مطلب روز

نگاهی کوتاه به بازی مستقل و جذاب Children of Morta

چه کسی می‌تواند حریف روباتی شود که قدرت تمام ابرقهرمانان را در خود جمع کرده است؟

نویسنده   علیرضا پورمقدم  |

هر چقدر دشمنان در داستان‌های کمیک‌بوکی قوی‌تر باشند، مبارزه‌ی بین آن‌ها و ابرقهرمان‌ها برای مخاطبین جذاب‌تر می‌شود. در این متن قصد داریم یکی از قوی‌ترین کاراکترهای دنیای دی‌سی را به نام اِمِیزو یا اندروید معرفی کنیم.

دنیای کمیک‌بوک‌ها پر از ابرقهرمان‌ها و موجودات شرور بسیار قدرتمندی است که هر کدام توانایی‌ها و ضعف‌های خاص خود را دارند. امیزو، یکی از روبات‌های بسیار قدرتمندی است که توانایی‌های منحصربه‌فردی دارد، اما نقطه‌ی ضعفی در او دیده نمی‌شود.

کاراکتر اِمِیزو (Amazo) که به اسم اندروید (The Android) نیز معروف است، توسط گاردنر فاکس و مورفی اندرسون خلق شده و برای اولین بار در سی‌امین قسمت کمیک‌بوک The Brave and the Bold که در سال ۱۹۶۰ منتشر شده، نمایش داده شد. او به یکی از قدرتمندترین دشمنان لیگ عدالت تبدیل شد، هرچند که در برخی از موارد، به آنها کمک نیز کرده است.

دانشمندی به نام پروفسور آیوو که به شدت بر روی مسئله‌ی نامیرایی و جاودانگی متمرکز شده بود، امیزو را خلق کرد. مهم‌ترین خاصیت امیزو این است که با دیدن هرکس، او را در ذهنش شبیه‌سازی می‌کند و قدرت‌هایش را در خود ایجاد می‌کند؛ همچنین، هر قدرتی که در او پدیدار می‌شود، پایدار می‌ماند و با کسب توانایی‌های جدید، مجموعه‌ی قدرت‌هایش افزایش می‌یابد. در عوض، هدف اصلی این اندروید، شکوفایی و انطباق با محیط است؛ بدین ترتیب، تمام نقص‌هایی که با شبیه‌سازی کاراکترهای مختلف در او پدید آمده، رفع می‌کند.
در داستان کمیک‌بوک، اولین بار، اعضای اصلی لیگ عدالت آمریکا (گرین لنترن، فلش، آکوامن، واندرومن و مارشن من‌هانتر) متوجه شدند که امیزو قدرت‌های آن‌ها را می‌دزد و از آنها در سرقت‌های مختلف استفاده می‌کند. در اولین مقابله، لیگ عدالت به سختی از امیزو شکست خورد و در ادامه، پروفسور آیوو با پاک کردن ذهن اعضای لیگ، باعث شد آن‌ها فراموش کنند که قهرمانان زمین هستند؛ تا این‌که گرین لنترن جلوی آیوو را گرفت و همراه با سایر ابرقهرمانان، امیزو را شکست دادند و زندانی کردند.

آشنایی لکس لوتر با امیزو در خانه‌ی پروفسور آیوو

در قسمت سوم از فصل دوم سریال Justice League، لکس لوتر در اثر نگه‌داشتن طولانی مدت ماده‌ی کریپتون در نزدیکی خودش (برای نابودی سوپرمن) دچار سرطان شده و برای درمان خود به نزد پروفسور آیوو می‌رود. لکس می‌بیند که پروفسور مرده و در آنجا با امیزو آشنا می‌شود و از سادگی او استفاده می‌کند تا امیزو را تبدیل به جنگجوی خودش کند. بدین ترتیب، لکس ذهن اندروید را با دروغ پر می‌کند و امیزو را به مبارزه با لیگ عدالت می‌فرستد. لکس با بررسی نقشه‌ی ساخت امیزو، متوجه می‌شود که آیوو، یک بمب در سر این اندروید جای داده تا درصورتی‌که از کنترل خارج شود، او را منفجر کند؛ در نتیجه، لکس هم ریموت این بمب را در جیب خود پنهان می‌کند تا بتواند کنترل امیزو را در دست داشته باشد.

امیزو هر ابرقهرمانی را که روبه‌رویش قرار می‌گیرد، شبیه‌سازی می‌کند و بدین ترتیب هر دقیقه به قدرت‌هایش اضافه می‌شود تا اینکه لیگ را شکست می‌دهد. بتمن بعد از این‌که می‌فهمد امیزو تمام قدرت‌های سوپرمن را گرفته، با کریپتون به سراغش می‌رود و او را برای مدت کوتاهی فراری می‌دهد، اما با توجه به خاصیت شکوفایی و انطباق امیزو، ضعفش در برابر کریپتون از بین می‌رود و دیگر هیچ‌کس حریفش نمی‌شود.

مبارزه‌ی امیزو با سوپرمن در حالی‌که ظاهر و قدرت‌های گرین لنترن، واندرومن، فلش، هاک‌گرل و سوپرمن را نیز در خود شبیه‌سازی گرفته

اعضای لیگ سعی می‌کنند به اندروید بفهمانند که لکس از او سوء‌استفاده می‌کند، اما او قبول نمی‌کند تا اینکه مارشن من‌هانتر داوطلبانه در مقابل امیزو می‌ایستد تا قدرت‌هایش را بدزد و این‌گونه، امیزو نیز می‌تواند مانند او ذهن افراد را بخواند؛ در ادامه، امیزو ذهن لکس را می‌خواند و متوجه حقه‌اش می‌شود؛ در این لحظه، لکس ریموت را فعال می‌کند و مغز امیزو را منفجر می‌کتد، اما امیزو با قدرت‌های جدیدش، دیگر نامیرا شده و سریعا خود را بازیابی کرده، لکس را به شدت زخمی می‌کند؛ در انتهای داستان، امیزو به تمام اعضای لیگ می‌گوید که در برابر او هیچ قدرتی ندارند و خود را شبیه خدایان می‌بیند؛ بدین ترتیب، زمین را ترک می‌کند تا به آسمان‌ها برود و از قدرت‌ها و علوم بیشتری برخوردار شود.

صحنه‌ای که لکس، مغر اندروید را منفجر می‌کند

امیزو در سریال‌های Justice League Unlimited؛ Young Justice؛ Batman: The Brave and the Bold و Justice League Action و همچنین در فیلم انیمیشنی Batman: Under the Red Hood حضور دارد. وی اغلب به عنوان دشمن قهرمانان، وارد داستان می شود و فقط در یکی از قسمت های Justice League Unlimited است که دکتر فیت به او کمک می کند تا هدف اصلی زندگیش را پیدا کند و او نیز به قهرمانان لیگ عدالت کمک می کند تا سولومون گراندی را شکست دهند.

امیزو در قسمت ۸ فصل اول Justice League Unlimited در کنار لکس لوتر و اتم (ری پالمر)

امیزو در کنار آکوامن و هاک‌گرل در قسمت ۱۱ فصل اول Justice League Unlimited
۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.