مطلب روز

نگاهی کوتاه به بازی مستقل و جذاب Children of Morta

وقتی عشق و انتقام، از یک دانشمند هیولا می‌سازد

نویسنده   پیمان عبدی  |

معمولا هر ابرقهرمان، چندین دشمن قدیمی و قسم‌خورده دارد؛ یکی از این دشمنان برای شوالیه محبوب شهر گاتهام، «مستر فریز» است که در ادامه قصد داریم در مورد او و تاریخچه‌اش صحبت کنیم. در ادامه با گیمان همراه باشید.

شخصیت‌های زیادی در کمیک‌بوک‌های دی‌سی حضور دارند که با سرما گره خورده‌اند و توانایی یخ زدن سایرین را دارند. از ابرقهرمانانی مانند «آیس» و «آیس‌مَستر» گرفته تا دشمنان بزرگی مانند «کاپیتان کلد» و «کیلر فراست».

«مستر فریز/ویکتور فریز» (Mr. Freeze/Victor Fries) نیز یکی از شخصیت‌های منفی معروف کمیک‌های دی‌سی و از دشمنان قدیمی بتمن است. «باب کین»، «دیوید وود» و «شلدون مولدوف» خالقین این شخصیت هستند که اولین بار او را در کمیک‌بوک Batman #121 (فوریه ۱۹۵۹) نمایش دادند که در آن «مستر زیرو» (Mr. Zero) نام داشت. داستان اصلی پیدایش مستر فریز، در عدم موفقیت او در درمان همسرش، نورا، ریشه دارد.

 

در سریال محبوب «Batman: the Animated Series»، «ویکتور فریز» یک دانشمند کرایوژنیک ( ترکیب علم ژنتیک و سرما) بود که برای شرکت «گات‌کورپ» کار می‌کند. او توسط دانشی که دارد، تصمیم می‌گیرد همسرش «نورا فریز» را به طریق کرایوژنیک منجمد کند و تا زمانی که درمانی برای او پیدا نشده، نگاهش دارد. اما ناگهان مدیر شرکت (فریس بویل) همراه با نگهابانان به اتاقش حمله می‌کنند و مدیر به او دستور می‌دهد تا عملیاتش را قطع کند. ویکتور به سمت اسلحه‌ای خیز برمی‌دارد تا به مدیرش شلیک کند، اما بویل با لگد به او می‌زند و ویکتور بر روی میزی پر از مواد کرایوژنیک می‌افتد. ویکتور به حال مرگ افتاده و بویل او را ترک می‌کند تا بمیرد؛ اما ژن ویکتور بر اثر ترکیب مواد کرایوژنیک، جهش می‌یابد و او تبدیل به موجود جدیدی می‌شود که قدرت زیادی دارد، اما نمی‌تواند در دمای بالای صفر زنده بماند؛ بدین ترتیب او یک لباس مخصوص برای خود درست می‌کند که داخل آن، دمایی زیر صفر دارد و البته، این دما باعث می‌شود ویکتور دیگر پیر نشود.

 

او نورا را در محفظه‌ای یخ‌زده نگه می‌دارد و اعمال جنایت‌کارانه‌اش را آغاز می‌کند تا بتواند پول جمع کند و یک مرکز تحقیقاتی برای زنده کردن همسرش راه بیندازد؛ اینجاست که بتمن در سر راهش ظاهر می‌شود و با جلوگری از سرقت‌های مسترفریز، او را تبدیل به دشمن قسم‌خورده‌اش می‌کند. مستر فریز مانند «آیس» و «کیار فراست» نمی‌توانست از دستانش، یخ تولید کند و با اسلحه‌ی همیشگی‌اش برای منجمد کردن بقیه ظاهر می‌شد.

 

«نیتن دارو» در نقش «ویکتور فریز»

در سریال تلویزیونی بتمن در دهه‌ی ۱۹۶۰، سه بازیگر به نام‌های «جورج سندرز»، «اتو پرمینگز» و «اِلی والاک» در نقش «مستر فریز» ظاهر شدند؛ همچنین، «آرنولد شوارزنگر» در فیلم سینمایی «بتمن و رابین» محصول ۱۹۹۷، «مستر فریز» را به تصویر کشید. در سریال «گاتهام» نیز که از سال ۲۰۱۴ پخش می‌شود، «نیتن دارو» در نقش مستر فریز به خراب‌کاری‌هایش ادامه می‌دهد.

 

«آرنولد شوارزنگر» در نقش «مستر فریز»

می‌توان گفت «مستر فریز» یکی از کاراکترهاییست که در بسیاری از فیلم‌ها و انیمیشن‌های بتمن و دی‌سی حضور داشته است. او در سریال‌های کارتونی «The Batman/Superman Hour» و «The New Adventures of Batman» که پیش از ۱۹۹۰ پخش می‌شدند، حضور داشت و با ساخت انیمیشن «Batman: the Animated Series» و آغاز پروژه‌ی DCAU توسط «بروس تیم»، مستر فریز پررنگ‌تر از قبل ظاهر شد. حتی یک فیلم انیمشنی به نام «Batman & Mr. Freeze: SubZero» در سال ۱۹۹۸ پخش شد که «مستر فریز» را به‌عنوان دشمن اصلی فیلم به تصویر می‌کشید.

در فصل سوم سریال اینترنتی «دختران گاتهام» (Gotham Girls)، سلاح مستر فریز موجب می‌شود تمام مردان شهر غیب شوند و در آخر، مشخص می‌شود «دورا اسمیتی»، خواهر «نورا» برای انتقام از «ویکتور فریز» از این اسلحه استفاده کرده است.

 

«مستر فریز» در سریال «Justice League Action»

در چند داستان مختلف از سریال‌ها و فیلم‌های انیمشنی دی‌سی، «مستر فریز» با همتایان یخی‌اش مانند «کاپیتان کلد»، «کیلر فراست»، «مینیستر بلیزاررد»، «آیسیکل» و … تیم‌های مختلفی را تشکیل می‌دهند تا بتوانند به اهداف تبهکارانه‌ی خود سریع‌تر برسند و مشکلات بیشتری را برای بتمن و لیگ عدالت ایجاد کنند.
۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.