۱۰ سریال انیمیشنی برتر دنیای دی‌سی

کدام سریال‌ها توانستند تاثیر بیشتری را بر مخاطبان و محبوبیت دی‌سی داشته باشند؟در این متن قصد داریم به معرفی ۱۰ سریال برتر در دنیای انیمیشنی دی‌سی بپردازیم. در ادامه با گیمان همراه باشید.

چند دهه است که وارنر و دی‌سی بهترین‌ها را در دنیای انیمشینی دی‌سی عرضه کرده‌اند. از کارتون دهه‌ی ۱۹۴۰ «سوپرمنِ» فلیچر و کارتون‌های «سوپرفرندز» تا خلق دنیای انیمشینی یکپارچه‌ی دی‌سی (DCAU) با کمک «بروس تیم» و «پائول دینی» و دنیای انیمیشن‌های اصیل کمیک‌بوکی و سریال‌های مستقل مدرن، پایه‌های مستحکمی را در میان هواداران دی‌سی ایجاد کردند و اغلب به موفقیت غیرقابل‌وصفی دست یافتند.

در این مقاله قصد داریم به معرفی ده سریال انیمشنی برتری بپردازیم که براساس کمیک‌بوک‌ها و شخصیت‌های دنیای دی‌سی ساخته شده‌اند.

کلیّت ترتیب و محتوای این لیست لزوماً مورد توافق اعضای تحریریه، سردبیر و گردآورنده‌ی این مقاله نیست و این متن، صرفاً ترجمه‌ای از یک منبع خارجی با اندکی به روزرسانی است.

 

۱۰- Green Lantern: The Animated Series

نویسندگان بزرگی مانند الن مور، لِن وین، استیو انگلهارت و ران مارز سال‌های بسیاری را وقف کار بر روی شخصیت «گرین لنترن» کرده‌اند، اما این فرنچایز بیشتر از همه خود را مدیون نویسندگی «جف جونز» می‌داند. به لطف جونز، گرین لنترن تبدیل به یکی از بهترین برندهای دی‌سی شد و براداران وارنر را قانع کرد که محافظین سبز کهکشان‌ها می‌توانند در رسانه‌ها نیز بسیار موفق ظاهر شوند.

با اینکه فیلم «رایان رینولدز» در زنده کردن این شخصیت بر روی پرده‌ی سینماها شکست سنگینی خورد، اما سریال «Green Lantern: The Animated Series» توانست این کار را به خوبی انجام دهد. به‌کارگیری اِلِمان‌های مختلفی از کمیک‌بوک‌ها از جمله «رِد لنترن‌ها»، باعث شد این سریال دقیقا همان‌چیزی را به طرفدارانش عرضه کند که آن‌ها همیشه از پلیس‌های سبز فضایی انتظار داشتند. حتی در بخش کارگردانی هنری نیز «Green Lantern: The Animated Series» توانست به خوبی هنر محبوب دنیای DCAU را به انیمیشن مدرن CG انتقال دهد.

 

۹- Teen Titans

انیمیشن Teen Titans کارش را از سال ۲۰۰۳ آغاز کرد و توانست تحولی را در ساخت انیمیشن‌های کمیک‌بوکی ایجاد کند؛ اما اعتباری را که حقش بود، دریافت نکرد. این سریال که اِلِمان‌های کمیک‌بوک، انیمه و کمدی را به‌خوبی در یک قالب گنجانده بود، موفق شد الهام‌بخش عناوین دیگری حتی در دنیای مارول، مانند سریال «Ultimate Spider-Man» باشد. اکنون نیز سریالی جدید در فرمتی کودکانه‌تر و کمدی‌تر به نام «Teen Titans Go» در حال پخش است که ماجرای این قهرمان‌ها را در زندگی روزمره‌ی خودشان به تصویر می‌کشد.

جدا از تاثیر ساختار این سریال بر روی سایر انیمشین‌ها، «Teen Titans» داستان‌های بسیار خوبی را نیز به نمایش گذاشت. این مجموعه‌ی کارتونی بدون تکیه به ابرقهرمان‌های Justice League توانست محبوبیت شخصیت‌های نوجوان «سایبورگ»، «بیست‌بوی»، «استارفایر» و «رِیوِن» را که فقط در میان طرفداران کمیک شناخته‌شده بودند، بسیار وسیع‌تر کند. حال جوانان و بزرگسالان زیادی وجود دارند که هم با زیر و بم این قهرمان‌های نوجوان آشنا هستند، هم دشمنان کلاسیکی مانند «اسلید» (دث‌استروک) و «ترایگان» که جذابیت سریال را دوچندان کرده بودند، به خوبی می‌شناسند.

