۱۱ داستانی که هالک در آنها شکست می‌خورد (یا حتی کشته می‌شود!)

برای غلبه بر هیولای سبزرنگِ بروس بنر، باید چه‌ کرد؟با این‌که هالک یکی از قدرتمندترین ابرقهرمانان مارول به شمار می‌رود، اما همیشه هم شکست‌ناپذیر نبوده و کسانی بوده‌اند که توانسته‌اند او را حسابی گوش‌مالی بدهند. در این مقاله با ابرقهرمانان و شرورانی که هالک را شکست داده‌اند، آشنا خواهید شد. در ادامه با گیمان همراه باشید.

بروس بنر و شخصیت دیگر او یعنی هالک، از سال ۱۹۶۲ که در کمیک‌های مارول معرفی شد، با قهرمانان و شروران بسیاری مبارزه کرده و طبیعی است که در برخی از این مبارزات، بازنده‌ی میدان باشد. در ادامه، با ۱۱ ابرقدرتی که موفق شده‌اند این غول سبزرنگ را مغلوب کنند، معرفی می کنیم.

۱- Thor

در یکی از داستان‌های قدیمی و معروف کمیک‌بوک‌های مارول، چند دشمن قدرتمند در منطقه‌ای مملو از جمعیت و تاسیسات به هالک حمله می‌کنند که حاصل مبارزه‌ی وحشیانه‌ی هالک با آن‌ها، میلیون‌ها دلار خسارت می‌شود؛ در نهایت، نیروی نظامی، هالک را مقصر این فاجعه خطاب می‌کند.
در کمیک‌بوک Incredible Hulk Annual که در سال ۲۰۰۱ منتشر شد، داستانی مشابه پیش می‌آید. در این داستان، ثور که خودش از یک مبارزه‌ی سنگین برگشته، از خرابکاری هالک مطلع می‌شود و تصمیم می‌گیرد به نهادهای نظامی کمک کند تا بتوانند جلوی خشم هالک را بگیرند. او در ابتدا یک صاعقه‌ به صورت هالک می‌زند و بدین ترتیب مبارزه‌ی بین این دو شروع می‌شود. این جدال، در بُعدهای مختلف جهان ادامه می‌یابد و در نهایت، ساختار فیزیکی بدن ثور است که او را در این نبرد، پیروز می‌کند.

بدین ترتیب که بعد از مدتی، حواس هالک به دنیای وحشی پیرامونش پرت می‌شود و بروس بنر کنترل بدن هالک را در دست می‌گیرد. اما بُعدی که بروس در آن حضور دارد، اکسیژن کافی برای یک انسان معمولی ندارد و موجب کشته شدن بروس بنر می‌شود؛ اما ثور به راحتی زنده می‌ماند و در نتیجه، پیروز مبارزه لقب می‌گیرد.

۲- Wolverine

ولورین برای اولین بار در سال ۱۹۷۴ خلق شد و به‌عنوان یکی از دشمنان اصلی کمیک‌بوک The Incredible Hulk #180 ظاهر شد. در داستان‌های مختلف، درگیری‌های زیادی میان ولورین و هالک اتفاق افتاده؛ در یکی از داستان‌ها، ولورین یه‌عنوان یکی از ۴ سوارکار آپوکالیپس (در نقش سوارکار مرگ) ظاهر می‌شود و قدرت زیادی را از «اِن صَباح نور» یا همان آپوکالیپس دریافت می‌کند. (اگر فیلم مردان ایکس: آخرالزمان را دیده باشید، با شخصیت آپوکالیپس که نام دیگرش ان صباح نور است، آشنا شده‌اید. او چهار سوارکار در کنارش دارد که به آن‌ها قدرت فوق‌العاده‌ای می‌بخشد) در این مبارزه، ولورین هالک را به سختی شکست دهد.

