مطلب روز

نگاهی کوتاه به بازی مستقل و جذاب Children of Morta

رایان جانسون فیلمی فوق‌العاده ساخته است!

نویسنده   عرفان استادی  |

در نهایت از امروز صبر دوساله طرفداران دنیای Star Wars به پایان می‌رسد و فیلم The Last Jedi به عنوان هشتمین قسمت این مجموعه در سینماها پخش می‌شود. نظر منتقدین در مورد فیلم جدید چیست؟

چند روز قبل و در لس آنجلس افتتاحیه رسمی فیلم Star Wars: The Last Jedi با حضور اکثر منتقدان برگزار شد و طولی نکشید که آن‌ها در توییترهای خود به تجمید و ستایش فیلم پرداختند. روز گذشته نیز نقدهای فیلم به صورت رسمی در رسانه منتشر شد و با توجه به این بازخورد می‌توان ادعا کرد که فیلم جدید از مجموعه جنگ ستارگان به کارگردانی رایان جانسون بسیار بهتر از حد انتظار مخاطبان خودنمایی می‌کند!

تا روز آینده The Last Jedi (آخرین جدای) در بیش از ۴۰۰۰ سینما در سراسر آمریکا پخش می‌شود و با توجه به پیش‌بینی‌ها، حضور قدرتمندی در گیشه‌ها خواهد داشت. اما سوالی که مطرح می‌شود این است: آیا فیلم رایان جانسون همان‌طور که وعده داده شده بود متفاوت است و آیا می‌تواند بهتر از فیلم‌های گذشته باشد؟ در ادامه با خلاصه نقد منتقدین مطرح رسانه فیلم همراه شوید.

نقد و بررسی Boston Globe با نمره ۱۰۰

آخرین جدای یک فیلم کامل نیست، اما یک فیلم عالی است!

نقد و بررسی Slate با نمره ۱۰۰

هم‌اکنون The Last Jedi را به عنوان بهترین فیلم جنگ ستارگان از زمان عرضه Empire Strikes Back (دومین فیلم سه‌گانه اصلی) می‌شناسند و بااینکه این کاملاً درست است، فیلم را خیلی بهتر از این باید تحسین کرد. آخرین جدای اصالت و زیبایی ناب دارد و وقتی از سینما خارج می‌شوید، هم می‌خواهید در مورد زیبایی‌های طراحی آن صحبت کنید و هم در مورد سرنوشت کهکشان و اتفاقاتی که در فیلم آخر ممکن است به وقوع بپیوندد.

نقد و بررسی Total Film با نمره ۱۰۰

آخرین جدای یک فیلم میانی (از سه‌گانه) فوق‌العاده است که با مزاح، هوشمندی، اتفاقات غیرمنتظره، عناصر کلاسیک و مکان‌های احساس‌برانگیز پر شده است.

نقد و بررسی Los Angeles Times با نمره ۱۰۰

در دهه‌های اخیر فیلمی از دنیای جنگ ستارگان به خوبی The Last Jedi به سینماها نیامده است. این فیلم به راحتی هم سطح Empire Strikes Back قرار می‌گیرد. آخرین جدای دقیقاً همان رویای اصیل جرج لوکاس یعنی پیدا کردن محیطی مناسب برای پرداختن به چیزهایی است که به آن‌ها عشق می‌ورزد؛ حماسه‌های کوروساوا یا آثار وسترن و علمی-تخیلی از جان فورد. این فیلم همه این‌ها را با بهره بردن از قوه تخیلی اصیل انجام می‌دهد.

نقد و بررسی سایت Roger Ebert با نمره ۱۰۰

آخرین جدای به کارگردانی و نویسندگی رایان جانسون یک فیلم پرجنب‌وجوش، حادثه و شخصیت‌محور است که دقیقاً بعد از The Force Awakens آغاز می‌شود و این فرنچایز را به قلمرو ناشناخته می‌برد. آخرین جدای همه‌ی چیزی است که یک طرفدار می‌تواند از Star Wars بخواهد و حتی از این هم فراتر می‌رود!

نقد و بررسی Telegraph با نمره ۱۰۰

این فیلم یک تجربه Star Wars آشنا است و همان حس و حال را به مخاطب منتقل می‌کند.