 

۸- Beware the Batman

وقتی دی‌سی خبر از یک سریال CG برای ماجراهای جدید شوالیه تاریکی داد، طرفداران اصلا به نتیجه‌ی کار خوش‌بین نبودند. آن‌ها که پیش‌تر در سال ۲۰۰۴ خاطره‌ی نه‌چندان خوشی از مجموعه‌ی کارتونی «The Batman» (سریالی که خارج از DCAU به‌صورت مستقل ساخته شد و نتوانست به گرد پای Batman: the Animated Series برسد) داشتند، فکر می‌کردند این مجموعه‌ی جدید نیز با شکست مواجه شود. اما با آغاز سریال، نتیجه‌ی متفاوتی رقم خورد و «Beware the Batman» توانست اثری منحصربفرد از محافظ گاتهام را به نمایش بگذارد.

این سریال، چهره‌ی پررنگ‌تری از دشمنان کمتر شناخته‌شده‌ی بتمن مانند «پروفسور پیگ» و «آنارکی» را که فقط در کمیک‌بوک‌ها حضور داشتند، به مخاطبین ارائه داد و همچنین، یک شخصیت جنجالی و قوی از آلفرد را بسیار قبل‌تر از آن‌چه در سریال تلویزیونی «Gotham» و فیلم «Batman V Superman» نمایش داده شد، به تصویر کشید.

 

۷- Challenge of the Super Friends

امروزه بسیاری به این کارتون و خیلی دیگر از کارتون‌های دی‌سی در زمان قدیم به‌عنوان سوژه‌های خنده‌داری نگاه می‌کنند؛ اما بسیاری از آن‌ها در زمان خود بسیار تاثیرگذار و پرمخاطب ظاهر شدند. یکی از مهم‌ترین نتایجی که سریال «Challenge of the Super Friends» دربر داشت، معرفی بسیاری از کاراکترهای ریز و درشت دنیای دی‌سی به کسانی بود که هرگز در زندگیشان به سراغ کمیک‌بوک‌ها نرفته بودند.

در این سریال، علاوه بر نمایش غول‌های دی‌سی مانند بتمن، سوپرمن، گرین لنترن و واندرومن، به خیلی از شخصیت‌های کمترشناخته‌شده زمان مناسبی اختصاص داده شد تا بر روی صفحه‌ی تلویزیون میلیون‌ها کودک و نوجوان بیایند. به‌غیر از قهرمان‌ها، این سریال گروه افسانه‌ای «Legion of Doom» را نیز همراه با پایگاه معروفشان (Hall of Doom) معرفی کرد

 

۶- Batman: Brave and the Bold

با این‌که سریال «Batman: Brave and the Bold» صرفا برای مخاطب بزرگسال ساخته نشده بود، اما توجه بسیاری را از بزرگسالان را در کنار نوجوانان و کودکان به خود جلب کرد. کمیک‌بوک معروف «Brave and the Bold» در رابطه با همکاری ابرقهرمان‌های مختلف نوشته شده بود و این سریال نیز، همانطوری که از نامش مشخص است، همکاری بتمن با ابرقهرمان‌های مختلف در موقعیت‌های گوناگون را روایت می‌کرد. انتخاب شخصیت‌های جزئی کمیک‌بوک‌های دی‌سی که تا آن سال به بیرون از کتاب‌ها راه پیدا نکرده بودند، مانند گروه دوم پترول، دِدمن و بسیاری دیگر، مخاطبان را با ابعاد مختلف و زیر و بم دنیای دی‌سی آشنا کرد.

هر قسمت از سریال، از دو داستان کوتاه و بلند تشکیل می‌شد و ظاهر کاراکترها و محیط‌ها بسیار کلاسیک طراحی شده بود. برخی جلوه‌های قدیمی نیز در این انیمیشن استفاده شده بود که بسیاری را به یاد سریال بتمن دهه‌ی ۱۹۶۰ با هنرنمایی «ادام وست» می‌انداخت.

