مطلب روز

نگاهی کوتاه به بازی مستقل و جذاب Children of Morta

پروژه‌ی ایکس رقیب جدی برای PlayerUnknown's Battlegrounds خواهد بود؟

نویسنده   رسول خردمندی  |

در این مطلب به سراغ یک بازی جاه‌طلبانه در سبک بازی نقش‌ آفرینی-MMO (چند‌نفره آنلاین کلان) از استودیوی اتوماتون گیمز به نام Project X رفتیم. با گیمان همراه باشید.

اتوماتون گیمز، استودیویی واقع در انگلستان است که در حال ساخت و توسعه‌ی یک بازی در سبک شوتر و MMO – نقش‌ آفرینی هستند. در این بازی قرار است تا pnh;ev ۱۰۰۰ بازیکن در دنیای آن حضور داشته باشند! این بازی هنوز به صورت رسمی معرفی نشده و هنوز اسم مشخصی ندارد. به همین دلیل، در حال حاضر به این بازی جاه‌طلبانه، پروژه‌ی ایکس (Project X) اطلاق می‌شود. با صحبت‌هایی که میان رسانه‌های مختلف و جیمز تامپسون، مدیر اجرایی این استودیو رد و بدل شده، به نظر می‌رسد اطلاعات زیادی در رابطه با این بازی وجود دارد که از آن کاملا بی‌خبر هستیم! به عنوان مثال حالت PvP مشخصی وجود دارد که تا ۴۰۰ بازیکن می‌توانند به صورت همزمان بازی کنند! در چند ماه گذشته، اتوماتون گیمز رسما اعلام کرده برای پروژه‌ی ایکس بالغ بر ۱۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده‌اند. تامپسون توضیح می‌دهد:

شما به عنوان بازیکن در جزیره‌ای هستید که جو و اتمسفرش در زمان آینده‌ی نزدیک است. دلیل مهمی وجود دارد که همگی در آنجا جمع شده‌اید. یک پایتخت مرکزی در بازی وجود دارد که کنترل جزیره، تحت تاثیر آنجا است. شما با چهار شهر با فرقه‌های مختلف روبه‌رو می‌شوید که آداب و رسوم خاص خودشان را دارند. بازیکن‌ها در آن شهرها یا باید مطابق میل بقیه رفتار کنند یا می‌توانند بنا به علایق خودشان شورش به پا کنند. شما هم عضو جدیدی از این خانواده در یک شهر هستید.

روایت بازی بر اساس تعاملِ بازیکن‌ها در یک مقیاس جهانی خواهد بود؛ ولی برای هر بخش از جزیره، داستان‌های مختلفی وجود دارد. پس راوی‌های مختلفی نیز در این جزیره حضور دارند که تجربه‌های مختلفی برای شما به همراه خواهند داشت.

 

پروژه‌ی ایکس با استفاده از سیستم عامل فضایی (Spatial OS) توسعه پیدا کرده است؛ این سیستم عامل، یک تکنولوژی بر پایه‌ی سیستم ابری است که به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا از محدودیت‌های سخت‌افزاری مرسوم در ساخت بازی‌ها، پای خودشان را فراتر بگذارند. خالق سیستم SpatialOS توانسته در یک مقیاس وسیع و گسترده، یک شبیه‌سازی بسیار غنی و جالبی را با استفاده از این تکنولوژی جدید توسعه بدهد. بازی  جدیدی به نام Worlds Adrift نیز که در سبک سندباکس MMO ساخته شده، از همین تکنولوژی استفاده کرده است. در این بازی، بازیکن‌ها می‌توانند سفینه‌هایی را برای خودشان بسازند و پس از گشت و گذار، این سفینه‌ها را نابود کنند؛ یا حتی این سفینه ممکن است توسط دیگران مورد حمله قرار گرفته و سقوط کند. بعدها بازیکن دیگری می‌تواند بیاید و این خرابه‌ها را ببیند! این یعنی با دنیایی روبه‌رو هستیم که از لحاظ پایداری کاملا معنادار به نظر می‌رسد.

تامسون در رابطه با پروژه‌ی ایکس ادعا می‌کند که با یک بازی کامل در سبک چند نفره آنلاین کلان و نقش‌ آفرینی روبه‌رو خواهیم شد که پنج دسته‌ی بزرگ برای سلاح و زره و به همین میزان نیز مهارت برای شخصی‌سازی در آن وجود دارد. بازیکن‌ها می‌توانند در این دنیا به اکتشاف بپردازند. هر چند این امکان نیز وجود دارد به پست آدم‌های سطح (Level) بالا بیفتند و هر چه جمع‌آوری کرده بودند، به تاراج برود. با این تفاسیر، ظاهرا در بازی سیستمی تعبیه شده که غارتگرها نتوانند هر کاری که دلشان خواست بدون تبعات انجام بدهند! در واقع بازیکن‌ها می‌توانند یکدیگر را زیر نظر بگیرند و به نوعی بالانس و توازن بین کاراکترها برقرار شود. بر روی کاغذ این گفته‌ها به شدت جذاب و جاه‌طلبانه به نظر می‌رسد؛ ولی باید منتظر بمانیم تا با تجربه‌ی بازی به عمق ماجرا پی ببریم. جالب است که دنیای جزیره، دنیایی است وحشی با آب و هوای کاملا پویا و داینامیک که با تغییرات جوی می‌تواند بر ماجراجویی‌های هر بازیکن تاثیرگذار باشد.

