چند رابین در دنیای DC وجود دارد؟

آشنایی با مبارزان جوان خانواده‌ی بتمن و سرنوشت آن‌هاافراد زیادی در قامت شخصیت رابین در کنار بتمن به مبارزه با جرم و جنایت پرداخته‌اند که در این یادداشت به معرفی آن‌ها می‌پردازیم. در ادامه با گیمان همراه باشید.

رابین یکی از قهرمانان قدیمی و معروف کمیک‌بوک‌های دی‌سی و همراه همیشگی بتمن بوده که جزو مهم‌ترین کاراکترهای دی‌سی به‌شمار می‌رود. رابین لقب یک شخص خاص نیست و چندین نفر بوده‌اند که این هویت را برای خود برگزیده‌اند. نقطه مشترک تمامی این کاراکترها شامل لباس‌های مشابه (با رنگ‌های قرمز، زرد، سبز و مشکی)، علامت R بر روی سینه، نداشتن قدرت‌های فراانسانی و مهارت در فنون رزمی و کارآگاهی می‌شود.

تعداد زیادی از این اشخاص در دنیاهای موازی دی‌سی به‌عنوان رابین ظاهر شده‌اند؛ مانند خود «بروس وین» که در خط داستانی «گناهان جوانی» جوان‌تر می‌شود و در نقش رابین فعالیت می‌کند؛ یا رابین در زمین دوم و «تالون» در زمین سوم. حتی کریستوفر نولان فردی را به نام «جان بلیک» (با هنرنمایی جوزف گوردون لویت) خلق می‌کند که نام اصلیش رابین بوده و به بروس وین در فیلم «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» کمک می‌کند.

در این یادداشت، کاراکترهای موردنظر ما، افرادی اصلی هستند که اغلب در یک خط داستانی و زمانی، در نقش رابین ظاهر شده‌اند و داستان‌های زیادی پیرامون آن‌ها روایت شده است.

 

۱- Dick Grayson

دیک گریسون (ریچارد جان گریسون) نام اولین و معروف‌ترین شخصیست که به‌عنوان رابین در کنار بتمن ظاهر شده است. او جوان‌ترین عضو از یک خانواده آکروبات‌باز در گاتهام به نام «گریسون‌های پرنده» (Flying Graysons) بود که در یک سیرک بزرگ مشغول به‌کار بودند. پدر و مادر دیک به دست یک خلافکار مافیایی به نام «تونی زوکو» کشته می‌شوند و بروس وین او را به فرزندی قبول می‌کند.

دیک گریسون به‌عنوان اولین رابین شروع به مبارزه علیه جرم و جنایت می‌کند و همزمان در نقش رهبر گروه ابرقهرمانی «تایتان‌های جوان» (Teen Titans) ظاهر می‌شود. با گذر زمان، دیک تصمیم می‌گیرد از زیر سایه بتمن بیرون بیاید، در نتیجه هویت ابرقهرمانی جدیدی را به نام «نایتوینگ» انتخاب می‌کند و به شهر «بلادهیِون» می‌رود تا در آن‌جا فعالیتش را به‌عنوان قهرمانی جدید آغاز کند.

در برخی داستان‌ها و انیمیشن‌ها، دیک گریسون در نقش بتمن نیز ظاهر می‌شود؛ او اولین فرزند (فرزندخوانده) بروس وین و اولین جانشین او در نقش بتمن معرفی شده است.

دیک گریسون در بسیاری از افتباس‌های تلویزیونی از جمله سریال لایو-اکشن بتمن دهه ۱۹۶۰، انیمیشن قدیمی و محبوب «Batman: The Animated Series،» سریال‌های پرطرفدار «Young Justice» و «Batman: The Brave and the Bold» و فیلم‌های سینمایی «Batman Forever» و «Batman & Robin» حضور داشته و در دنیای سینمایی توسعه‌یافته دی‌سی نیز قرار است در دومین هویتش یعنی «نایتوینگ» ظاهر شود.

 

۲- Jason Todd

در ابتدا، دی‌سی در تغییر دادن دیک گریسون به نایتوینگ و معرفی یک رابین جدید کمی تردید داشت؛ اما سرانجام «جیسون پیتر تاد» را به‌عنوان دومین رابین به تصویر کشید. جیسون نیز همانند دیک گریسون، فرزند دو آکروبات‌باز بود که والدینش توسط کیلر کراک کشته شده بودند و بروس وین او را به فرزندی قبول کرده بود.