نقد و بررسی IGN با نمره ۹۷

آخرین جدای بهترین فیلم Star Wars است. این فیلم همه آن عناصری که قبلا در این فرنچایز حضور داشتند را در آغوش می‌گیرد و در عین حال ریسک‌های بزرگی می‌پذیرد تا داستان را به جاهای تازه و غیرمنتظره ببرد.

نقد و بررسی Time با نمره ۹۰

مهم نیست که چقدر هزینه صرف یک فیلم شود، بلکه مهم آن بار احساسی درون فیلم است. فیلم جدید رایان جانسون هم بدون هیچگونه ولخرجی اضافی این احساس را در خود دارد. بهترین نکته در مورد جانسون این است که می‌تواند تا حد مناسب جلو برود و زیاده‌روی نکند.

نقد و بررسی New York Times با نمره ۹۰

بله، جدیدترین فیلم Star Wars از راه رسیده و آگاه باشید که بسیار رضایت‌بخش است! به طرز غیرقابل‌باوری، این فیلم هوشمندی بصری دارد و با خود عواطف انسانی را حمل می‌کند و این برای یک فرنچایز جاودانه‌ای که ۴۰ سال عمر دارد دستاورد کمی نیست.

نقد و بررسی Rolling Stone با نمره ۸۸

دنیای Star Wars بهترین جعبه اسباب‌بازی‌ای است که یک طرفدار پروپاقرص می‌تواند آن را در دست بگیرد و رایان جانسون هم به عنوان چنین شخصی در فیلم جدید خود اطمینان حاصل کرده است تا The Last Jedi پر از غافلگیری‌های جالب، ماجراجویی‌های خارق‌العاده و افشاگری‌های حیرت‌برانگیز باشد تا شما را با آن‌ها مبهوت کند.

نقد و بررسی Chicago Sun-Times با نمره ۸۸

اتفاقات مهمی برای شخصیت‌های اصلی و حتی فرعی می‌افتد و فیلم پر از غافلگیری‌های کوچک و بزرگ است. مانند هر فیلم استاروارز دیگری، قهرمانان در برابر شیاطین برمی‌خیزند و هرجا که دلاوری باشد، ازخودگذشتگی هم دیده می‌شود – و گاهی هرجا عشق باشد، قلب‌ها هم می‌شکند.

نقد و بررسی Entertainment Weekly با نمره ۸۳

مشکل فیلم این است که در اواسط کار خود بسیار وقت تلف می‌کند. اما از این فیلم ۱۵۳ دقیقه‌ای، یک فیلم ۹۰ دقیقه‌ای فوق‌العاده بیرون می‌آید.

نقد و بررسی Empire با نمره ۸۰

اگر The Force Awakens سوالات زیادی در ذهن ما ایجاد کرد، The Last Jedi مستقیم به سراغ پاسخ آن‌ها می‌رود و جواب‌هایی به ما می‌دهد که غافلگیر و حیرت‌زده می‌شویم. این فیلم بسیار جالب، اما بار احساسی آن‌ هم بسیار سنگین است و زمینه را برای یک اپیزود پایانیِ طوفانی مهیا می‌کند و همچنین خداحافظی شایسته‌ای برای کری فیشر [فقید] است.

نقد و بررسی Washington Post با نمره ۷۵

آخرین جدای یک فیلم سرزنده – هرچند بیش‌ازحد طولانی – است که به عنوان دومین فیلم از سه‌گانه جدید استاروارز، روایتی بسیار شلوغ و پیچیده دارد و داستان را جلو می‌برد و شخصیت‌هایش را به واسطه طنز نه‌چندان محافظه‌کار و عشق به حس و حال اصیل Star Wars عمیق‌تر می‌کند.

نقد و بررسی Wall Street Journal با نمره ۷۰

آخرین جدای روایتی است که لحظات هیجان‌انگیز را با اکشن احساسی و البته غافلگیری و تناقض در ابعاد کهکشانی ترکیب می‌کند.

می‌توان گفت که اکثر منتقدین واکنش بسیار مثبتی نسبت به فیلم جدید Star Wars به کارگردانی رایان جانسون داشتند. این فیلم هم‌اکنون در وب‌سایت راتن‌تومیتوز بر اساس ۱۹۹ نقد با امتیاز ۹۴٪ به ثبت رسیده است و در متاکریتیک با ۵۰ نقد امتیاز ۸۶ را تحت عنوان «ستایش جهانی»‌ حفظ می‌کند.


منبع Metacritic


۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.