اما زمان دیگری هم بوده که ولورین، هالک را از درون تکه و پاره می‌کند. در کمیک‌بوک پساآخرالزمانی Old Man Logan، بروس بنر پیر به‌عنوان یکی از اربابان جنگ و شروران منطقه، کنترل بخشی از ایالات متحده را در دست می‌گیرد. وقتی فرزندان بروس (حاصل ازدواج هالک و دخترعمویش شی-هالک) زن و دو فرزند لوگان را به قتل می‌رسانند، لوگان بسیار خشمگین می‌شود و بعد از سال‌ها، پنجه‌های آهنینش را بیرون می‌کشد. او ابتدا تمام فرزندان و خویشاوندان هالک را تار و مار می‌کند و در آخر به سراغ خود بروس می‌رود. بروس تبدیل به هالک می‌شود و پس از یک درگیری طولانی، ولورین را می‌خورد. اما لوگان به این سادگی‌ها کوتاه نمی‌آید؛ قدرت ترمیم او باعث می‌شود دوباره اجزایش در کنار هم جمع شوند و ولورین در شکم هالک دوباره سالم و زنده شود. او از درون، شکم هالک را تکه و پاره می‌کند و به حکومت ظالمانه و رقت‌انگیز بروس بنر پایان می‌دهد.

 

۳- Deadpool

بله، ددپول هم یکی از کسانی بوده که توانسته دماغ این هیولای سبزرنگ را به خاک بمالد. در یکی از اولین کمیک‌بوک‌هایی که وید ویلسون حضور داشته، ناچار می‌شود که راهش را به سمت هالک، کج کند و یک درگیری جانانه را با او ترتیب دهد. داستان در کمیک‌بوک Deadpool #4 (منتشر شده در آوریل ۱۹۹۴ ) از این قرار بود که وید ویلسون متوجه می‌شود قدرت ترمیمش کاهش یافته و اگر به همین منوال پیش برود، دوباره سرطان به او بازمی‌گردد و سرتاسر بدنش را فرا می‌گیرد؛ بدین ترتیب باید بنشیند و مرگ خود را تماشا کند. اما این مسئله زمانی برای وید ویلسون بغرنج‌تر می‌شود که تنها راه درمانش را کشف می‌کند: اوباید به خون هالک که در معرض تشعشع اشعه‌ی گاما قرار گرفته، دسترسی پیدا کند!

پیدا کردن رد هالک کار آسانیست، اما گرفتن نمونه‌ی خون از این غول سبزرنگ واقعا غیرقابل‌ممکن به‌نظر می‌رسد. شمشیرهای ددپول در برابر پوست ضخیم و محکم هالک شانسی ندارند و خود ددپول هم فکر نمی‌کند بتواند از پس رویارویی مستقیم با هالک برآید. اما ددپول بسیار باهوش است و در این مورد هم بسیار زیرکانه عمل می‌کند. وقتی هالک به سمت او خیز برمی‌دارد، وید یک لوله‌ی قدیمی و شکسته را به سوی او هدف می‌گیرد و با تمام قدرت پرت می‌کند. هالک گیر می‌افتد و ددپول قبل از این‌که هالک بتواند خود را ترمیم کند و از زیر لوله بیرون بیاید، یک نمونه‌ی خون از او می‌گیرد. در نهایت، هالک با زحمت بسیار خود را از شر لوله سنگین رها می‌کند، اما وید ویلسون به سرعت از آن‌جا فرار کرده و دیگر اثری از او نیست.

 

۴- Juggernaut

اگر کمیک‌بوک‌های مارول را دنبال کرده باشید یا از طرفداران پر و پا قرص فیلم‌های مردان ایکس باشید، حتما شخصیت جگرنات را می‌شناسید. یک غول بی شاخ و دم که قدرت نامحدودی دارد و هیچ چیز نمی‌تواند مانع حرکت او شود. حال فکر می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد اگر این نیروی‌ غیرقابل‌مهار با غول سبزرنگی که هیچ‌کس نمی‌تواند او را از جایش تکان دهد، برخورد کند؟ بله، غول سبزرنگ منهدم می‌شود!