پس از اتفاقات مینی سری «Crisis on Infinite Earths» ، دی‌سی گذشته جیسون را تغییر داد. او یک یتیم خیابانی بود و بتمن اولین بار زمانی او را دید که در حال دزدیدن لاستیک‌های بت‌موبیل بود. دی‌سی برای سنجیدن علاقه مخاطبانش به این شخصیت، یک نظرسنجی برگزار کرد و طبق نتیجه نظرسنجی تصمیم گرفت جیسون تاد زنده بماند یا کشته شود. در این خط داستانی که «Death in the Family» نام داشت، جیسون توسط جوکر کشته شد و کمی بعد «راس ال‌گول» او را در «لازاروس پیت» به زندگی برگرداند.

جیسون نیز پس از بازگشت به زندگی، به قصد انتقام هویت جدیدی به نام «رد هود» را برای خود انتخاب کرد و بی‌رحمانه به مبارزه با جرم و جنایت پرداخت. فیلم انیمیشنی «Batman: Under the Red Hood» به‌خوبی این داستان را به تصویر کشیده است.

 

۳- Tim Drake

«تیم دریک» که در کودکی‌اش شاهد قتل پدر و مادر دیک گریسون بود، از همان زمان ماجراجویی‌های بتمن و رابین را دنبال می‌کرد. تیم دریک با استفاده از غریزه قوی خود در مهارت‌های کارآگاهی، توانست به هویت واقعی آن دو پی ببرد و پس از مدتی، در عمارت بروس وین زندگی کند.

تیم همیشه آرزو داشت که بهترین کارآگاه دنیا باشد، لقبی که متعلق به شوالیه تاریکیست. با این‌که تیم نیز از مهارت‌های رزمی بسیار خوبی برخوردار است، اما به گرد پای دیک گریسون نمی‌رسد. البته به گفته بتمن، مهارت‌های کارآگاهی تیم بسیار قوی‌تر از دیک است و می‌تواند یک روز به بهترین کارآگاه کره زمین تبدیل شود.

تیم دریک نیز مدت زیادی لباس رابین را برتن کرد و در نهایت، هویت دومی به نام «رِد رابین» را برای خود برگزید. او مدتی به‌عنوان رهبر «عدالتجویان جوان» (Young Justice) فعالیت کرد و پس از انحلال این تیم، دوباره در راس «تایتان‌های جوان» قرار گرفت.

«تیم دریک» هم مانند دیک گریسون یکی از شخصیت‌های دنیای انمیشنی DCAU بود که در کارتون «The New Batman Adventures» معرفی شد و در چندین قسمت از سریال «Static Shock» نیز حضور داشت. در سریال انیمیشنی «Young Justice»، تیم در فصل دوم معرفی شد و همراه با نایتوینگ و بت‌گرل، ماجراجویی‌های حمله بیگانگان را دنبال کرد.

 

۴- Stephanie Brown

«استفانی براون» دوست‌دختر تیم دریک بود که در سه هویت مختلف با شروران مبارزه کرد. پس از این که تیم به دلایلی رابین بودن را کنار گذاشت، استفانی داوطلب شد تا به‌عنوان همراه شوالیه تاریکی فعالیت کند. پس از مدتی کوتاه، بتمن استفانی را به دلیل گوش ندادن به دستوراتش اخراج کرد و استفانی هم یکی از نقشه‌های ناقص بتمن برای کنترل جرم و جنایت گاتهام را دزدید و آن را اجرا کرد تا شایستگی خودش را اثبات کند.

پس از حوادث مختلفی، استفانی هویت «اسپویلر» را برای خود انتخاب کرد و سال‌ها با ظاهری جدید تبدیل به یکی از نجات‌بخش‌های شهر گاتهام شد؛ تا این‌که باربارا گوردون (بت‌گرل اصلی/دختر کمیسر گوردون) استفانی را به‌عنوان جانشین خود در نقش بت‌گرل به خدمت گرفت.

