مطلب روز

نگاهی کوتاه به بازی مستقل و جذاب Children of Morta

نگاهی دقیقه‌تر به فیلم Spider-Man: Homecoming

نویسنده   سورنا رضایی  |

فیلم‌های ابرقهرمانی همیشه پر از نکات مخفی یا اصطلاحا ایستراِگ‌های جذاب برای مخاطبان‌شان هستند. در این مطلب به Easter Egg‌های فیلم Spider-Man: Homecoming می‌پردازیم.

بدون شک، فیلم Spider-Man: Homecoming یک بازسازی تماشایی محسوب می‌شود که شخصیت دوست داشتنی مرد عنکبوتی را به‌طور رسمی وارد دنیای سینماتیک مارول کرده است. پس از اینکه سم ریمی با فیلم Spider-Man 3 نتوانست آنطور که باید و شاید از پس انتظارات برآید و دوگانه‌ی The Amazing Spider-Man نیز عملکرد مشابهی داشت، منصفانه است بگوییم که جدیدترین فیلم ساخته شده براساس شخصیت مرد عنکبوتی که نظر طرفداران و منتقدان را به‌خود جلب کرده، مقداری دیر به مرحله‌ی اکران رسید.

از آن‌جایی که استودیوهای مارول و کوین فیج در ساخت فیلم Homecoming همکاری می‌کردند، کاملاً قابل پیش‌بینی بود که در این فیلم شاهد اشارات زیادی به کمیک‌‌بوک‌های این شخصیت و همچنین آماده‌‌سازی برای اتفاقات پیشروی مرد عنکبوتی و انتقامجویان باشیم. مطالبی که در این مقاله با آن‌ها روبرو خواهید شد، در واقع نگاهی دقیق‌تر به این فیلم است. بنابراین، اگر تاکنون این فیلم را تماشا نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم که از خواندن مطالب خودداری کنید!

 

مایلز مورالس

علی‌رغم اینکه دونالد گلاور خیلی کم در فیلم Homecoming ظاهر می‌شود، اما به‌نظر می‌رسد نقش مهمی در آینده داشته باشد. در فیلم، او بازیگر شخصیتی با نام آیرون دیویس است که با توجه به کمیک‌ها،  فردی شیاد و البته خوش‌قلب است. این شخصیت، بعدها به یکی از هم‌پیمانان اصلی مرد عنکبوتی تبدیل می‌شود. همچنین شخصیت آیرون در دنیای آلتیمیت مارول، عموی مایلز مورالس، یکی دیگر از مردهای عنکبتونی کمیک‌ها است.

شخصیت مایلز مورالس نقش‌ مهم و اساسی را در انیمه‌ی سینمایی که سال آینده منتشر می‌شود، بر عهده خواهد داشت. همچنین در فیلم Homecoming، دیویس به برادرزاده‌ی خود اشاره می‌کند که این اتفاق را می‌توان مهر تاییدی بر حضور مایلز مورالس در دنیای سینماتیک مارول دانست؛ هر چند این اتفاق هنوز تایید نشده و اگر از طرفداران او هستید، بهتر است تا پیش از اعلامیه‌ی رسمی در این مورد، دل خود را برای تماشای او روی پرده‌ی نقره‌ای سینما صابون نزنید!

 

اشاره به کمیک‌بوک Amazing Spider-Man #33

این‌طور که به‌نظر می‌رسد، شخصیت مرد عنکبوتی در فیلم Homecoming از حس ویژه‌ی خود برخوردار نیست. همین ادعا نیز می‌تواند دلیل فریب خوردن پیتر پارکر از کرکس را در یکی از سکانس‌های فیلم (سکانس تخریب ساختمان روی سر او) توضیح دهد. در این سکانس مشاهده می‌کنیم که مرد عنکبوتی در زیر آوار و خرابه‌ها گیر افتاده و توانایی تکان خوردن ندارد. درست در لحظه‌ای که مخاطب احساس می‌کند که مرد عنکبوتی ناامید شده ، ناگهان تمام قدرتش را به‌کار گرفته و خرابه‌های ساختمان را کنار می‌زند.

