مطلب روز

نگاهی کوتاه به بازی مستقل و جذاب Children of Morta

سرزمینی اسرارآمیز در زیر پوسته‌ی زمین، با ماه و خورشید انحصاری!

نویسنده   علیرضا پورمقدم  |

یکی دیگر از سرزمین‌های خیالی کمیک‌بوک‌های دی‌سی، سرزمین اسکارتاریس است که در قلب زمین نهفته و دارای ساکنین، آب و هوا و شرایط خاص خود است. برای آشنایی بیشتر با این سرزمین شگفت‌انگیز، در ادامه با گیمان همراه باشید.

افزودن سرزمین‌های خیالی، تایم‌لاین‌های متفاوت، دنیاهای موازی، موجودات فضایی و سیاره‌های دارای حیات، سفر زمان و ایده‌هایی از این قبیل، خلاقیت‌هایی هستند که به داستان‌های علمی‌تخیلی و کمیک‌بوکی عمق زیادی می‌دهند و جذابیت آن‌ها را برای خوانندگان چندبرابر می‌کنند. در این تاریخچه‌ی کوتاه، سعی داریم تا نگاهی به سرزمین خیالی اسکارتاریس در کمیک‌بوک‌های دی‌سی بیندازیم.

منشا و تاریخچه

در داستان‌های دی‌سی، به جز سرزمین افسانه‌ای «آتلانتیسِ جدید» که زیر نظر آکوامن اداره می‌شود، منطقه‌ی شگفت‌انگیز دیگری نیز به‌نام اسکارتاریس وجود دارد که در زیر لایه‌ی پوسته‌ی زمین قرار دارد. این سرزمین، توسط مایک گرل در سری کمیک‌بوک The Warlord (نوامبر ۱۹۷۵) خلق شد. یک خلبان نیروی هوایی آمریکا به نام «تراویس مورگان»، در قطب شمال راهی را پیدا می‌کند که به سرزمینی در زیر پوسته‌ی زمین منتهی می‌شود.

به گفته‌ی مایک گرل،او برای نام‌گذاری این سرزمین، از قله‌ی اسکارتاریس در داستان معروف «سفر به اعماق زمین» اثر «ژول ورن» الهام گرفته است. همچنین، ایده‌ی چنین منطقه‌ای، برگرفته از ماجراهای Pellucidar نوشته‌ی «ادگار رایس باروز» است که اولین جلد آن، در سال ۱۹۱۴ منتشر شده است. در کتاب «ادگار باروز» ، تارزان راهی به مرکز زمین پیدا می‌کند و وارد ماجراهای تازه‌ای می‌شود. مایک گرل در خلق اسکارتاریس، از اِلِمان‌های هر دو نویسنده‌ی نامبرده استفاده می‌کند و با اضافه کردن جادو و افسانه‌ی آتلانتیس، کمی نیز خلاقیت به آن می‌افزاید.

نقشه‌ی سرزمین اسکارتاریس

شرایط جغرافیایی

در داستان‌های دی‌سی، از طریق یک درگاه قطبی می‌توان به اسکارتاریس دسترسی داشت. همچنین، چندین تونل کوچک نیز وجود دارند که این سرزمین را به سطح زمین متصل می‌کنند. گفته می‌شود که بقایای سرزمین اصلی آتلانتیس در اسکارتاریس دیده می‌شود و بازماندگانی که به آتلانتیس جدید در زیر آب‌ها مهاجرت نکرده‌اند، در این سرزمین زندگی می‌کنند.

نور و گرمای اسکارتاریس، توسط یک خورشید کوچک و قرمزرنگ معلق در فضای خالی بین سطح این منطقه و سطح زمین، تامین می‌شود؛ بنابراین این خورشید در بالای سر تمامی ساکنین منطقه قرار گرفته است. با توجه به این‌که خورسید اسکارتاریس هرگز غروب نمی‌کند و روشنایی آن هیچ‌گاه تغییری ندارد، در این سرزمین هیچ‌گاه شب نمی‌شود و تغییرات فصلی رخ نمی‌دهد؛ البته یک قمر کوچک به دور این خورشید می‌چرخد و با توجه با موقعیت آن، برخی مناطق خاص در اسمارتاریس، گاه به گاه تاریک می‌شوند.
رویدادهای مختلف این سرزمین نیز نشان می‌دهند زمان در آن‌جا بسیار انعطاف‌پذیر است و نرخ گذر زمان در مناطق مختلف اسکارتاریس، متغیر است.

