مطلب روز

نگاهی کوتاه به بازی مستقل و جذاب Children of Morta

دی‌سی در دست‌اندازِ پیشرفت!

نویسنده   رسول خردمندی  |

آیا برادران وارنر در حالِ تخریب دنیای سینمایی دی‌سی هستند؟ با گیمان و پاسخی به این سوال همراه باشید.

چند سالیست که برادران وارنر  به ساخت دنیای سینمایی یکپارچه‌ی دی‌سی روی آورده‌اند. سیاستی که پیش از این، مارول نیز در پیش گرفته و تاکنون نیز به خوبی از پس آن برآمده است. اما رویه‌ی دی‌سی چندان موفقیت‌آمیز نبوده و بر اساس شواهد به دست آمده از اکرانِ فیلم‌های جدید دی‌سی، کمی سخت است باور داشته باشیم که دی‌سی در حال حاضر موفق‌تر از مارول عمل کرده است.

اخیرا خبر رسیده برادران وارنر فیلمی را که قرار بود روایتگر شهر گاتهام باشد، کنسل کرده است. این فیلم قرار بود بر روی شخصیت هارلی کوئین متمرکز شود؛ هارلی کوئینی که یکی از تبهکارهای زن در شهر گاتهام است و یکی از محبوب‌ترین کاراکترهای منفی دی‌سی به‌شمار می‌رود. بر اساس اخبار منتشر شده‌، این فیلم قرار بود توسط کارگردانان فیلم Crazy, Stupid, Love ساخته شود که متاسفانه فعلا خبری از آن نیست.

مدتی از این خبر نگذشته بود که کمپانی برادران وارنر اعلام کرد فیلم جدیدی در رابطه با شخصیت جوکر به تهیه‌کنندگی مارتین اسکورسیزی، قرار است ساخته شود تا با شخصیت جوکر، پیش از حوادث اصلی میان وی و دشمنِ دیرینه‌اش بتمن، آشنا شویم. این اقدام نیز جهت گسترش پیدا کردن هرچه بیشتر دنیای دی‌سی صورت گرفته است. همچنین، دی‌سی با این کار نشان داد که نمی‌خواهد شخصیتِ جوکر، فقط محدود به جرد لتو در فیلم جوخه‌ی انتحار باشد.

پس از فیلم نه چندان قویِ بتمن بر علیه سوپرمن، فیلم سینمایی واندرومن توانست به مراتب از لحاظ گیشه و نقد قوی‌تر ظاهر شود. البته این فیلم نیز کم حاشیه نداشت و برادران وارنر تا حدودی دست کارگردان و عوامل سازنده‌ی فیلم را باز گذاشت.

اگر از جنبه‌ی دیگر به رویه و سیاست‌های برادران وارنر نگاهی بیندازیم، متوجه می‌شویم که دو مشکل بزرگ در درون این کمپانی وجود دارد. اولی این‌که این کمپانی به شدت به شخصیت جوکر وابسته است که می‌توان به راحتی این مشکل را حل و فصل کرد. مشکل بعدی در فیلم‌های جدیدی است که دی‌سی از شخصیت‌های دیگر در دنیای کمیک‌اش تحویل مخاطبین می‌دهد. این دسته از فیلم‌ها، شخصیت‌های جدیدی از دنیای کمیک را معرفی می‌کند که به حال خودشان رها شده‌اند و سخت است در مدت ۱۲۰ دقیقه‌، مخاطب با آنها و دنیای اطرافشان ارتباط برقرار کند؛ به عنوان مثال یک فرد غریبه با دنیای دی‌سی، اطلاعاتی از لکس لوتر یا سولومون گراندی ندارد. در صورتی که این دو کاراکتر، به صورت مستقیم و غیر مستقیم در فیلم بتمن بر علیه سوپرمن معرفی شدند. در حقیقت، بسیاری از شخصیت‌های دی‌سی و دنیای گاتهام برای مخاطبین ناآشنا هستند و برادران وارنر هیچ تلاشی جهت حل این مشکل نمی‌کند. البته کمپانی از محبوبیتِ شخصیتِ جوکر کاملا مطلع است و مشخصا دلیلی نمی‌بیند تمرکز و سرمایه‌گذاری‌های خودش را از روی جوکر و بتمن کمتر کند؛ به خصوص که در هر فروشگاهی از این دو شخصیت، محصولات مختلف و اسباب‌ بازی‌های رنگارنگ برای فروش وجود دارد.
البته، محبوب شدن کاراکترهای دی‌سی منفعت‌های بزرگی نیز در پی دارد. به‌عنوان مثال، کمیک‌بوک The Killing Joke که یکی از پرفروش‌ترین کمیک‌های دی‌سی است، متمرکز بر روی شخصیت جوکر است. بدین ترتیب، با افزایش محبوبیتِ واندرومن بعد از اکران فیلم، می‌توان در آینده‌ی نزدیک به فروش بیشترِ کمیک و محصولاتش (نه در ایران!) نیز امیدوار بود.