این اتفاق را می‌توان یک اشاره‌ی کاملاً واضح و آشکار به کمیک بوک Amazing Spider-Man #33 دانست. در این کمیک‌بوک مرد عنکبوتی را مشاهده می‌کنیم که همانند آنچه که در فیلم به نمایش گذاشته شده، در زیر آوار مدفون شده است. این اتفاق در شرایطی رخ می‌دهد که داروی بسیار حیاتی عمه می در اختیار او قرار دارد. مرد عنکبوتی باید برای نجات جان عمه‌اش، دارو را سر وقت به او برساند. آن سوی ماجرا، آدرین تومز (کرکس) قرار دارد که در تلاش است تا خطرناک‌ترین تکنولوژی ساخته‌شده توسط تونی استارک را بدزد. در این شرایط، مرد عنکبوتی باید انتخاب کند: نجات عمه‌ می یا متوقف کردن آدرین تومز.

 

تجهیزات جدید و محرمانه‌‌ی تونی استارک

در بخش‌های پایانی فیلم Homecoming، کرکس را مشاهده می‌کنیم که در تلاش است تا به تجهیزات و جنگ‌افزارهای جدید تونی استارک دست یابد. او برنامه می‌چیند تا در حین انتقال این تجهیزات از برج استارک به پایگاه جدید انتقامجویان که در فیلم Avengers: Age of Ultron از آن رونمایی شد، آن‌‌ها را بدزدد. همچنین باید اضافه کرد که این انتقال توسط هپی هوگان صورت می‌گیرد؛ فردی که وظیفه‌ داشت تا در جریان داستان فیلم، مراقب پیتر پارکر باشد.

اما در لیست انتقال، موارد جالبی وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به زره Hulkbuster، سپر جدید برای کاپیتان آمریکا (که احتمالاً در فیلم Iron Man 2 اشاره‌ای به آن شد) و کمربند جادویی ثور که هوگان در هنگام تلفظ اسم آن با مشکل مواجه شد، اشاره کرد. این کمربند که Megingjörð نام دارد، قدرت‌ ایزد آذرخش (ثور) را افزایش می‌دهد. ثور قبل از اینکه زمین را برای یافتن اطلاعات بیشتر درباره‌ی سنگ‌های بی‌نهایت ترک کند، این کمربند را به مرد آهنی سپرد تا در غیاب او از آن محافظت کند.

 

عقرب

در فیلم Homecoming شاهد حضور شخصیت‌های منفی بسیاری از جمله تینکِرِر و نسخه‌های مختلف از شوکر هستیم. در این میان شاید جالب‌ترین مورد، حضور شخصیت عقرب با نقش آفرینی مایکل ماندو (بازیگر شخصیت واس در بازی Far Cry 3) باشد. او برای نخستین بار در سکانس مبارزه‌ی مرد عنکبوتی با کرکس در کشتی مسافربری Staten Island Ferry به نمایش گذاشته می‌شود. البته پیش از این نیز در درگیری داخل بانک شاهد حضور او پشت نقاب هستیم.

در جریان درگیری مرد عنکبوتی و کرکس، عقرب بسیار سریع از جریان فیلم کنار گذاشته می‌شود، اما در یکی از سکانس‌های پس از تیتراژ پایانی بار دیگر باز می‌گردد. در این سکانس مشاهده می‌کنیم که سعی می‌کند تا کرکس را مجاب به همکاری با او برای گرفتن انتقام از مرد عنکبوتی کند؛ هر چند موفق نمی‌شود. در این سکانس، خالکوبی عقرب روی گردن این شخصیت کاملاً واضح و مشخص است. بنابراین می‌توان گفت که احتمال حضور این شخصیت به‌عنوان عقرب در قسمت‌های آتی این سری بسیار بالاست.

