مطلب روز

نگاهی کوتاه به بازی مستقل و جذاب Children of Morta

کهکشان در آشوب و جدای بر لبه انقراض!

نویسنده   عرفان استادی  |

بالاخره بعد از ماه‌ها انتظار تریلر رسمی Star Wars: The Last Jedi هشتمین فیلم سری محبوب و جهانی استاروارز منتشر شد. برای تحلیل و موشکافی این تریلر با همراه باشید.

قسمت دوم از سه‌گانه جدید مجموعه فیلم‌های Star Wars تحت عنوان The Last Jedi (آخرین جدای) هم‌اکنون به عنوان موردانتظارترین فیلم سال ۲۰۱۷ شناخته می‌شود. رایان جانسون – کارگردان تحسین‌شده سریال Breaking Bad و فیلم‌های موفقی چون Looper و Brick – کارگردان و نویسنده این قسمت است. اگر بخاطر داشته باشید، شش ماه قبل اولین تیزر این فیلم در فستیوال سالانه استاروارز پخش شد و بخاطر دیالوگ سوال‌برانگیز شخصیت لوک اسکای‌واکر جنجال زیادی در فضای مجازی به پا کرد. در نهایت امروز همان‌طور که وعده داده شده بود تریلر رسمی فیلم به همراه پوستر سینمایی آن منتشر شد.

پوستر سینمایی The Last Jedi

وقتی داستان حماسی دنیای استاروارز بعد از سی‌سال با قسمت هفتم The Force Awakens (نیرو برمی‌خیزد) ادامه یافت، تمام طرفداران و سینماگران در مورد آن نظری مشترک داشتند: اینکه فیلم جدید بسیار شبیه اولین فیلم این مجموعه یعنی A New Hope است و جی. جی. آبرامز (کارگردان آن) و دیزنی در بازگردانی این سری به دنیای سینما محتاطانه عمل کرده‌اند. رایان جانسون با ورود خود دقیقاً در مقابل این استراتژی قدم برداشت و هدفش این بود که خونی تازه به این دنیای علمی-تخیلی تزریق کند. حتی نکته عطفی که تمام بازیگران در مصاحبه‌های خود به آن اشاره می‌کنند این است که قسمت هشتم در یک کلام «متفاوت» و «جدید» خواهد بود.

با توجه به چیزهایی که در این تریلر دیدیم، باید گفت که به درستی لحن این فیلم تفاوت فاحشی با قسمت هفتم دارد و همان‌طور که جان بویگا زمانی وعده داده بود، داستان بسیار تاریک‌تر شده است. در ادامه با تحلیل صحنه به صحنه تریلر همراه شوید.

قهرمان موعود آموزش خود را آغاز می‌کند

اولین چیزی که تریلر منتشر شده (و حتی تیزر قبلی) به مخاطب می‌رساند روایت موازی رشد شخصیت ری و لوک در دو فیلم دوم از سه‌گانه‌های مختلف است. ری (دیزی ریدلی) در پایان فیلم هفتم به اولین معبد جدای و زادگاه این مکتب آمد تا لوک اسکای‌واکر را پیدا کند. این کاری بود که لوک با پیدا کردن استاد یودا در فیلم دوم انجام داد. در تیزر اول لوک می‌گوید: وقتش رسیده که جدای از بین برود. این جمله بازتاب بسیار گسترده‌ای در میان جامعه طرفداران داشت و تئوری‌های زیادی برای چرایی آن مطرح شد. این‌طور که به نظر می‌رسد، لوک در ابتدای فیلم از توجه به ری و پذیرفتن آموزش او اجتناب می‌ورزد اما با این حال در صحنه‌هایی از تریلر می‌بینیم که ری با نظارت لوک در حال تمرین کردن است.

عده زیادی از طرفداران فکر می‌کنند که هنوز همه‌چیز به طور کامل در مورد پیشگویی قهرمان موعود مشخص نشده است! این قهرمان آناکین اسکای‌واکر بود. شورای جدای بر این باور بود که آناکین شخصی است که توازن را به نیرو بازمی‌گرداند. آناکین سال‌ها بعد در کالبد دارث ویدر توانست از زیر سلطه پالپاتین خارج شود و همه، این نقطه از داستان را به وقوع پیوستن پیشگویی کهن می‌دانستند. اما ۳۰ سال از این اتفاق گذشته و کهکشان هنوز در جنگ و درگیری می‌غلتد! برای همین عده‌ای از طرفداران معتقدند که ری به گونه‌ای به شخصیت آناکین ربط دارد و در واقع همان قهرمان موعود پیشگویی‌هاست.