در حال حاضر، دغدغه‌ی مهمی که وجود دارد مربوط به فیلم جدید جوکر می‌شود که قرار است بازیگر جدیدی را برای نقش جوکر معرفی کند. مسلما با این اوصاف، رفتار و شخصیتِ جدیدی نیز از جوکر جدید خواهیم دید و این مسئله می‌تواند با پذیرش جوکر قبلی (جرد لتو) برای برادران وارنر دردسرساز شود. البته با تفحص و تحقیق در تاریخچه‌ی بتمن و جوکر می‌بینیم که ایفای نقش این شخصیت تبهکار را چندین نفر از جمله هیث لجر فقید، بر عهده گرفته‌اند. با این حال، نسبت به تغییر دوباره‌ی نقش جوکر در این فاصله‌ی زمانی کم نسبت به انتشارِ فیلمِ جوخه‌ی انتحار، نمی‌توان چندان به این رویه خوش‌بین بود!

یکی دیگر از بزرگترین دغدغه‌ها و چالش‌های برادران وارنر، در گسترش دنیای مشترک قهرمان‌های دی‌سی نهفته است. این اتفاق، در کتاب‌های کمیک به نسبت راحت‌تر انجام می‌شود؛ نویسندگان، چند تن از ابرقهرمان‌ها را وارد داستان و حتی دنیای جدیدی می‌کنند و ماجرایی را پیش روی مخاطبین می‌گذارند که هیچ‌کس انتظارش را نداشته است؛ ولی به تصویر کشیدنِ وقایع مختلف بر روی پرده‌ی سینما، کمی کار را برای کارگردانان و فیلم‌نامه‌نویسان سخت می‌کند. در حال حاضر، سیاستِ فیلم‌نامه‌نویسان دی‌سی در چند فاز تعریف می‌شود: شخصیت‌های مختلفی را گرد هم بیاورند که هر کدام، داستان خاص خودشان را برای مخاطبان تعریف کنند و بتوانند نظر آن‌ها را جلب کنند.

مارول و دی‌سی هر کدام دنیایی را بنا کردند و آن را گسترش دادند؛ آن‌ها در ساخت فیلم‌هایشان سعی کرده‌اند کمی نیز بر پایه‌ی علم و منطق پیش بروند و سعی کردند ارتباط فیلم‌ها با سایر فیلم‌های سینمایی دنیایشان قطع نشود. حال فرض کنید که یک مخاطب عادی، که در مورد فیلم پیش‌درآمدی بر جوکر شنیده، به سینما می‌رود و انتظار دارد فیلمی که می‌بیند به پیش از وقایع فیلم جوخه انتحار مرتبط باشد؛ اما ناگهان با دنیایی نامربوط و عجیب روبه‌رو می‌شود که نمی‌تواند با آن ارتباط برقرار کند و نمی‌فهمد که دی‌سی با دنیای سینمایی‌اش چه می‌کند.

سیاست مارول در برابر دی‌سی، به مراتب بهتر به نظر می‌رسد و مارول برای دنیاهای اشتراکی‌‌اش، چارچوب و استاندارد خاص و معینی تعریف می‌کند. همین چارچوب خاص باعث شده تا مارول بتواند راحت‌تر میان فیلم‌های مختلف کراس‌اور داشته باشد.

استاندارد در سریال و فیلم‌های مارول به این معناست که دنیایی مشابه با خصوصیات و المان‌های مشابه تعریف می‌شود. به عنوان مثال، از شخصیت پانیشر در سریال دردویل (Daredevil) رونمایی شد و قرار است سریال مستقل همین شخصیت با همان تیپ و رفتار، در سال آینده ساخته شود. آیا واقعا فکر می‌کنید قرار است با هلز کیچنِ کاملا جدید و نو روبه‌رو شویم؟

برادران وارنر، دقیقا عملکردی ۱۸۰ درجه‌ متفاوت با مارول دارد. به عنوان مثال، در بخش انیمیشن‌سازی، در کنار دنیای موفق و یکپارچه انیمیشنی اصلی، چندین مجموعه‌ی مستقل نیز از شخصیتِ بتمن و کمیک‌هایش مانند سریال‌های The Batman؛ Beware The Batman؛ Batman Unlimited و Batman: the Brave and the Bold عرضه شده که هر کدام، شخصیت متفاوتی از بتمن را – چه از لحاظ رفتاری و چه از لحاظ ظاهری – به مخاطبین تحویل داده‌اند! چرا برادران وارنر دست به انجام چنین کاری زدند؟ مسلما اگر یکی از این انیمیشن‌ها برای کمپانی سودآور نباشد، به راحتی می‌تواند آن را از تقویم کاری خود بردارد. در حقیقت برادران وارنر با کلکسیونی از محصولاتی همراه می‌شود و همانند یک تاجر منتظر می‌ماند تا محصولات مختلف در گذر زمان میزان سودآوری و موفقیت خودشان را نشان بدهند تا کمپانی متوجه شود بر روی کدام محصول باید تمرکز کرده و از خیرِ کدام محصول باید بگذرد. این رویه شاید برای مخاطب چندان مهم نباشد ولی به شدت هزینه‌بر و زمان‌بر محسوب می‌شود.

همه‌ی ما امیدواریم که دوباره دی‌سی به روزهای خوب و پر از موفقیتش برگردد. پس از یک برهه‌ی زمانی نه چندان قدرتمند، با اکرانِ فیلم واندرومن، می‌توان تا حدودی امیدوار بود که سیاست‌ و رویه‌ی برادران وارنر تغییر کرده است…

 

 

 


منبع gizmodo


۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.