کین مارکو یا همان جگرنات، که قدرتش را از موجود نامیرایی به نام سیتورَک (Cyttorak) گرفته، قدرت‌بدنی و استقامت بسیار بالایی دارد؛ اما معروف‌ترین توانایی او در یک جمله خلاصه می‌شود: وقتی جگرنات به حرکت می‌افتد، هیچ‌کس نمی‌تواند او را نگه‌ دارد. این قابلیت او، در کمیک‌بوک The Incredible Hulk #402 کاملا نمایان می‌شود.
در داستان این کمیک، هالک مسئولیت گروهی دولتی را به‌نام پانتئون برعهده می‌گیرد و بلافاصله به سوی جنوب آمریکا می‌رود تا در آن‌جا صلح را برقرار کند. او در راهش با جگرنات برخورد می‌کند و ناگهان جگرنات به سویش حمله‌ور می ‌شود. هالک در این مبارزه کاملا حواسش پرت می‌شود و وقتی جگرنات لباس مخصوصش را در می‌آورد، متوجه مارکو در لباس‌های عادی‌اش نمی‌شود. هالک فکر می‌کند که جگرنات را شکست داده، اما در این لحظه مارکو که هالک را به دام انداخته، شروع به حرکت سریع می‌کند. جگرنات دمار از روزگار هالک درمی‌آورد و فقط یک اتفاق باعث می‌شود تا بروس بنر از این مبارزه زنده بماند؛ آن هم مدیون رد اسکال (Red Skull) دشمن دیرینه‌ی کاپیتان آمریکا است، چون او از نفوذ و قدرتش استفاده می‌کند تا جلوی جگرنات را بگیرد.

 

۵- Batman

هرگز فکر نمی کردید که اسم بتمن را در این فهرست ببینید! اما فراموش نکنید که شوالیه تاریکی همیشه برای هرچیزی نقشه دارد. کسی که فهرستی از نقاط ضعف دوستانش تهیه کرده تا در صورت نیاز از آنها استفاده کند، قطعا می‌تواند نسخه‌ی هالک را نیز در هم بپیچد. نکته‌ی قابل توجه در این مورد، سادگی نقشه‌ی بتمن است: او برای زمین زدن هالک، از دو گلوله حاوی گاز خواب‌آور و یک لگد دقیق به شکم هالک استفاده می‌کند!

در کمیک‌بوک کراس‌اور (تلفیقی) DC Special Series #27، که در ماه سپتامبر ۱۹۸۱ منتشر شده، بروس بنر بعد از اینکه متوجه می‌شود شرکت وین مشغول ساخت یک اسلحه‌ی جدید برای پرتوی گاما است، از یک هویت جعلی استفاده می‌کند تا متصدی شغلی در شرکت وین شود. بنر امیدوار بود تا توسط این سلاح بتواند یک‌بار برای همیشه از شر غول سبزرنگ درونش خلاص شود، اما قبل از دست یافتن به اسلحه، سر و کله‌ی جوکر پیدا می‌شود. با حمله‌ی جوکر، بلافاصله بنر تبدیل به هالک می‌شود و در همین حین نیز بتمن وارد ساختمان می‌شود. درگیری آنها به آزمایشگاه تحقیقاتی وین کشیده می‌شود و در آنجاست که بتمن از گاز خواب‌آور استفاده می‌کند تا هالک را سرجایش بنشاند. بتمن بعد از شلیک گاز خواب‌آور، متوجه می‌شود که هالک نفس خود را حبس کرده تا گاز روی او تاثیر نگذارد و می‌داند که ریه‌های قوی هالک، می‌تواند ساعت‌ها و روزها نفسش را حبس کند؛ بنابراین با یک ضربه‌ی دقیق به شکم هالک، باعث می‌شود نفسش خالی شود و هالک با تنفس دوباره به خواب فرو می‌رود.
کمی بعد، هالک تبدیل به بروس بنر می‌شود و به بتمن کمک می‌کند تا جلوی جوکر، راینو، شیپر آف وردز (Shaper of Worlds) و ابومینیشن را بگیرد. (راینو، شیپر آف وردز و ابومینیشن هر سه از خبیثان قدرتمند کمیک‌بوک‌های مارول هستند)

 

۶- Superman

بتمن تنها ابرقهرمان دی‌سی نیست که توانسته غول سبز مارول را سر جایش بنشاند!