 

انتقام محفل اول! 

در تیزر اول هم صحنه‌هایی از این سیاره خشک و برهوت مشاهده کردیم. در اینجا به نظر می‌رسد که محفل اول (First Order) به یکی از پایگاه‌های مقاومت حمله می‌کند و جنگ‌افزارهای غول‌پیکری که در بالا می‌بینید نسخه ارتقایافته و جدید همان AT-ATهایی هستند که زمانی برای انقلابیون در فیلم Empire Strikes Back مشکل ایجاد کردند. با توجه به شکست بزرگی که محفل اول در پایان فیلم هفتم متحمل شد، می‌توان انتظار داشت که فیلم جدید با حمله آن‌ها به مقاومت و انتقامی برق‌آسا آغاز شود.

انتظار داریم که خلبان محبوب طرفداران و افسر ارشد مقاومت پو دمرون (اسکار آیزک) را در این نبرد که در ابتدای فیلم به وقوع می‌پیوندد ببینیم.

 

اهمیت ابزار جدید شیاطین، کایلو رن

اولین جملات تریلر توسط شیطان جدید دنیای استاروارز یعنی اسنوک (Snoke) – رهبر محفل اول – ادا می‌شوند. او به کایلو رن، شاگرد جدیدش، می‌گوید: وقتی برای اولین بار تو رو پیدا کردم، قدرتی خام و رام‌نشده دیدم! چیزی فراتر از ویژه!

در کتاب‌ها و داستان‌های منتشر شده از ۳۰ سال بین وقایع سه‌گانه اول و سه‌گانه جدید، مشخص می‌شود که بن سولو، فرزند هان سولو و لیا اورگانا، در نیرو بسیار قوی است و لوک او را برای آموزش پیش خود می‌برد. بخاطر قدرت خارق‌العاده‌ بن، لوک فکر می‌کند که شاید او همان قهرمان موعود باشد. اسنوک موفق شد بن سولو را به تاریکی بکشاند که نتیجه آن نابود شدن فرقه جدید جدای‌های آموزش‌یافته توسط لوک بود. از همان زمان بود که بن سولو نام قبلی خود را کنار گذاشت و به کایلو رن معروف شد.

هنوز نمی‌دانیم که کایلو رن چقدر در داستان اهمیت خواهد داشت. آیا او صرفاً یکی از شخصیت‌های منفی خواهد بود که توسط شخصیت اصلی داستان یعنی ری به چالش کشیده می‌شود؟ یا تکامل شخصیت او فراتر از حالت متعارف داستان‌پردازی خوب و بد می‌رود؟

 

امید جمهوری و مقاومت، قهرمانی ازپای‌درآمده!

وقتی فهمیدیم که لوک اسکای‌واکر (مارک همیل) خود را بخاطر از بین رفتن فرقه جدید جدای و خیانت بن سولو به سیاره‌ای دورافتاده تبعید کرده است، باید می‌فهمیدیم که قرار نیست در فیلم بعدی با همان لوک – قهرمان خوش‌بین سه‌گانه اول – روبه‌رو شویم. لوک اسکای‌واکر همچنان خود را مقصر تمام اتفاقاتی می‌داند که منجر به قدرت یافتن محفل اول شده است. راضی کردن او توسط ری برای بازگشت به نبرد میان خیر و شر کاری آسان نخواهد بود!

هنوز نمی‌دانیم که لوک چه باور جدیدی را پذیرفته است یا برای رویارویی با محفل اول چه برنامه‌ای دارد اما با توجه به تریلر و بی‌میلی‌هایی که تاکنون از خود نشان داده، می‌توان انتظار داشت که با شخصیتی سردتر و تاریک‌تر روبه‌رو شویم. رایان جانسون چندی قبل تایید کرد که نام آخرین جدای به لوک اشاره دارد… اما با توجه به آنچه که تاکنون از این لوک جدید دیده‌ایم، او دیگر به جدای و آرمان‌های آن ایمان ندارد!