 

پیام کاپیتان آمریکا

به جرئت می‌توان گفت که تمام طرفداران فیلم‌های ابرقهرمانی، به‌خصوص طرفداران دنیای سینماتیک مارول، دیگر به سکانس‌‌‌‌های فیلم‌های این شرکت پس از تیتراژ پایانی عادت کرده‌اند. این سکانس‌ها عموماً شامل یک بازیگر مهمان شده یا تیزر کوتاهی از فیلم‌ بعدی مارول است. در حالی که همگان انتظار داشتند تا با توجه به روال قبلی فیلم‌های این استودیو، شاهد نمایشی کوتاه از فیلم Thor: Ragnarok باشیم، اما فیلم Homecoming خلاف این رویه عمل کرد. در این فیلم شاهد یکی از جالب‌ترین و البته خنده‌دارترین سکانس‌های پس از تیتراژ پایانی در میان فیلم‌های مارول هستیم.

زمانی که تیتراژ پایانی به پایان می‌رسد، کاپیتان آمریکا با همان سبک و سیاق ویدیوهایی که در میانه‌های فیلم به‌نمایش گذاشته می‌شدند، ظاهر می‌شود. سپس با مخاطب قرار دادن افرادی که همچنان در سینما باقی مانده‌اند، شروع به سخنرانی می‌کند. او می‌گوید که صبر یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که یک سرباز یا دانش آموز می‌تواند از آن برخوردار باشد. در ادامه اضافه می‌کند که صبر می‌تواند کلیدی برای رسیدن به پیروزی باشد، اما برخی اوقات نتیجه‌ی صبر آن چیزی نیست که انتظارش را داریم. در واقع، سازندگان با این کار افرادی که در سینما باقی ماندند را به سخره گرفتند!

 

عنکبوت آهنین

از آن‌جایی که لباس اصلی مرد عنکبوتی را تونی استارک طراحی و تولید کرده است، شاهد ویژگی‌های بسیار جدید، جذاب و پیشرفته‌ای در آن هستیم. اما در لحظات پایانی فیلم، تونی استارک از لباس جدیدی برای کارآموز جوان خود رونمایی می‌کند که با توجه به ظاهر، می‌توان گفت که بسیار پیشرفته‌تر از لباس کنونی مرد عنکبوتی است. این لباس پیشرفته علی‌رغم اینکه همچنان از ترکیب رنگ کلاسیک قرمز و آبی استفاده می‌کند، اما شباهت بسیاری به لباس مرد عنکبوتی در کمیک بوک‌های Civil War دارد.

هنوز مشخص نیست که آیا پیتر پارکر در آینده از این لباس جدید و پیشرفته استفاده می‌کند یا خیر؛ اما بدون شک پوشیدن این لباس با توجه به تکنولوژی که در آن به کار گرفته شده، می‌تواند کمک بزرگی به او در جریان اتفاقات فیلم Avengers: Infinity War باشد. در اولین تریلر فیلم Avengers: Infinity War شاهد حضور پیتر پارکر با این لباس پیشرفته بودیم.

 

رازی که فاش شد

در لحظات پایانی فیلم Homecoming، مشاهده می‌کنیم که عمه می با پیتر در حالی که لباس مرد عنکبوتی را بر تن دارد، روبرو شده و با تعجب می‌گوید: چی؟! البته پیش از اینکه کلمه‌  fu— را به‌طور کامل ادا کند، نخستین تیتراژ فیلم به نمایش در می‌آید. این اتفاق که پیش از این نیز در تعدادی از کمیک‌های این شخصیت رخ داده بود، بدون شک می‌تواند تاثیر مهمی در روند داستانی‌ فیلم‌های آینده داشته باشد.

در یکی از کمیک‌ها، عمه می در حالی با پیتر روبرو می‌شود که بی‌هوش شده، تمام بدن او در حال خونریزی بوده و لباس پاره‌ شده‌ی مرد عنکبوتی را بر تن دارد. در یکی دیگر از کمیک‌ها که مربوط به دنیای آلتمیت مارول می‌شود، پیتر به خواسته‌ی خودش هویت دوم را برای عمه‌ می فاش می‌کند. در هر دو کمیک، این اتفاق تاثیر مهمی در روند داستانی دارد که به احتمال بسیار اتفاق مشابهی انتظار دنباله‌ی این فیلم و فیلم Avengers: Infinity War را می‌کشد.