 

۵- Superman: The Animated Series

بهترین اقتباسی که خارج از کمیک‌بوک‌ها از شخصیت سوپرمن انجام گرفته، در سریال انیمیشنی «Superman: The Animated Series» بوده و تا کنون هیچ سریال یا فیلم دیگری به گرد پای این سریال نرسیده است. بحث‌های زیادی در خصوص اقتباس صحیح قهرمان کریپتونی و نمایش کامل ویژگی‌های او صورت گرفته و به اطمینان می‌توانیم بگوییم که هیچ نسخه‌ای از سوپرمن به اندازه‌ی «کلارک کنت» در مجموعه‌ی «Superman: The Animated Series» نتوانسته کامل‌ترین تصویر از این شخصیت را به دنیا معرفی کند.

«بروس تیم»، «اَلن برنت» و سایر افراد تیم برادران وارنر، بعد از خلق سریال بی‌نظیر «Batman: The Animated Series» تمرکزشان را معطوف به ابرقهرمان محبوب کریپتونی کردند. با ساخت دنیایی مشترک با «Batman: TAS»، وارنر توانست دنیای یکپارچه‌ی انیمشنی دی‌سی (DCAU) را راه‌اندازی کند که با چندین سریال و فیلم سینمایی آن را ادامه داد و توانست بهترین دنیای کارتونی کمیک‌بوکی را به مخاطبان عرضه کند. با اِلِمان‌های بزرگ‌تری مانند معرفی «گرین لنترن»، «فلش»، «لژیون ابرقهرمانان» و به تصویر کشیدن عناصر بیشتری از دنیای دی‌سی، سریال انیمیشنی «Superman: The Animated Series» راه را برای ادامه‌ی این دنیای مشترک هموار کرد.

 

۴- Batman Beyond

زمانی‌که «Superman: The Animated Series» مشغول گسترش دنیای مشترک کارتونی دی‌سی بود، سریال «Batman Beyond» پارا فراتر گذاشت و با به تصویر کشیدن «بروس وین» سالخورده و آینده‌ی بتمن، تمرکز ویژه‌ای را به آینده‌ی دنیای دی‌سی اختصاص داد. با اینکه «Batman Beyond» عناصر زیادی را از کمیک‌بوک‌های دی‌سی قرض گرفته بود، اما به‌عنوان «نوآورانه‌ترین» سریال در این فهرست جای می‌گیرد؛ چون به سوژه‌های جدیدی مانند آینده‌ی بتمن پرداخته بود و تعبیر کاملا جدیدی از برخی شخصیت‌ها مانند «جوکر»، «مستر فریز» و «تیم دریک» ارائه داده بود.

در این سریال، نوجوانی به‌نام «تری مگینس» که بسیاری او را مشابه با «پیتر پارکر» می‌دانستند، ادامه‌ی راه شوالیه تاریکی را در پیش گرفت و خود «بروس وین» سالخورده هم مانند «اوراکل»، او را از پشت کامپیوتر بتمن، راهنمایی می‌کرد. با اینکه تصویری تاریک‌تر از گاتهام در این سریال نمایش داده شد، اما این خوش‌بینی را به مخاطبان هدیه داد که راه بتمن، حتی پس از «بروس وین» هم ادامه می‌یابد. فیلم سینمایی «Batman Beyond: Return of the Joker» به‌عنوان اسپین‌آف این سریال، توانایی سازندگان را در استفاده از اِلِمان‌های مهم بتمن و خلق چیزی جدید و کاملا عمیق در آینده، به خوبی نشان داد .

 

۳- Young Justice

چند سال پس از این‌که «Teen Titans» راه را برای به تصویر کشیدن قهرمانان نوجوان دی‌سی هموار کرد، سریال «Young Justice» با رنگ و العابی جدیدتر و محتوایی پخته‌تر، بلوغ کامل این مسیر را فراهم کرد. این سریال، با انیمیشن مرسوم دوبُعدی خاص خود، توانست دیدگاه «گِرگ وایزمن» را از دنیای دی‌سی به تصویر بکشد و هواداران را با نوجوانان شکننده‌ای که میراث ابرقهرمانان پیشین خود را به‌خوبی حفظ کرده‌اند، آشنا کند.

«Young Justice» با تمرکز ویژه بر روی روابط بین افراد و دخیل کردن احساسات در ماجراهای ابرقهرمانی، موفق شد مخاطبان غیرکمیک‌بوکی نیز جذب خود کند. جدا از صحنه‌های هیجان‌انگیز و اکشن، بهترین ویژگی «Young Justice» این بود که شما را وارد مغز و تفکرات یک قهرمان نوجوان می‌کرد و نشان می‌داد چگونه او می‌خواهد جایگاهش را در دنیا پیدا کند. از طریق سوپربوی، رابین، میس مارشن، آرتمیس و چندین قهرمان دیگر که به مرور در سریال ظاهر شدند، مخاطبین با روابط پیچیده‌ی میان ابرقهرمانان و بلوغ آن‌ها در ماموریت‌هایشان آشنا شدند.

