مطلب روز

نگاهی کوتاه به بازی مستقل و جذاب Children of Morta

در حال حاضر، روند تولید فیلم‌های ابرقهرمانی با شتابزدگی دنبال می‌شود!

نویسنده   حمید رضا جلابی  |

به تازگی، کریستوفر نولان روند تولید سه‌گانه «شوالیه تاریکی» را با فیلم‌های ابرقهرمانی استودیوی دی‌سی مقایسه کرده است. با گیمان و جزئیات این خبر همراه باشید.

کریستوفر نولان به واسطه‌ی کارگردانی سه‌گانه‌ی پرفروش و موفق «شوالیه تاریکی» (The Dark Knight) به چهره‌ای شناخته شده تبدیل شد. او در جریان رویداد BAFTA: A Life In Pictures در شهر لندن، اعلام کرد که فیلم‌های بتمنِ او، آخرین فیلم‌‌های پرزرق و برقِ زمان خود به حساب می‌آیند.

فیلم «بتمن آغاز می‌کند» (Batman Begins) در سال ۲۰۰۵ اکران شد و قسمت دوم آن با عنوان «شوالیه تاریکی» در سال ۲۰۰۸ به روی پرده سینماها رفت. قسمت سوم این سه‌گانه پرطرفدار نیز با عنوان «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» (The Dark Knight Rises) در سال ۲۰۱۲ به نمایش عمومی در آمد.

پس از فیلم «بتمن آغاز می‌کند»، نولان فیلم «حیثیت» (The Prestige) را در سال ۲۰۰۶ روانه سینماها کرد. این فیلم دومین همکاری مشترک کریستین بیل و نولان را رقم زد. بیل در فیلم «حیثیت» نقش شعبده‌بازی را برعهده دارد که رقابتی خونین را با همکار قدیمی خود آغاز می‌کند. پس از موفقیت تاریخی فیلم «شوالیه تاریکی»، نولان در سال ۲۰۱۰ سکان هدایت فیلم علمی تخیلی «تلقین» (Inception) را در اختیار گرفت. این کارگردان بزرگ، در سال ۲۰۱۲ آخرین قسمت از فرانچایز بتمن را با عنوان «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» به روی پرده سینماها برد.

در سال ۲۰۱۳، کمپانی برادران وارنر اعلام کرد که ریبوتِ فیلم «بتمن» را با حضور بن افلک در نقش ابرقهرمان سیاهپوش شهر گاتهام تولید خواهد کرد. این فیلم در سال ۲۰۱۶ با عنوان «بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت» (Batman v Superman: Dawn of Justice) اکران شد و بعنوان بخشی از دنیای توسعه یافته دی‌سی (DCEU) معرفی شد.

در فیلم‌های کلاسیکِ بتمن، این ابرقهرمان سیاهپوش نقشی محوری را برعهده داشت. اما در فیلم‌های سینمایی دنیای توسعه یافته دی‌سی، او در نقش مکمل شخصیت‌هایی همچون سوپرمن، جوکر و ابرقهرمانان لیگ عدالت قرار گرفت.

نولان در مصاحبه با مجله هالیوود ریپورتر اعلام کرده که ایجاد یک وقفه سه یا چهار ساله برای تولید مجموعه فیلم‌های سینمایی پرهزینه، فرصتی گرانبهاست که دیگر در اختیار فیلمسازان قرار نمی‌گیرد. او در تکمیل صحبت‌های خود خاطر نشان کرد:

من فکر می‌کنم که سه‌گانه بتمن آخرین پروژه‌ای بود که یک فرصت چهار ساله را برای ایده‌پردازی در اختیار یک فیلمساز قرار می‌داد. در حال حاضر، کارگردان‌ها برای تسریع در روند تولید و نمایش فیلم‌های خود، به شدت تحت فشار هستند. ما این مزیت را داشتیم که در کمال آرامش، خط داستانی فرانچایز‌های سینمایی خود را توسعه دهیم و نظر مخاطبان و منتقدان سینما را جلب کنیم.

کریستین بیل طی هفت سال، در سه فیلمِ «بتمن» به نقش‌آفرینی پرداخت، اما بن افلک در عرض کمتر از دو سال، در این تعداد فیلم ظاهر شده است.

سه‌گانه بتمن به کارگردانی کریستوفر نولان، پیش از تولید محصولات سینماییِ دنیای توسعه یافته دی‌سی ساخته شد. در حال حاضر، شخصیت‌های فیلم‌های ابرقهرمانی دی‌سی، این پتانسیل را دارند که در عرض یک سال، به صورت کراس‌آور در فیلم‌های مختلف حضور داشته باشند.

استودیوی مارول به شیوه‌ای موفقیت‌آمیز، مدلی مشابه را به اجرا درآورد. در سال ۲۰۰۸، این استودیو با تولید فیلم «مرد آهنی» (Iron Man)، دنیای سینمایی مارول (MCU) را پایه‌گذاری کرد. این فیلم بخشی از فرانچایز سینمایی گسترده‌‎ای بود که کمپانی والت دیزنی، حق امتیاز تولید آن را در اختیار گرفت. در حال حاضر، مجموعه فیلم‌های دنیای سینمایی مارول، بعنوان پرفروش‌ترین فرانچایز تاریخ سینما شناخته می‌شوند. با ظهور چنین پدیده‌‎ای، استودیوهای فیلمسازی برای نمایش فیلم‌هایشان در تاریخ‌های از پیش ‌تعیین شده، به شدت تحت فشار قرار گرفته‌اند و به ناچار فیلم‌های خود را با شتابزدگی و در کوتاه ‌ترین زمان ممکن به روی پرده سینما می‌برند.

جدیدترین فیلم نولان با عنوان «دانکرک» (Dunkirk) در ماه جولای سال جاری میلادی به نمایش عمومی در آمد. نولان شخصاً مسئولیت بازبینی و ریمسترِ سه‌گانه «شوالیه تاریکی» را برعهده گرفته و در تاریخ ۱۹ دسامبر (۲۸ آذر) امسال این مجموعه را با کیفیت ۴K و Ultra HD در اختیار علاقمندان قرار خواهد داد.


منبع Comicbook


۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.