مطلب روز

نگاهی کوتاه به بازی مستقل و جذاب Children of Morta

شرکت Vivendi برنامه تصاحب یوبی‌سافت را ۶ ماه به تعویق انداخت

نویسنده   احمد رضا آوار  |

شرکت Vivendi قول داده است که در ۶ ماه آینده اقدامی را برای تصاحب شرکت یوبی‌سافت انجام نخواهد داد. با گیمان همراه باشید

در سال ۲۰۱۵ بود که شرکت رسانه‌ای Vivendi اقدام به خرید سهام دو شرکت Gameloft و Ubisoft نمود. این دو شرکت که توسط برادران گیلموت تاسیس شده‌اند، این اقدام Vivendi را یک عملیات خصمانه خواندند و به صورت عمومی با این اقدام مخالفت کردند. البته در زمان عرضه این بیانیه کار برای شرکت Gameloft دیر شده بود و Vivendi توانسته بود تا ۳۰ درصد از سهام این شرکت را از مردم و سهامداران بخرد و برای تصاحب کامل این شرکت اقدام کند (طبق قوانین کشور فرانسه، با تصاحب ۳۰ درصد از سهام یک شرکت، می‌توان کل سهامی آن شرکت را خریداری نمود).

پس از آن، نزاع مالی بین دو شرکت یوبی‌سافت و Vivendi بالا گرفت و این جنگ تا به امروز ادامه دارد. جنگی که آینده این شرکت فرانسوی را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است.

شرکت یوبی‌سافت برای مقابله با این تصاحب، ماه گذشته ۴ میلیون سهام فروخته شده خود را بازخرید کرد تا این حجم از سهام از دستان Vivendi دور بماند.

حال خبر های جدید حاکی از توقف تلاش غول رسانه‌ای فرانسه برای تصاحب این شرکت است. طبق گزارش خبرگزاری رویترز شرکت Vivendi تا پایان بهار اقدامی را برای خرید سهام یوبی‌سافت انجام نخواهد داد و صرفا به ۲۶ درصد سهام فعلی بسنده خواهد کرد.

مدیر‌عامل یوبی‌سافت یاوس گیلموت در واکنش به این گزارش گفت:

ما مانند همیشه درباره اقدامات بلند مدت این شرکت هوشیار خواهیم ماند و به استراتژی رشد شرکت و بالابردن ارزش سهام برای سهامداران‌مان وفادار هستیم.

البته این اولین بیانیه مدیر یوبی‌سافت در برابر Vivendi نیست. چندی پیش وی اقدامات این غول فرانسوی برای تصاحب یوبی‌سافت را باعث مردن خلاقیت و نوآوری در این شرکت دانست.

شرکت یوبی‌سافت توانسته در ۵ سال گذشته کارنامه درخشانی را از خود بر جای بگذارد. ارزش سهام این شرکت از ابتدای سال میلادی تا به حال رشد ۲برابری را تجربه کرده است و به ۶۶.۳۵ یورو رسیده است. به خاطر همین رشد خوب سهام، فرآیند تصاحب توسط Vivendi پیچیده شده است و غول رسانه‌ای فرانسه به سختی می‌تواند سهامداران را راضی به فروش سهامشان نماید.

این اولین‌ باری نیست که Vivendi اعلام می‌کند برنامه‌ای برای تصاحب یوبی‌سافت ندارد. در اوایل سال ۲۰۱۶ این شرکت اعلام کرد که هیچ برنامه ای برای تصاحب این شرکت ندارد، اما تقریبا چند ماه بعد تصاحب شرکت Gameloft که توسط برادران Guillemot اداره می‌شد به پایان رسید.

با توجه به سوابق شرکت Gameloft،‌قبل و بعد از تصاحب توسط Vivendi، امیدواریم تصاحب یوبی‌سافت هیچوقت به واقعیت نپیوندد!


منبع Gamespot
برچسبها |


۲ دیدگاه

 • سلام.
  به نظر من هر چند یوبی سافت این اقدام ویوندی رو مردن خلاقیت مینامه ولی چند سال اخیر و با توجه به بازخورد بازی های این شرکت در بین منتقدین و جامعه گیمرها اگر تغییری در تصاحب یا مدیریت این شرکت اتفاق بیفته نمیتونه چندان هم بد باشه و چه بسا باعث رونق مجدد اون هم بشه و البته فراموش نکنیم کمپانی رسانه ای ویوندی از لحاظ سرمایه قادر به بلعیدن یوبی سافت است و این یک امتیاز بسیار بزرگ محسوب میشه.

  • احمد رضا آوار | reply

   البته که یوبی‌سافت مثل سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ نیست . ولی از حق نگذریم لاین آپ امسال این شرکت تا به این جای کار خوب بوده. South park بازی خوبی از آب درومد. وقفه یک ساله توی سری Assassin Creed باعث شد که یک بازی خوب رو به بازار بفرسته. mario+rabbids هم یک بازی محشر از آب درومده .
   همونطور که توی مقاله اشاره شد، ویوندی بعد از تصاحب گیم‌لافت تمام خلاقیت رو از این شرکت گرفت. دقیقا این شرکت بعد از تصاحب توسط ویوندی نتونست یک عنوان درخور به دنیای بازی معرفی کنه!

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.