در سال ۱۹۹۶، مارول و دی‌سی یک مینی‌سری تلفیقی را منتشر کردند که شامل چهار بخش می‌شد و در آن، کاراکترهای هر کدام به مبارزه با کاراکترهای دیگری می‌رفت. برخی از نتایج مبارزه‌ها به پیروی از داستان تعیین شد (مانند مبارزه‌ی سیلور سرفر و گرین لنترن که سیلور سرفر پیروز میدان بود)؛ اما برنده‌ی سایر مبارزه‌ها (مانند مبارزه‌ی هالک و سوپرمن) توسط رای مخاطبین مشخص شد.

با اینکه در آخر، مارول به‌عنوان پیروز اصلی، میدان مبارزه را ترک کرد، اما یکی از سنگین‌ترین شکست‌هایش در جدال قهرمان کریپتونی و هالک رخ داد. سوپرمن نه تنها توانست در مسابقه‌ی آرای مخاطبین هالک را شکست دهد، بلکه در کمیک‌بوک فقط سه صفحه طول کشید تا بتواند او را سرجایش بنشاند. هالک چند مشت جانانه به سوپرمن زد، اما اشعه‌ی قرمز چشمان کل-ال و ضربه‌ی مهلکش به فک هالک، تنها چیزهایی بود که آخرین فرزند کریپتون نیاز داشت تا بتواند غول سبزرنگ مارول را به زمین بکوبد.

البته، نکته‌ی حائز اهمیت داستان، این بود که هالک قبل این مبارزه، چند قدرتش را در عوض محافظت از سلامت عقلانی بروس بنر معامله کرده بود و اگر با تمام قدرتش می‌جنگید، ممکن بود سرنوشت متفاوتی برای او و سوپرمن رقم بخورد.

 

۷- The KGB

مجموعه‌ی تلویزیونی Incredible Hulk، با هنرمندی بیل بیکسبی (Bill Bixby) در نقش دیوید بروس بنر و لو فرینگوی بدنساز (Lou Ferrigno) در نقش نیمه‌ی هیولایی بروس یا همان هالک، به مدت ۵ فصل در شبکه‌ی CBS آمریکا پخش شد. در این سریال، بروس بنر به دنبال درمان بیماری منحصربفردش، شهر به شهر می‌گشت و برحسب اتفاق، به کسانی که گرفتار شده بودند، کمک می‌کرد. این سریال در سال ۱۹۸۲ لغو شد، اما پس از این‌که شبکه‌ی NBC حق ساخت این مجموعه را از CBS خریداری کرد، سه فیلم تلویزیونی مرتبط را به‌ترتیب به نام‌های The Incredible Hulk Returns؛ The Trial of the Incredible Hulk و The Death of the Incredible Hulk نمایش داد که در آنها، قهرمانان دیگر مارول مانند ثور و دردویل نیز حضور داشتند.

همان‌طور که از نام فیلم آخر نیز مشخص است، ماجراجویی‌های بروس بنر در فیلم The Death of the Incredible Hulk پایان می‌پذیرد. داستان فیلم بدین ترتیب است که دیوید بروس بنر در حین جستجویش برای درمان بیماری، عاشق دختری به نام جزمین می‌شود که یک جاسوس زیبای روسی بود. طی اتفاقاتی که پیش می‌آید، جزمین به او می‌پیوندد تا همکار و خانواده‌ی بروس را از دست شبکه‌ی جاسوسی همکاران جزمین نجات دهند؛ البته پیروزی آن‌ها در این راه، ارزان تمام نشد.
در آخرین مبارزه، یک گلوله به مخزن سوخت هواپیما اصابت می‌کند و انفجارش باعث می‌شود هالک به هوا پرتاب شود. بعد از اینکه هالک پخش زمین می‌شود، بلافاصله تبدیل به بروس بنر می‌شود، درجا می‌میرد و بالاخره از نفرین هالک، خلاص می‌شود.