 

مری جین

در یکی از گیج‌کننده‌ترین و البته تکان‌‌دهنده‌ترین لحظات فیلم Homecoming، میشل (با نقش آفرینی زندیا کلمن) فاش می‌کند که دوستان نزدیکش او را «اِم جی» صدا می‌زنند. این اسم بدون شک مخفف اسم مری جین واتسون است. اینکه چرا مارول تصمیم گرفته است در فیلم جدید شخصیت مرد عنکبوتی، از معشوقه‌ای جدید استفاده کند، غیر قابل حدس است. با این وجود، می‎‌توان گفت که این سکانس بدون شک طرفداران را متعجب کرد؛ آن هم به میزان قابل‌توجهی!

اگر در طول جریان فیلم، این شخصیت مری نامیده می‌شد، رخ دادن چنین اتفاقی در پایان فیلم، مقداری قابل‌هضم‌تر می‌شد. هر چند این‌طور که به‌نظر می‌رسد، تنها هدف سازندگان مشغول ساختن فکر طرفداران نسبت به آینده‌ی مری جین با وجود معشوقه‌ی دیگر بوده است. نکته‌ی دیگری که درباره‌ی این شخصیت وجود دارد، این است که می‌توان حس خاص او نسبت به پیتر را در نحوه‌ی نگاه کردنش در یکی از سکانس‌های پایانی متوجه شد.

 

آهنگی با تمی قدیمی و کلاسیک

سازندگان فیلم Homecoming برای تحریک حس نوستالژی طرفداران و مخاطبان خود لحظه‌ای درنگ نکرده و به‌سرعت آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند. اوایل فیلم و پس از به‌نمایش گذاشتن کرکس برای نخستین بار، لوگوی استودیو‌های مارول به نمایش در می‌آید. در این هنگام موسیقی متنی فیلم را همراهی می‌کند که بدون شک برای طرفداران قدیمی این شخصیت بسیار آشنا خواهد بود؛ موسیقی متنی که با استفاده از تم سریال انیمیشنی مرد عنکبوتی در دهه‌ی ۸۰ میلادی ساخته شد. البته پیش از این نیز از این تم در بازسازی و بازانتشار فیلم‌های این شخصیت استفاده شده بود.

اولین فردی که از این تم استفاده کرده بود، سم ریمی در سه‌گانه‌ی خود بود. پس از او نیز مارک وب در فیلم The Amazing Spider-Man 2 از این تم به‌عنوان تم یک آهنگ زنگ تلفن استفاده می‌کند.

 

چرا شوکر تنها یک دستکش داشت؟

طرفداران کمیک‌ها و فیلم‌ها مارول مدت کوتاهی پس از به‌نمایش در آمدن شوکر در فیلم Homecoming، متوجه شدند که دستکش این شخصیت همان دستکش آهنین شخصیت کراسبونز است که او در نبرد آغازین فیلم Captain America: Civil War از آن استفاده کرده بود. این تئوری نیز در یکی از سکانس‌های فیلم تایید می‌شود. در این سکانس گفته می‌شود که این لوازم، باقی‌مانده‌ی اتفاقات شهر لاگوس است. این مسئله همچنین این سوال را پاسخ می‌دهد که چرا تینکِرِر تنها یک دستکش الکترونیکی ساخته بود.

برای یافتن پاسخ این سوال باید به فیلم Civil War رجوع کرد. در نبرد آغازین این فیلم، کاپیتان آمریکا و کراسبونز با یکدیگر روبرو می‌شوند. در جریان درگیری این دو، مشت کراسبونز خطا رفته، دیوار را خرد کرده و وارد آن می‌شود. در همین زمان، کاپیتان آمریکا به‌سرعت واکنش نشان داده و دستکش را از دست او خارج می‌کند. پس از درآوردن دستکش از دست کراسبونز، کاپیتان نگاهی کوتاه به آن انداخته و سپس آن را زمین می‌اندازد. در پایان این نبرد، کراسبونز خود را منفجر می‌کند. بنابراین، ساخت تنها یک دستکش توجیه می‌شود.

