مطلب روز

نگاهی کوتاه به بازی مستقل و جذاب Children of Morta

وقتی کشته شدن آخرین فرزند کریپتون، عرصه را برای قدرت‌نمایی سایرین خالی کرد

نویسنده   علیرضا پورمقدم  |

جاودانگی و آسیب‌ناپذیری یکی از بهترین و مهم‌ترین ویژگی‌های ابرقهرمانان است که سوپرمن نیز با وجود ضعف در برابر کریپتون، تا حدودی از این ویژگی بهره می‌برد. در این یادداشت قصد داریم به روایت‌های مختلف «مرگ سوپرمن» در انیمیشن‌ها و فیلم‌های سینمایی نگاهی بیندازیم. با گیمان همراه باشید.

«مرگ سوپرمن» یکی از خطوط داستانی کمیک‌بوک‌های دی‌سی در سال ۱۹۹۲ بود که بعد از تکمیل داستان، به نام «مرگ و بازگشت سوپرمن» تغییر یافت. در این داستان، سوپرمن در برابر موجود قدرتمندی به‌نام دومزدی (Doomsday) می‌ایستد و سعی می‌کند او را نابود کند؛ اما در انتهای مبارزه‌، هر دوی آن‌ها بر اثر جراحات وارده در یکی از خیابان‌های شهر متروپلیس کشته می‌شوند.

«مایک کارلین» ایده‌ی این داستان را بیان کرد و تیم نویسندگان دی‌سی (دن جورگنز، راجر استرن، لوییز سیمونسون، جری اردوی و کارل کسل) ایده را به داستانی پرفراز و نشیب تبدیل کردند که موجب جهانی شدن این سری از کمیک‌بوک شد و میزان فروش «مرگ و بازگشت سوپرمن» در صدر جدول قرار گرفت.

در ادامه‌ی داستان، بخشی تلفیقی به نام «مراسم تدفین یک دوست» روایت می‌شود که بسیاری از شخصیت‌های دنیای دی‌سی در این مراسم حضور می‌یابند. پس از تدفین قهرمان آبی‌پوش، افراد زیادی پیدا می‌شوند که ادعا می‌کنند سوپرمن هستند و تمامی اینها، زمینه‌ی بازگشت سوپرمن را فراهم می‌کنند. اشخاص جعلی که خود را سوپرمن نامیده‌اند، پس از مدتی کنترل شهر را در دست می‌گیرند و با خشونت سعی می‌کنند خود را حاکم آن معرفی کنند، اما بازگشت سوپرمن اصلی، نقشه‌ی آن‌ها را برهم می‌ریزد و شهر به وضعیت عادی خود بازمی‌گردد.

در فصل دوم سریال Justice League قسمتی به نام Hereafter وجود دارد که در آن، پنج دشمن قدیمی سوپرمن در کنار هم جمع می‌شوند تا با کمک هم، از سوپرمن انتقام بگیرند. متالو، کالیبک (از آپوکالیپس)، وِدِر ویزارد، لایو وایر و تویمن به خیابان‌های متروپلیس می‌آیند و اعضای لیگ عدالت در برابر آن‌ها می‌ایستند؛ اما تویمن با دستگاه جدیدش به سوپرمن شلیک می‌کند و باعث می‌شود او تجزیه و ناپدید شود. تویمن به‌خوبی از عملکرد سلاح جدیدش خبر ندارد و در حقیقت با شلیک به سوپرمن، او را به هزاران سال بعد فرستاده است. اعضای لیگ عدالت که از این ماجرا خبری ندارند، برای سوپرمن مراسم تدفین نمادین برگزار می‌کنند و در آن، مولفه‌های مهمی از داستان «مراسم تدفین یک دوست» دیده می‌شود؛ مانند مجسمه‌ای که به یادبود سوپرمن ساخته شده یا بتمن که از روی سقف خانه‌ها، مراسم تدفین را تماشا می‌کند.

سریال «Justice League» – فلش، واندرومن، گرین‌لنترن، مارشن من‌هانتر و هاک‌گرل در مراسم تدفین سوپرمن

اما فیلم انیمیشنی Superman: Doomsday، ماجرا را به صورتی دیگر روایت می‌کند و تمام سه‌گانه‌ی «مرگ سوپرمن» ، «دنیا بدون سوپرمن» و «حکومت سوپرمن» را در یک فیلم به‌تصویر می‌کشد. این فیلم، خارج از پیوستگی دنیای انیمیشنی دی‌سی (DCAU) و به‌صورت یک فیلم مستقل ساخته شده است. در ابتدای داستان، نشان می‌دهد لوییس لین با سوپرمن رابطه‌ی خود را آغاز کرده‌اند و سوپرمن او را به قلعه‌ی تنهایی خود (در قطب شمال) برده است. از طرفی دیگر، لکس لوتر مشغول حفاری در زمین برای دستیابی به انرژی مرکز سیاره است که به یک سفینه‌ی مدفون می‌رسد و با باز کردن آن، دومزدی بیرون می‌آید. مطابق داستان، دومزدی سربازی بوده که در سیاره‌ای بیگانه طراحی شده تا از آن سیاره حفاظت کند؛ اما پس از راه‌اندازی، دومزدی دیگر فرق میان دوست و دشمن را تشخیص نمی‌دهد و فقط به دنبال هدف اصلی خود (کشتن تمام موجودات زنده) پیش می‌رود.
دومزدی افراد بسیاری را می‌کشد و بخشی از شهر را نابود می‌کند. سوپرمن به سرعت خود را به متروپلیس می‌رساند و با دومزدی وارد مبارزه می‌شود. مبارزه‌ی آن‌ها تا جایی پیش می‌رود که سوپرمن، دومزدی را محکم می‌گیرد و به سرعت به ارتفاع زیادی در آسمان می‌رود؛ سپس با سرعت به سوی زمین می‌اید و دومزدی را با شدت زیادی به زمین می‌کوبد که این‌کار باعث کشته شدن هردوی آن‌ها می‌شود.