 

۸- Puppies

همیشه جنگیدن راه‌حل نیست! ماموران S.H.I.E.L.D پس از مبارزات طولانی با هالک، دست آخر متوجه شدند که لازم نیست همیشه برای فرونشاندن خشم هالک، به خشونت متوسل شوند. آن‌ها که همیشه برای بازگرداندن صلح به سیاره‌ی زمین تلاش کرده‌اند، دنبال راهی بودند که بتوانند دانش و فناوریشان را در راه خوب و صلح‌طلبانه‌ای استفاده کنند تا در برابر هالک بایستند.

تا این‌که در کمیک‌بوک The Indestructible Hulk Specialدر سال ۲۰۱۳، ماموران شیلد از جدیدترین، بهترین و بامزه‌ترین سلاح ضد-هالک خود رونمایی کردند: یک جعبه پر از سگ‌های کوچک و بانمک!!!

با اینکه هالک غول بزرگی است که وحشیانه رفتار می‌کند و کمتر کسی است که زورش به او برسد، اما به هیچ وجه بی‌رحم نیست. بدین ترتیب، پرسه زدن این سگ‌ها در کنار هالک و پریدنشان بر روی سر و گردن او، باعث می‌شود خشونت هالک بخوابد و اعصابش آرام شود و در نهایت به حالت بروس بنر برگردد. هرچند که این راه، بر پایه دانش پیشرفته نیست، اما همین که هالک را بتوان به بروس بنر برگرداند، خود باعث حل شدن مشکل می‌شود.

با اینکه استفاده‌ی شیلد از این سگ‌ها، به عنوان غلبه‌ی قدرتشان بر هالک نیست، اما فراموش نکنیم که نیمه‌ی هیولایی بنر را به دو صورت می‌توان شکست داد: با جنگیدن و چیره شدن به هالک یا با بازگرداندن او به بروس بنر آرام و همیشه منطقی!

 

۹- Hawkeye

هالک موجود بسیار نیرومندیست، اما بروس بنر نه! در حقیقت، نقطه ضعف هالک، دانشمندی است که در درونش وجود دارد و بدنش را با او شریک شده است؛ بنابراین، آسان‌ترین راه برای دفاع در برابر هالک، جلوگیری از تغییرشکل بروس به هیولای سبز درونش است.

هاکای نیز در رویداد بزرگ Civil War II، از این روش استفاده کرد تا جلوی هالک را بگیرد. داستان بدین ترتیب پیش می‌رود که مردی به نام یولیسس (Ulysses)، تصاویری از آینده را می‌بیند و انتقامجویان به رهبری کاپیتان مارول (کارول دنور)، براساس پیشگویی‌های یولیسس اقدام می‌کنند تا بتوانند جلوی اتفاقات آینده را بگیرند. در ادامه، یولیسس فاجعه‌ای را می‌بیند که توسط هالک پدید آمده، در نتیجه تمام ابرقهرمانان این گروه، پشت خانه‌ی بروس بنر جمع می‌شوند و از او می‌خواهند تسلیم شود. در این لحظه، قبل اینکه بروس درخواست آن‌ها را قبول کند، ناگهان هاکای تیری از کمانش رها می‌کند و بروس را می‌کشد.
هاکای مدعی شد بروس قبل‌تر به هاکای گفته بود اگر حس کرد هالک ممکن است ظاهر شود، سریعا او را بکشد و او در آن لحظه، جرقه‌ای سبزرنگ در چشمان بروس دیده بود. با تمام شدن ماجرای هالک، تمام انتقامجویان تحت فرماندهی کاپیتان مارول، در آرامش کامل به خانه بازمی‌گردند؛ البته این آرامش تا زمانی پابرجاست که انتقامجویان تحت فرماندهی آیرون‌من، حمله‌ی خود را شروع کنند و یک جنگ مدنی تمام‌عیار حاصل شود.

