زیادی دارد و ساختِ یک فیلم سینمایی مستقل نیازمند دقت و وسواس زیاد است.

قصه‌ی یک فیلم سینمایی هالک در میانِ سایر فیلم‌ها روایت می‌شود

پس از سال ۲۰۰۸، هالک با اینکه فیلم سینمایی مستقل نداشته ولی نقس اساسی در دنیای سینمایی مارول از خود نشان داده و با گذر زمان، هالک از نقش بهتری در فیلم‌های سینمایی برخوردار شده است. درگیری و تنش‌های بروس بنر با شیطان درونش را در انتقام‌جویان و عصر التران تماشا کردیم. به خصوص که در حین کشمکش‌های داستانی، هالک از لحاظ عاطفی نیز درگیر عشق و عاشقی می‌شود. از طرفی نقش بسیار مهم و حیاتی‌تر در فیلم ثور:رگناروک قرار است ایفا کند. همچنین قرار است بروس بنر در سومین و چهارمین دنباله‌ی انتقام‌جویان در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ نیز حضور داشته باشد. روفالو اعتراف می‌کند که مارول قرار است قصه‌ی بیشتری برای بروس بنر در طول این سه فیلم در چنته داشته باشد. وی می‌گوید اگر تمام قصه‌های کوتاهِ هالک در این سری فیلم‌ها را جدا کنیم به اندازه‌ی یک فیلم مستقل فیلم‌نامه وجود خواهد داشت:

در ثور ۳، انتقام‌جویان ۳ و ۴ به شدت تلاش می‌کنیم تا بروس بنر قصه‌ی هیجان‌انگیزی داشته باشد که فکر می‌کنم در انتها، قصه‌ی هالک به اندازه ی یک فیلم مستقل بشود!

تماشای هالک به مدت دو ساعت چندان ارزان برای سازندگان تمام نمی‌شود!

تهیه‌ و ساخت یک فیلم با این مضمون که قهرمان اصلی داستان می‌تواند به یک هیولای سبز و غول‌آسا تبدیل شود چندان کار آسانی نیست و از طرفی بودجه‌ی جمع و جوری نیز نمی‌توان برای این دسته از فیلم‌ها در نظر گرفت. البته این قضیه هم درست است که در تک تک صحنه‌ها هالک حضور ندارد ولی تماشاگران به شدت منتظر هستند تا با روی خشمگین بروس بنر روبه‌رو شوند!

در دو فیلم ابتدایی هالک دیدیم که استودیوی مارول با استفاده از جلوه‌های بصری توانست هیولا را به ما نشان بدهد ولی در انتقام‌جویان، هالک به مراتب بهتر از قبل ظاهر شد. این وسواس طراحان و کارگردان توانست در جشنواره‌ی آکادمی باعث شود تا انتقام‌جویان نامزد دریافت بهترین جلوه‌های بصری شود. جف وایت، مدیر بخش جلوه‌های بصری در این رابطه می‌گوید:

به شدت می‌خواستیم تا همه چیز به خوبی تجهیز شود و هالک استثنایی به نظر برسد. یکی از تصمیمات عالی در طراحی این بود که مارک روفالو با تجسمی از اهریمنِ درونش روبه‌رو می‌شود. به همین خاطر بخش اعظم نقش هالک بر دوش روفالو و ایفای نقشش بود و همه چیز به پای موشن کپچر نبود.

 

بیشترین درگیری‌های هالک درونی است نه بیرونی!

هالک یک قهرمان بی‌نظیر است اما وقتی شما آنچه که در کمیک وجود داشته را به روی پرده‌ی نقره‌ای سینما می‌آورید، روایت قصه‌ی هالک چندان کار آسانی نیست. اما علت چیست؟

بزرگترین درگیری‌های بروس بنر با خودِ درون‌اش است و نشان دادنش در یک فیلم سینمایی بلند چندان کار آسانی نیست. به خصوص در فیلمی که انتظار صحنه‌های اکشن زیادی داریم. از طرفی دیگر قصه‌های کمیک هالک به درد ساخته شدن یک فیلم اکشن با موضوع ابرقهرمانی نمی‌خورد. کنت ورکستر، استاد علوم سیاسی در دانشکده ماریمونت واقع در منهتن که کمیک و رشته‌ی انیمیشن‌سازی نیز تدریس می‌کند در مصاحبه‌ای با ABC News می‌گوید که داستان شخصیت هالک درباره‌ی مردی است که با خودش سر جنگ دارد:

هالک،‌ این شخصیت مارول درگیر تنش‌های درونی است. روی صحبتم با تنش‌های عمیق‌تری است. تنشی که بروس بنر را درگیر می‌کند. او نمی‌خواهد هالک باشد و دلش هم نمی‌خواهد خشمش را آزاد کند و سرسختانه تلاش می‌کند تا خودِ واقعی‌اش آشکار نشود. تنش منظور این نیست که آیا باید از قدرت‌هایم برای کارهای خوب استفاده کنم یا دنیا را نجات بدهم. تنش‌های هالک شخصی و روان‌شناختی است.