 

چه چیز خاصی ری را متمایز می‌کند؟

در فیلم هفتم متوجه شدیم که ری در نیرو بسیار قدرتمند است. او بدون هیچ‌گونه تمرین قبلی به راحتی از پس کایلو رن در مبارزه تن‌به‌تن برآمد. در تریلر علاوه بر صحنه‌هایی از تمرین کردن ری، می‌بینیم که او در حال آزمایش حد و مرز قدرت‌های خود است. به نظر می‌رسد که ری بسیار فراتر از یک شخص تحت‌تاثیر نیرو (آنچه که در دنیای استاروارز به آن Force-sensitive می‌گویند) باشد و همان‌طور که در تریلر دیدیم قدرت‌ها و کارهایی که می‌تواند با آن‌ها انجام دهد لوک اسکای‌واکر را متحیر می‌کند.

اما چه چیزی ری را متمایز می‌کند؟ او از کجا می‌آید؟ مسئله پدر و مادر او هنوز مبهم است، اما رایان جانسون قول داده که در قسمت هشتم برای این سوالمان پاسخی پیدا خواهیم کرد.

 

تاریخی بر وزن فقدان

ما بارها با صحنه بالا مواجه شده‌ایم. اینجا همان معبد جدایی است که لوک در آن به تربیت نسل جدید شاگردان مشغول بود. این اتفاق حداقل به چندسال قبل از وقایع فیلم هفتم بازمی‌گردد. اولین بار آن را در تریلر نیرو برمی‌خیزد دیدیم و سپس در رویایی که ری تجربه کرد صحنه‌های دیگری از آن با زوایای متفاوت فاش شد. آیا بالاخره در آخرین جدای با فلش‌بک اتفاقات را به صورت کامل خواهیم دید؟

بجز تصویر بالا، در یکی دیگر از فریم‌های تریلر دست آهنی لوک را می‌بینیم که از زیر آوار بیرون می‌آید. می‌توان انتظار داشت که این صحنه هم از همین سکانس باشد. حتی شاید در این فلش‌بک شاهد مبارزه لوک با شوالیه‌های رن (Knights of Ren) باشیم.

 

آیا کایلو رن مادر خود را هم می‌کشد؟

در ادامه دیدیم که کایلو رن سوار بر سفینه شخصی خود به سفینه اصلی مقاومت حمله می‌کند. او دست خود را برروی ماشه می‌گذارد و در همین حین لیا اورگانا را می‌بینیم که با غمی عمیق به چیزی خیره شده است. تریلر به‌ گونه‌ای مونتاژ شده که کایلو رن را در یک دوراهی نشان می‌دهد: آیا او مادر خود را هم چون پدرش بن سولو خواهد کشت؟

نمی‌توان احتمال داد که این دو نما برای فریب دادن مخاطب کنار هم قرار گرفته باشند، چرا که در صورت کایلو رن تردید و اندوه دیده می‌شود؛ دقیقاً‌ همان اختلالی که به هنگام کشتن پدرش در قسمت هفتم در او دیدیم. از طرفی با فوت شدن کری فیشر (بازیگر لیا) عوامل دیزنی مجبور به تغییر داستان شدند. در ابتدا قرار بود کری فیشر در قسمت نهم هم حضور داشته باشد اما حال دیزنی مجبور است شخصیت او را در آخرین جدای برای همیشه از داستان خارج کند. اما سوال اصلی اینجاست که چه کسی شاهزاده لیا را خواهد کشت؟

 

فین در قلب دشمن

می‌دانیم که در ابتدای فیلم، محفل اول ضربه‌ای سنگین به شورشی‌ها وارد می‌کند اما مسلماً نیروهای مقاومت هم بیکار نمی‌نشینند! در تریلر مشخص شد که شخصیت فین (جان بویگا) قرار است باری دیگر به یکی از پایگاه‌های محفل اول نفوذ کند و در ادامه می‌فهمیم که در این کار تنها نیست! پس‌زمینه این نما میزبان جنگی دیگر میان مقاومت و محفل اول است و در این بین، فین و کاپیتان فازما (گوندلین کریستی) با یکدیگر مبارزه خواهند کرد.