 

۱۰- The Hulk

هیچ‌کس نقاط ضعف هالک را بهتر از خود بروس بنر نمی‌شناسد. یکی از جالب‌ترین سوژه‌های داستان‌نویسان در نیم‌قرن گذشته‌ای که هالک خلق شده، معرفی هالک به‌عنوان قوی‌ترین دشمن خودش بود!

در داستان سری Future Imperfect، اثر پیتر دیوید و جورج پرز، هالک در برابر هالک می‌ایستد و این ماجرا به این سادگی‌ها پایان نمی‌یابد. داستان این سری در صد سال آینده جریان دارد؛ زمانی‌که جنگ‌های بزرگ موجب از بین رفتن ابرقهرمان‌ها و دشمنانشان شده است. هالک، که در این زمان خود را مایسترو (Maestro) نامیده، با بهره‌گیری از هوش بروس بنر و قدرت هسته‌ای، تبدیل به حاکم مطلق دنیا شده که مستبدانه بر همه حکومت می‌کند.

شورشیان از یک ماشین زمان استفاده می‌کنند و هالک امروزی را به آینده می‌برند؛ به این امید که قدرتمندترین قهرمان امروزه، بتواند جلوی حاکم جنگاور آینده را که حتی از خودش قوی‌تر است، بگیرد. اما مایسترو تمام حرکات هالک را می‌داند و به راحتی بر همتای جوان‌ترش غلبه می‌کند؛ در نهایت هالک را شکست می‌دهد و گردنش را در دستانش می‌گیرد.

هالک به‌تدریج قدرتش را جمع می‌کند و دوباره در برابر مایسترو می‌ایستد؛ با اینکه او نمی‌تواند از لحاظ فیزیکی، این مستبد قدرتمند را شکست دهد، اما در نهایت در این نبرد پیروز می‌شود. او از همان ماشین زمانی که خودش را به آینده برده، استفاده می‌کند و مایسترو را به زمانی می‌فرستد که انفجار اشعه‌ی گاما رخ داده و او را به‌وجود آورده است. بدین ترتیب، مایسترو در انفجار سوخته و خاکستر می‌شود و دقیقا در همان زمان، هالک خلق می‌شود.

 

۱۱- The Silver Surfer

در دو قسمت ۹۲ و ۹۳ از سری کمیک Tales to Astonish متوجه می‌شویم که قدرت تشعشع گاما نمی‌تواند در برابر قدرت کهکشانی بایستد. در داستان این دو کمیک‌بوک، هالک از اینکه هرفردی روی زمین می‌خواهد او را گرفتار کند، خسته شده و به دنبال راهی است تا از این سیاره خارج شود. زمانی‌که سیلور سرفر (نورین رد) به سرعت وارد جو زمین می‌شود، هالک فکر می‌کند راه فرارش را پیدا کرده؛ بنابراین به سرعت به همان سمت حرکت می‌کند، اما سیلورسرفر این حرکت را حمله تلقی می‌کند.

این مبارزه به هیچ وجه به نفع هالک پیش نمی‌رود. با اینکه قدرت بدنی هر دو تقریبا برابر است، اما حریف کهکشانی دارای یک سلاح سری است: تخته‌ای که برآن سوار است! وقتی هالک سعی می‌کند رقیبش را له کند، ناگهان سیلورسرفر از تخته‌اش استفاده می‌کند تا یک ضربه‌ی محکم با قدرت کهکشانی به غول سبز بزند و گیجش کند. بعدتر که هالک این تخته را می‌دزدد تا بتواند به سیاره‌های دیگر برود، نورین رد از قدرتش استفاده می‌کند تا یک شوک الکتریکی قوی از طریق تخته‌اش به او وارد کند و باز هم هالک را شکست می‌دهد.

 

منبع:


۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.