 

مشکلاتی برای حق انتشار و اکران وجود دارد

بر سر حق امتیاز هالک بحث و جدل‌های زیادی وجود دارد. مارک روفالو در مصاحبه‌ای با collider اقرار می‌کند به علت مشکلات قانونی و کپی‌رایت دنباله‌ی مستقل از هالک ساخته نشد:

مارول هنوز این حق را ندارد تا دنباله‌ای از هالک بسازد. حق امتیاز هنوز برای یونیورسال است و این یک مشکل برای مارول محسوب می‌شود. این مانع باعث شده تا از خیر هالک بگذرد.

تا حدودی حق با روفالو است اما مسئله پیچیده‌تر از این حرف‌ها هست. البته که حق امتیاز برای یونیورسال است و می‌تواند مانع از اکران فیلم هالک شود اما این مسئله حل‌شدنی است و مارول می‌توانست با راهکارهایی این مشکل را حل کند. کماکان که بر سر مرد عنکبوتی این کار را با سونی انجام دادند. اگر مارول اراده کند می‌تواند این مانع را از مسیر خود بردارد.

 

قصه‌های خوبِ هالک کمی عجیب و غریب هست!

روزهای اوج هالک در اوایل دهه ۱۹۶۰ به قلم دستان استن لی و جک کریبی بود و اگر شما کمیک‌هایی از آنها خوانده باشید، حتما قبول دارید که بعضی اوقات ماجراها به شدت عجیب و غریب می‌شوند! البته این مسئله به این معنا نیست که قصه ها شانسی برای تبدیل شدن به آثار سینمایی ندارند بلکه کار برای کارگردان و فیلم‌نامه‌نویسان سخت می‌شود. بر اساس گزارش io9 کمیک World War Hulk این پتانسیل را داشت تا تبدیل به یک اثر سینمایی شود ولی به علت تداخل زمانی با ثور: رگناروک و سریال Agents of S.H.I.E.L.D ساخت فیلمی با این محوریت تا حدودی سخت شده است.

 

در تقویم مارول جایی برای هالک نیست!

در هشت سال گذشته مارول فیلم‌های زیادی ساخته و فیلم‌های ابرقهرمانی‌اش توانسته سر و صدای زیادی به پا کند. با این حال مارول در سال جاری چهار فیلم سینمایی بلند در دست ساخت داشت: فیلم سینمایی Spider-Man- Homecoming، ثور: رگناروک، دکتر استرنج و نگهبانان کهکشان قسمت دوم. در آینده‌ی نزدیک نیز منتظر فیلم‌های مرد مورچه‌ای ۲، بلک پنتر، انتقام‌جویان: جنگاوری لایتنهای، کاپیتان مارول و ادامه‌ای بر فیلم انتقام‌جویان هستیم. بنابراین اگر مارول تصمیم داشته باشد فیلم سینمایی بلند و مستقلی از هالک بسازد باید به اکرانِ فیلم در سال ۲۰۲۰ میلادی یا بیشتر فکر کند تا بلکه شاید در تقویم اکران جایی برای‌اش باز شود!

در میان انبوهی از شخصیت‌های ابرقهرمانی چرا هالک؟

شاید دیگر مردان ایکس و چهار شگفت‌انگیز در انحصار مارول نباشد ولی این کمپانی خوش‌نام، قهرمانان زیادی در چنته‌ی خود دارد که می‌توان برای بسیاری از آنها فیلم سینمایی تهیه کرد. با انتشار تریلرها و تصاویر متعدد از بلک پنتر انتظارات برای این فیلم به شدت بالا رفته و استودیو سرمایه‌گذاری هنگفتی برای بری لارسون انجام داده است. بسیاری از هواداران و صد البته مردم عامه تا پیش از اکران فیلم مرد مورچه‌ای نمی‌دانستند این شخصیت تا چه حد می‌تواند خفن(!) به نظر برسد. تا زمانی که این گونه شخصیت‌ها وجود دارند، هالک در سایه قرار می‌گیرد.

 

نظر و دیدگاه شما چیست؟ آیا دلایل دیگری وجود دارد که فیلم سینمایی مستقل از هالک ساخته نمی‌شود؟ با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

 

 

 


منبع Looper
برچسبها ||


۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.