 

ثور از هالک انتقام می‌گیرد

در سکانس مبارزه‌ی مرد عنکبوتی و دزدها، زمانی که پیتر حضور خود را اعلام می‌کند، به‌خاطر استفاده‌ی دزدها از سلاح بیگانگان و عدم آشنایی پیتر با آن‌ها، وضعیت به سرعت از کنترل خارج می‌شود. در این سکانس، چهار دزد از چهار نقاب با طراحی‌ شخصیت‌های انتقامجویان- ثور، هالک، آیرون من و کاپیتان آمریکا- استفاده می‌کنند. اما در این سکانس یک بخش بسیار جالب دارد که بدون شک تنها طرفداران پروپاقرص فیلم‌های مارول متوجه‌ی نکته‌ی آن می‌شوند.

در این سکانس، دزد با نقاب ثور تمام تلاش خود را می‌کند تا با آرنج به صورت مرد عنکبوتی بکوبد –که البته موفق نمی‌شود. مرد عنکبوتی که به اندازه‌ی کافی سریع است، جلوی ضربه او با آرنج را گرفته و سپس آن را به سمت دزد با نقاب هالک می‌فرستد. این اتفاق را می‌توان انتقام ثور از هالک دانست. در پایان فیلم The Avengers، هالک با ضربه‌ای که به ثور می‌زند، او را به‌طور کامل از قاب دوربین بیرون می‌اندازد.

 

با هوش مصنوعی مرد عنکبوتی آشنا شوید

زمانی که اولین نمایش‌ها از فیلم Homecoming منتشر شد، بسیاری از طرفداران و علاقه‌مندان به سینماها متعجب شدند؛ زیرا جنیفر کانلی در لیست بازیگران فیلم قرار داشت. این در حالی است که پیش از آن اتفاق، هیچ سخنی از پیوستن او به تیم بازیگری این فیلم به میان نیامده بود. اضافه شدن بازیگرهای شناخته در اواخر پروسه‌ی ساخت یک فیلم پیش از این نیز اتفاق افتاده؛ اما موضوعی که اهمیت داشت، نقش او در فیلم بود.

اگر برای شما نیز این سوال پیش آمده که نقش او در این فیلم چیست، دنبال حضور او به‌عنوان بازیگر نباشید؛ زیرا کانلی هوش مصنوعی مرد عنکبوتی را صداگذاری کرده که بدون شک عملکردی فوق‌العاده را از خود به جای گذاشته است. در چنین شرایطی، این سوال پیش می‌آید که نقش این هوش مصنوعی که بعدها کارن نامیده می‌شود، چطور به کانلی رسیده است. هیچ خبری رسمی در این باره منتشر نشده، اما به احتمال بسیار زیاد همسر او، پل بتانی، در این اتفاق بی‌تاثیر نبوده است. بتانی، صداگذار نقش جارویس، هوش مصنوعی تونی استارک بوده که در حال حاضر بازیگر نقش ویژن در دنیای سینماتیک مارول است.

 

پلاک‌هایی که بی دلیل انتخاب نشده‌اند!

در فیلم Homecoming، پلاک خودروهای زیادی به نمایش گذاشته می‌شود که انتخاب تعدادی از آن بی دلیل نبوده است. زمانی که یک کارگردان وعده می‌دهد که فیلمش قرار است شامل تعداد زیادی ایستراگ شود، یک طرفدار واقعی باید تمام اعداد و حروف به نمایش گذاشته شده در فیلم را مورد بررسی قرار دهد. یکی از ایستر اگ‌های فیلم Homecoming در سکانس بازجویی مرد عنکبوتی از آیرون دیویس قرار گرفته است. اگر به پلاک خودروی او دقت کنید، متن UCS-M01 را روی آن مشاهده می‌کنید. این حروف و اعداد بدون شک به کمیک بوک Ultimate comics Spider-Man #1 اشاره می‌کند؛ کمیک بوکی که مورالس در آن نقش اصلی را داشت.