 

همچنین در بازی سیستم تعبیه شده تا در ابتدای حضورتان در جزیره، با انجام دادن ماموریت‌های مختلف، از سیستم گیم‌پلی بازی اطلاع پیدا کرده و آموزش ببینید. ایده‌‌ی روایت داستانی از جنبه‌های مختلف در جزیره نیز باید با آن روبه‌رو شد تا پی ببریم آیا واقعا المان مفیدی است یا خیر. بر اساس اینکه در کدام فرقه عضو شده‌اید، ماموریت‌های مختلفی پیش روی شما قرار می‌گیرد. اینکه چطور باید ماموریت‌ها را انجام بدهید و قبیله از شما چه انتظاراتی دارد، نکته‌ی بحث برانگیز و مبهمی است که هنوز جواب دقیقی برای آن در نظر گرفته نشده است. تامپسون در این رابطه ادعا می‌کند که انجام بعضی از ماموریت‌ها تاثیر کلی و جهانی بر دنیای بازی دارد.

نکته‌ی جالبی که باعث شده به این بازی فکر کنیم، در وجود المان‌های بقا در این بازی است! ولی از همه مهمتر، چطور در پروژه‌ی ایکس قرار است ۴۰۰ بازیکن به رقابت با یکدیگر بپردازند؟! تامپسون معتقد است بازی Battle Royale در حال حاضر به شدت مشهور شده و با این حال قرار نیست ما چشم بسته این بازی و سیاست‌هایش را الگوی خودمان قرار بدهیم. ما به این فکر می‌کنیم که چطور باید دنیای MMO – نقش‌ آفرینی را بسازیم که فوق‌العاده باشد و تجربه‌ی عالی برای بازیکن به همراه داشته باشد! بازی Battle Royale در حال حاضر به این شکل در آمده که «بیاییم یک حالت بسازیم و بازیکن‌ها رو به جون هم بندازیم تا ببینیم کِی آخرین نفر می‌تونه زنده بمونه»! این مسئله کاملا برای بازیکن‌های این بازی قابل درک است!

تامپسون در ادامه توضیح می‌دهد:

ما هم از این حالت‌ها در بازی خودمان استفاده کردیم. در حالت ارینا، با همین سبک و سیاق می‌توانید بازی کنید؛ ولی اجازه بدهید بگویم که بازیکن‌ها با مقیاسی که در نظر داریم، چندان در این حالت لذت نخواهند برد! به هر حال شبیه‌سازی در این مقیاس، باعث می‌شود تا تاثیرگذاری‌ زیادی بر تاکتیک‌ها القا شود. البته این مسئله هم مهم است که به صورت انفرادی قرار است بازی کنید یا گروهی! اگر به صورت تیمی و چهار نفره برای یک حالت بسیج شده باشید تا سقف ۴۰۰ نفر در هر بار می‌توانند بازی کنند. اگر انفرادی به بازی بپردازید این رقم یک چهارم می‌شود. به هر حال رقابت باید به نسبت زمانی که صرف آن می‌کنید، کمی منطقی باشد!

 

در هر صورت کاری که انجام می‌دهیم به نظر می‌رسد از ایده‌های استودیو بتل رویال گیمز فراتر رفته ولی هنوز به هدف اصلی خودمان نرسیدیم. قرار است سبک MMORPG را چند گام به جلو ببریم. این بازی جاه‌طلبانه به شدت با بازی Battle Royale متفاوت است. هر چند بازی این استودیو نیز المان‌های جذاب و خلاقانه دارد.

هنوز بر سر بخش‌های متعددی از نقشه‌ی بازی کنجکاو هستیم که شاید بتوانیم بهتر از قبل طراحی کنیم. پروژه‌ی ایکس مثل Battle Royale‌ نیست که صرفا در محیط گشت و گذار کنید و به همین راحتی از محیط بگذرید! با دنیایی روبه‌رو می‌شوید که به فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید، قادر است واکنش نشان دهد.

پروژه‌ی ایکس تاریخ انتشار نامعلومی دارد. با این حال با وعده و وعید‌های مدیران اجرایی این بازی به نظر می‌رسد با یک بازی درجه‌ی یک در سبک MMO – نقش‌ آفرینی روبه‌رو خواهیم شد. آیا اهداف جاه‌طلبانه‌ی این استودیو می‌تواند به ثمر بنشیند یا به سرنوشتی شبیه به بازی No Man’s Sky روبه‌رو می‌شویم؟


منبع pcgamer


۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.