استفانی در نقش یک شهروند عادی، حضوری کوتاه در فصل دوم سریال «Young Justice» داشت؛ اما با اعلام ساخت فصل سوم این انیمیشن سریالی محبوب، مشخص شد که او در نقش «اسپویلر» به تیم عدالت‌جویان جوان می‌پیوندد و سال ۲۰۱۸ بر روی صفحه‌ی تلویزیون‌ها می‌آید.

 

۵- Damian Wayne

«دامیان وین» فرزند واقعی بروس وین است. در کمیک‌بوک‌ها و فیلم‌های انیمیشنی New 52، دامیان وین پسر بروس وین و تالیا ال‌گول (دختر راس ال‌گول) است که از کودکی در «انجمن سایه‌ها» تربیت شده و در سن ۹ سالگی به بروس وین (که تا آن لحظه از داشتن فرزند بی‌خبر بود) سپرده شد.

چون دامیان زیر نظر راس ال‌گول و در لیگ قاتلین بزرگ شده بود، مشکل زیادی در مسائل اخلاقی و کنترل خشم داشت؛ در نتیجه کار بروس برای فرونشاندن طبع قاتلانه و وحشی پسرش بسیار سخت بود. بروس در این کار از آلفرد، دیک گریسون و گروه تایتان‌های جوان هم کمک گرفت تا بتواند دامیان را سر عقل بیاورد.

در سریال «Batman: The Brave and the Bold»، دامیان در یک آینده‌ی خیالی به‌عنوان فرزند بروس وین و سلینا کایل (کت‌ومن) ظاهر شد. در این ورژن، پس از کشته شدن بروس وین به دست جوکر، دیک گریسون لباس بتمن را بر تن کرد و دامیان نیز به‌عنوان رابین در کنار او به مبارزه با جرم و جنایت‌های شهر گاتهام پرداخت. در انتهای داستان هم دامیان لباس رابین را کنار گذاشت و در نقش بتمن به محافظت از شهر گاتهام ادامه داد.

«دامیان وین» به عنوان رابین اصلی در سری فیلم‌های New 52 حضور داشت. او در «Son of Batman» معرفی شد و در فیلم‌های «Batman Vs Robin» و «Batman: Bad Blood» یکی از ارکان اصلی داستان را تشکیل می‌داد.

مجموعه «Batman Unlimited» شامل سه فیلم انیمیشنی و دو فصل سریال با اپیزودهای کوتاه، دامیان وین را همراه با دیک گریسون (در نقش نایتوینگ) و تیم دریک (در نقش رد رابین) به تصویر کشید.

 

۶- Carrie Kelley

«کری کلی» از معروف‌ترین دخترانی‌ست که به‌عنوان رابین در کنار شوالیه گاتهام مبارزه کرده است. البته تفاوت او با سایر رابین‌ها این است که کری در زمانی لباس رابین را می‌پوشد که بروس وین پیر شده است.

رمان معروف «The Dark Knight Returns» از «فرانک میلر» که در سال ۱۹۸۶ منتشر شد، توانست به موفقیت غیرقابل‌وصفی دست یابد و بسیاری آن را جزو ۵ داستان کمیک‌بوکی برتر تاریخ می‌دانند. فیلم انیمشنی دو قسمتی نیز با همین نام در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ عرضه شد که داستان این کمیک‌بوک را به تصویر می‌کشید.

بروس وین، ۱۰ سال است که هویت بتمن را کنار گذاشته، کمیسر گوردون در حال بازنشسته شدن است و کنترل شهر را «جهش‌یافتگان» در دست گرفته‌اند. با اتفاقاتی که رخ می‌دهد، بروس دوباره لباس ابرقهرمانی‌اش را بر تن می‌کند و همراه با کری سعی می‌کند شهر را از چنگ جهش‌یافتگان در بیاورد.

 

این ۶ نفر، مهم‌ترین کسانی بودند که به‌عنوان رابین در کمیک‌بوک‌ها و اقتباس‌های مختلف دی‌سی حضور داشتند. در این میان، دیک گریسون توانسته لقب محبوب‌ترین و معروف‌ترین «رابین» را از آن خود کند و در رده‌بندی جذاب‌ترین کاراکترهای مرد کمیک‌بوک‌ها از وب‌سایت ComicsAlliance رتبه‌ی اول را کسب کرده است.

 

 ۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.