یکی دیگر از پلاک‌های به نمایش گذاشته در فیلم نیز در واقع یک ایستراگ است. روی یکی از پلاک‌های خودروهایی که در سکانس کشتی Staten Island Ferry به نمایش گذاشته می‌شوند، می‌توان متن SM20563 را به‌ وضوح مشاهده کرد. بدون شک SM به Spider Man و ارقام نیز به کمیک بوک Amazing SpiderMan #2 اشاره دارند که در ماه مه سال ۱۹۶۲ منتشر شد. در این کمیک بوک، دو شخصیت کرکس و تینکرر برای نخستین بار معرفی می‌شوند.

 

لیز آلن

در حالی که بسیاری از طرفداران انتظار داشتند تا در فیلم مستقل مرد عنکبوتی شاهد رابطه‌ی عاشقانه‌ی پیتر با مری جین واتسون یا گوئن استیسی باشیم، این بار لیز آلن است که توجه‌ پیتر را به خود جلب کرده است. در چنین شرایطی، شاید برخی فکر کنند که مارول با این کار قصد داشته تا مقداری از ریشه‌ها و دیگر فیلم‌های این ابرقهرمان فاصله گرفته و معشوقه‌ی جدیدی را معرفی کند؛ اما در واقع آلن یکی از شخصیت‌های قدیمی کمیک‌بوک‌های مرد عنکبوتی است. ریشه‌ی لیز به کمیک بوک Amazing Fantasy #15 بازمی‌گردد؛ کمیک‌بوکی که مرد عنکبوتی در آن معرفی شد. البته او در این داستان نام متفاوتی داشت و نام لیز یک سال بعد در کمیک بوک Amazing Spider-Man#4 برای این شخصیت انتخاب شد.

نقش لیز در داستان فیلم Homecoming همانند کمیک‌‌بوک‌های مرد عنکبوتی است؛ با این تفاوت که در کمیک‌بوک‌ها در انتخاب بین علاقه به پیتر پارکر، فلش تامپسون و مرد عنکبوتی مانده است. در نهایت نیز هری آزبورن است که نظر لیز را به خود جلب کرده و این دو با یکدیگر ازدواج می‌کنند. فرزند آن‌ها نورمی آزبورن می‌شود.

 

حضور افتخاری بروس بنر

کمپانی مارول از مرد عنکبوتی جدید با نقش آفرینی تام هالند در فیلم Capitan America: Civil War رونمایی کرد. در این فیلم، تمامی ابرقهرمانان مارول حضور داشته و به‌نوعی به مرد عنکبوتی برای ورودش به دنیای سینماتیک مارول خوشامد گفتند. البته یک شخصیت از قافله عقب ماند و نتوانست به مرد عنکبوتی خوشامد بگوید. این شخصیت کسی نیست جز هالک. هر چند این شخصیت توانست با حضوری افتخاری در فیلم  Homecoming، این کار را انجام دهد.

در کلاس شیمی پیتر، قاب عکس تعدادی از دانشمندان و بزرگان علمی جهان در بالای تخته‌ی سفید قرار گرفته است. از میان افرادی که تصویرشان در بالای تخته دیده می‌شود می‌توان به چارلز داروین، سر آیزاک نیوتن، نیکلا تسلا، آلبرت انیشتین و ماری کوری اشاره کرد. اما آخرین تصویر که جالب‌ترین آن‌ها نیز محسوب می‌شود، تصویر بروس بنر است که احتمالاً به‌خاطر تلاش‌هایش پیش از تبدیل به هالک آن‌جا قرار گرفته است.

 

این موارد، همه‌ی ایستراگ‌های فیلم Spider-Man: Homecoming نبودند و هنوز مواردی وجود دارد که شاید از چشم ما هم پنهان مانده باشد. آیا شما موردی در فیلم دیده‌اید که بتواند جایی در لیست ما داشته باشد؟ دیدگاه‌های خود را با ما در میان بگذارید.


منبع Screenrant


۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.