مراسم تدفین سوپرمن در فیلم انیمیشنی «Superman: Doomsday»

مراسم تدفین سوپرمن برگزار می‌شود و پس از آن، شهر به کلی ناامن می‌شود تا که پس از مدتی، سوپرمن بازمی‌گردد. اما در حقیقت این شخص، کلونی از سوپرمن است که لکس لوتر با دزدیدن سوپرمن از محل دفنش، ساخته و از لکس اطاعت می‌کند. روبات خدمتکار سوپرمن در قلعه‌ی تنهایی متوجه ضربان‌های ضعیف قلب سوپرمن می‌شود و او را از شرکت لکس به قلعه‌اش بازمی‌گرداند. در همین حین، لوییس لین که به کلون سوپرمن شک کرده، پنهانی وارد شرکت لکس می‌شود و در آن‌جا می‌بیند که لکس، در حال ساخت کلون‌های بسیاری از سوپرمن است تا ارتشی برای خود تشکیل دهد و جهان را فتح کند. کلون سوپرمن نیز پس از مدتی در برابر پلیس شهر می‌ایستد و خود را حاکم جدید شهر معرفی می‌کند؛ او حتی در برابر لکس هم می‌ایستد و تمام نقشه‌های لکس را به هم می‌ریزد. در آخر فیلم، سوپرمن اصلی با ظاهری جدید (لباس مشکی جاذب نور خورشید و موهای بلند) بازمی‌گردد و کلون قدرتمندش را با کمک لوییس لین و سلاح حاوی گلوله‌ی کریپتون می‌کشد.

سوپرمن اصلی در لباس مشکی در برابر کلون خود که توسط لکس لوتر ساخته شده

با موفقیت فرنچایز بتمن پس از عرضه‌ی فیلم‌های «تیم برتون»، کمپانی برادران وارنر تصمیم گرفت فیلمی را براساس روایت «مرگ سوپرمن» بسازد و «جان پیترز» را هم به‌عنوان تهیه‌کننده این فیلم انتخاب کرد. اما از سال ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۸، این پروژه دستخوش مشکلات بسیاری، به‌خصوص در بخش نوشتن داستان و سناریوی فیلم، شد. نویسندگان قصد داشتند تغییرات بزرگی در کاراکتر سوپرمن بدهند، از جمله این‌که او را شخصیتی با خشم بسیار نشان دهند، لباس همیشگی‌اش را از سوپرمن حذف کنند و قدرت پرواز را از توانایی‌های او کنار بگذارند. این مسائل باعث بروز مشکلات بزرگی میان داستان‌نویسان اصلی کمیک‌بوک و نویسندگان فیلم شد و در نهایت، پروژه‌ی فیلم «مرگ سوپرمن» متوقف شد.

سال ۱۹۹۸، قرار شد فیلمی تحت عنوان «Superman Reborn» به کارگردانی «تیم برتون» و هنرنمایی «نیکولاس کیج» در نقش قهرمان کریپتونی ساخته شود و حتی نام آن به «Superman Lives» نیز تغییر پیدا کرد؛ اما با شکست مفتضحانه‌ی فیلم «بتمن و رابین» از «جورج شومیکر» و مشکلاتی دیگر، این پروژه نیز لغو شد.

در فیلم سینمایی «Batman v Superman: Dawn of Justice» نیز مولفه‌هایی از داستان مرگ سوپرمن دیده می‌شود. در اوج فیلم می‌بینیم که بتمن، واندرومن و سوپرمن در حال مبارزه با دومزدی (حاصل خرابکاری لکس لوتر در استفاده از مهندسی ژنتیک ممنوعه‌ی کریپتون برای ترکیب جسد ژنرال زاد با دی‌ان‌ای خودش) هستند. در انتهای مبارزه، سوپرمن از نیزه‌ی کریپتونی استفاده می‌کند تا دومزدی را نابود کند، اما دومزدی هم با استخوان مچ دستش سوپرمن را مجروح می‌کند و درنهایت، هردو کشته می‌شوند. طبق ادعای سازندگان، در فیلم لیگ عدالت، قرار است سوپرمن با لباس مشکی و موهای بلند (همانند انیمشین Superman: Doomsday) از مرگ بازگردد.

در جولای ۲۰۱۷ نیز کمپانی براردران وارنر اعلام کردند که قصد دارند دو فیلم انیمیشنی «The Death of Superman» و «Reign of the Supermen» را به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ عرضه کنند.

محل دفن سوپرمن در فیلم «Batman V Superman: Dawn of Justice»


منبع


۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.