مطلب روز

نگاهی کوتاه به بازی مستقل و جذاب Children of Morta

کنسول ایکس‌باکس وان ایکس حاصل سه سال تلاش تیم مهندسی مایکروسافت است

نویسنده   ندا سلیمیان  |

فشرده، قدرتمند و براق. چیزی که پیش‌تر تحت عنوان Project Scorpio شناخته می‌شد، اکنون ایکس‌باکس وان ایکس نام دارد و زمان عرضه آن نزدیک است.

احتمالاً به یاد دارید که مایکروسافت در جریان جلسه مطبوعاتی‌‌اش در E3 2017، ما را برای اولین بار با کنسول جدید خودش یعنی ایکس‌باکس وان ایکس مواجه کرد. در آن زمان تنها از قدرت آن شنیدیم، اما اکنون اطلاعاتی دقیق‌تر از نحوه ساخت این کنسول قدرتمند در دست است و حالا می‌توانیم متوجه شویم که چگونه این همه توان در دستگاهی کوچک گردآوری شده است.

ایکس‌باکس وان ایکس نسبت به ایکس‌باکس وان اس کوچک‌تر است و مایکروسافت مدعیست که این کنسول از تمامی محصولات مانند خود در بازار ۴۰ درصد قدرتمندتر است.

جالب است بدانید که ایکس‌باکس وان ایکس از قدرت پردازش تصویری بیش از ۶ ترافلاپ بهره می‌برد که برای خنک شدن آن زمان زیادی لازم است. در یک پی‌سی استاندارد، این چالش چندان دشوار نیست. اما در جعبه‌ ۱۳٫۵ در ۱۰ اینچی ایکس‌باکس وان ایکس، برقراری جریان هوا و ایجاد خنکی به این آسانی و به خودی خود صورت نمی‌گیرد. به همین دلیل هم تیم طراحی این محصول تصمیم گرفتند تا از سیستم‌های خنک کننده رده بالا که برای پی‌سی‌ها و کارت‌های گرافیک مورد استفاده قرار می‌گیرند، بهره ببرند. نتیجه این کار، وجود اتاق بخار و سیستم فن سفارشی در کنسول جدید مایکروسافت است.

موضوعی که باعث می‌شود این سیستم بسیار منحصر‌به‌ فرد باشد، قرارگیری مادربرد در بالا و سیستم خنک‌کننده در پایین دستگاه است. زمانی که سیستم در حال کار است، حرارت به درون محفظه بخار که با آب پر شده، هدایت می‌شود. سیستم مکش موجود در آن، تمام آب داغ را می‌مکد و از آن به عنوان انرژی لازم برای حرکت باله‌های رادیاتور استفاده می‌کند. پس از آن، یک فن گریز از مرکز هوا را به داخل کنسول می‌کشاند تا تمامی قسمت‌ها از جمله منبع تغذیه آن خنک شود.

باید منتظر ماند و دید نتایج حاصل از تلاش‌های فراوان تیم مهندسی مایکروسافت برای ساخت کنسول ایکس‌باکس وان ایکس تا چه حد می‌تواند رضایت کاربران را در پی داشته باشد.


منبع gamespot


۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.