یکی از ستاره‌های جدید دنیای استاروارز که در خط داستانی فین حضور دارد، رز تیکو (با بازی کِلی ترن) از نیروهای مقاومت است. کِلی ترن چندماه قبل در جشنواره استاروارز حضور داشت و همانجا بود که فهمیدیم نقش نسبتاً پررنگی در فیلم خواهد داشت. شخصیت رز در این تریلر نبود اما می‌توانیم امیدوار باشیم که در تبلیغ‌های تلویزیونی فیلم او را ببینیم.

 

رویارویی غیرمنتظره اسنوک و ری!

اسنوک فریاد می‌زند: با سرنوشتت روبه‌رو شو!

و در نهایت به دو بخش پایانی و غافلگیرکننده تریلر می‌رسیم. در این صحنه، برای اولین بار صورت واقعی رهبر اسنوک را می‌بینیم. فریم بعدی ری را نشان می‌دهد که گویا در دردسر افتاده است! تریلر باری دیگر نماها را طوری در کنار هم قرار می‌دهد که فرض کنیم این دو شخصیت در یک سکانس حضور دارند. و شاید هم اینطور باشد! اما خب این رویارویی کمی زودهنگام و غیرمنتظره به نظر می‌رسد. ماجرای ری چطور او را به قلب محفل اول و رویارویی با اسنوک می‌کشاند؟ و سوال مهم‌تر اینکه آیا او برای این رویارویی آماده خواهد بود؟

و از این‌ها گذشته، چه بلایی بر سر لوک اسکای‌واکر آمده است؟ مسئله عجیب این نماها این است که سرنوشت لوک را در هاله‌ای از ابهام قرار می‌دهد. می‌دانیم که این دو شخصیت در سراسر فیلم همدیگر را همراهی خواهند کرد، پس اگر ری باری دیگر زندانی کایلو رن و اربابش شده (اتفاقی که در قسمت هفتم هم افتاد و برای همین محتمل نیست!) باید پرسید که چه بر سر لوک آمده است؟

 

ضربه‌فنی از نوع هایپ استاروارز! 

آخرین صحنه تریلر که از همه بیشتر شما را متعجب می‌کند و شخصاً همچنان در شوک آن هستم، شکست خوردن ری از وسوسه شیطان و سقوط قهرمان داستان ما به چنگال کایلو رن است! اما این صحنه، بحث‌برانگیزترین بخش تریلر هم هست. بگذارید دوباره آن را مرور کنیم!

ما ری را می‌بینیم، که در کمال ناامیدی می‌گوید: من به کسی نیاز دارم که جای من رو در این ماجرا نشون بده! 

در نمای بعد، کایلو رن را می‌بینیم که دست یاری‌اش را به سوی ری دراز می‌کند. آخرین باری که این دو شخصیت در کنار هم بودند، تقریبا یکدیگر را کشتند! حال ری با آرامش در کنار او ایستاده است و از او کمک می‌خواهد. نورپردازی نماها حاکی یکی بودن سکانس است و عملاً نمی‌توان از آن ناهماهنگی فنی در آورد. یادتان است که استاروارز سر قسمت هفتم دو سال شما را فریب داد تا فکر کنید فین شخصیت اصلی داستان است؟ شاید این هم یک حقه دیگر از تیم تبلیغاتی دیزنی باشد.

و باز هم سوالی که مطرح می‌شود – لوک اسکای‌واکر کجاست؟ رایان جانسون بارها گفته است که شخصیت محوری قسمت هشتم لوک خواهد بود اما تریلر دائماً حضور موثر او را زیر سوال می‌برد.

 

 

تریلر رسمی فیلم طوفانی بود. هم‌اکنون سوال‌های زیادی داریم و علیرغم آنچه که طرفداران می‌پنداشتند، عرضه این تریلر نه تنها عطش‌مان را خاموش نکرد، بلکه صبر کردن برای فیلم را دشوارتر ساخت. ماجرای حماسی دنیای این اپرای فضایی در تاریخ ۱۵ دسامبر با پخش The Last Jedi در سینماهای سراسر جهان ادامه پیدا می‌کند.

[video poster="http://gameon.shatelland.com/wp-content/uploads/2017/10/Star-Wars-The-Last-Jedi.jpg" width="1280" height="720" mp4="http://gameon.shatelland.com/wp-content/uploads/2017/10/Star-Wars-The-Last-Jedi.mp4"][/video]


منبع Gameon


۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.