 

۲- Justice League/Justice League Unlimited

بعد از «Superman: The Animated Series» و «Batman Beyond»، دنیای انیمیشنی یکپارچه‌ی دی‌سی (DCAU) برای اولین بار در سریال «Justice League» ابرقهرمانانش را در کنار هم جمع کرد. بسیاری از طرفداران معتقدند این سریال انیمیشنی، بهترین پایه را برای ساخت یک فیلم سینمایی «Justice League» فراهم می‌کند و با نگاه به ماجراهای دوقسمتی فراوانی که در دو فصل اول این سریال روایت شد، می‌توان کاملا به آن‌ها حق داد. «Justice League» به کاراکترهایش اجازه داد تا به میزان مناسب در سریال نفس بکشند و مخاطبان را با زیر و بم قهرمان‌هایش آشنا کرد. هر یک از هفت ابرقهرمان لیگ عدالت (بتمن، سوپرمن، واندرومن، گرین لنترن، فلش، مارشن من‌هانتر و هاک‌گرل) به خوبی در دو فصل درخشیدند و به هواداران نشان دادند که چرا در این تیم جای گرفته‌اند.

فصل سوم تا پنجم این سریال، بسیاری از قهرمانان دیگر دنیای دی‌سی را به تصویر کشید و به همین جهت، نامش به «Justice League Unlimited» تغییر یافت. به‌این ترتیب، شخصیت‌های کمترشناخته شده‌ی دی‌سی مانند کوئسشن، استارگرل و بوسترگُلد موفق شدند پای خود را به خارج از کمیک‌بوک‌ها بگذارند و با حفظ اصالت داستانی خود، در کنار لیگ عدالت در مقابل تهدیدات مختلف بایستند.

«Justice League Unlimited» آخرین ماجراها از دنیای یکپارچه‌ی DCAU را برای طرفدارانش به تصویر کشید و تا به امروز نیز جای این سریال موفق و دنیای DCAU بسیار خالی حس می‌شود.

 

۱- Batman: The Animated Series

اگر انیمیشن‌های دنیای دی‌سی را دنبال کرده باشید، قطعا این اسم شما را متعجب نخواهد کرد. «Batman: The Animated Series» به‌عنوان اولین مجموعه از دنیای انیمشنی یکپارچه‌ی دی‌سی، مرز‌های ساخت یک کارتون ابرقهرمانی را فرسنگ‌ها جابجا کرد و بهترین تصویر از شوالیه تاریکی را در کنار اصیل‌ترین ماجراها به مخاطبان ارائه داد.

این سریال، برخلاف آن‌چه در کارتون‌های قدیمی‌تر دیده بودیم، بتمن را به شکلی واقعی و کاملا وفادار به کمیک‌بوک‌ها به تصویر کشید و داستان‌هایی ناب از او و گاتهام را روایت کرد. همچنین، تمرکز ویژه‌ای صرف شخصیت «بروس وین» شده بود که نمونه‌ی آن را در قسمت‌هایی مانند «Perchance To Dream» می‌توان مشاهده کرد. در این اپیزود، نشان داده شد که چرا بروس نمی‌تواند خوشحال باشد و این‌که چرا این ویژگی برای شخصیت او ضروریست. این قسمت و فیلم انیمیشنی «Mask of the Phantasm» به ما نشان دادند که بتمن اگر بخواهد، می‌تواند خوشحال شود، اما این برای او به‌هیچ وجه خوب نیست؛ سریال بی‌نظیر «Batman: The Animated Series» سال‌ها پیش از «شوالیه تاریکی» نولان به ما نشان داد که گاتهام به چه قهرمانی نیاز دارد.

«کوین کانروی» با صداگذاری خارق‌العاده‌اش موفق شد تمام ابعاد شخصیت بتمن را به ما القا کند و «مارک همیل» افسانه‌ای هم محبوب‌ترین شخصیت جوکر را در ذهن هواداران حک کرد.

«Batman: The Animated Series» تا به امروز به‌عنوان بهترین و کامل‌ترین کارتون کمیک‌بوکی شناخته شده و قدرت خالقانش از درک داستان‌های کمیک‌بوکی را به رخ بسیاری از فیلمسازان و کارتون‌سازان این عرصه می‌کشد.

منبع: CBR


۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.