بعدها که کمیک‌بوک‌های دی‌سی تغییرات بزرگی کرد و تایم‌لاین بسیاری از داستان‌ها تغییر کرد، سرزمین اسکارتاریس تبدیل به بُعد دیگری از سیاره‌ی زمین شد و دیگر به‌عنوان فضایی داخل کره‌ی زمین بیان نشد.

شخصیت‌های مهم

ساکنین اسکارتاریس از نژادها و فرهنگ‌های مختلفی هستند که بین انسان‌های اولیه تا قرون وسطایی متغیرند و پیشرفته‌ترین آن‌ها در منطقه‌ی شامبالا (Shamballah) حضور دارند. تراویس مورگان (وارلرد Warlord) پادشاه اسکارتاریس است و با تارا (یک جنگجوی باربِری و ملکه‌ی منطقه‌ی شامبالا) ازدواج کرده است.

تراویس مورگان (وارلُرد) در کنار همسرش تارا در کمیک‌بوک

در این سرزمین شگفت‌انگیز، جادوگری به خوبی پیشرفت کرده و جادوگران معروفی وجود دارند که هر کدامشان با دیگری و همه‌ی آنها با تراویس مورگان دشمن هستند؛ در این میان، «دیموس» قوی‌ترین جادگر و بزرگترین دشمن مورگان است. جانوران اسکارتاریس هم شامل گونه‌های بسیار قدیمی تاریخ از جمله دایناسورها می‌شود.

دیموس و ارتش حامیانش در حال حمله به وارلُرد

وارلرد در کنار ارتش خود

جنیفر مورگان، دختر تراویس از همسر قبلی‌اش بر روی زمین (ریچل مورگان) است که به خوبی هنرهای جادویی را یاد گرفته و توانسته قدرت زیادی کسب کند. تراویس پس از ازدواج با تارا نیز صاحب دو فرزند به نام‌های جاشوا (تیندر) و مورگانا می‌شود که به ترتیب برادرخوانده و خواهرخوانده جنیفر حساب می‌شوند. جاشوا و مورگانا قدرت‌های جادویی ندارند، اما جنگجویان قوی و دلیری هستند.

شکیرا، یکی دیگر از ساکنین اسکارتاریس است که مهارت‌های جنگی را به‌خوبی فرا گرفته است. در حقیقت، شکیرا یک ورکت (werecat) است و می‌تواند به گربه‌ای وحشی یا یوزپلنگ شود (مانند ورولف‌ها که به گرگ تبدیل می‌شوند). او در منطقه‌ی تایتان‌ها اسیر شده بود تا اینکه تراویس او را نجات می‌دهد و بدین ترتیب، شکیرا به یکی از متحدان نیرومند و وفادار تراویس تبدیل می‌شود.

ماریا رومانوفا، یک قهرمان شمشیرزنی و درعین‌حال، یک باستان‌شناس معروف اهل روسیه است. ماریا روسیه را به قصد باستان‌شناسی در پرو ترک کرد و در آن‌جا با تراویس آشنا شد. او بعد از شنیدن داستان‌های تراویس در مورد سرزمین جادو و شمشیر، به کاوش در اسکارتاریس علاقه‌مند شد و همراه با وارلرد به آن‌جا سفر کرد. میکولا روستوف، یک ورولف قدرتمند و استاد شمشیرزنی اهل روسیه است که پیش‌تر، به ماریا شمشیرزنی آموزش داده بود و در همان حین، عاشقش شده بود. میکولا نیز به دنبال معشوقه‌اش پا به سرزمین اسکارتاریس گذاشت تا ماریا را پیدا کند.

ماکیست، دیگر شخصیت مهم این سرزمین است که دارای قدرت خاصی نیست، اما یک جنگجوی آموزش‌دیده و ماهر است و می‌تواند در برابر لشگری از سربازان بایستد. او پادشاه منطقه‌ی کایرو در بُعد دیگری از اسکارتاریس است و از متحدان مهم تراویس به‌شمار می‌رود.

اعضای لیگ عدالت به ترتیب از راست S.T.R..I.P.E ، استارگرل، گرین لنترن و سوپرگرل در اسکارتاریس

اسکارتاریس در قسمت «آشوب در مرکز زمین» از فصل سوم سریال انیمیشنی Justice League Unlimited، به‌خوبی به تصویر کشیده شده است. در این قسمت، گرین لنترن (جان استوارت) همراه با سوپرگرل، استارگرل و S.T.R.I.P.E به کمک وارلرد (تراویس) می‌روند و به او کمک می‌کنند تا دیموس را که با متالو و سیلور بانشی متحد شده، شکست دهند.

گرین‌لنترن در کنار تراویس مورگان (وارلرد) و ماکیست
۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.