مطلب روز

نگاهی کوتاه به بازی مستقل و جذاب Children of Morta

دی‌سی باز هم می‌تواند به نقطه‌‌ی اوج Wonder Woman بازگردد

نویسنده   محمد افشار  |

والتر هامادا به‌عنوان رئیس جدید دپارتمان DC Films معرفی شد؛ تهیه‌کننده‌ی موفقی که می‌تواند گزینه‌ی ایده‌آلی برای احیای دنیای سینمایی دی‌سی باشد.

پس از موفقیت فیلم «Wonder Woman»، امید به بخش فیلمسازی دی‌سی بازگشت، اما این پیروزی با شکست مفتضحانه فیلم «Justice League» در باکس‌آفیس، عمر زیادی نکرد. این فیلم، قربانی زنجیره‌ای از اشتباهات و تصمیمات مدیریتی نادرست وارنر بود که ریشه در اولین فیلم دنیای توسعه یافته‌ی دی‌سی داشت. بسیاری فیلم‌های «Man of Steel» و «Batman V Superman: Dawn of Justice» را – به‌خصوص در مورد کاراکتر سوپرمن – بسیار تاریک توصیف کردند. سپس، واکنش منفی منتقدین به فیلم BvS آشفتگی زیادی را برای کمپانی وارنر به همراه داشت، به‌گونه‌ای که سکانس‌های زیادی از فیلم «Suicide Squad» را دوباره فیلم‌برداری کردند و این تغییرات منجر به فیلمی شکست‌خورده شد.

با وجود تمامی مسائل پشت صحنه و نظر منفی منتقدین، هر ۳ فیلم مذکور توانستند فروش خوبی را به همراه داشته باشند؛ اما خوش‌شانسی دی‌سی در باکس‌آفیس، در بدترین زمان ته کشید و فیلم «Justice League» که پاسخ دی‌سی به فیلم «Avengers» مارول بود، افتضاح بزرگی را در باکس‌آفیس به‌همراه داشت. مشکلات پیش‌آمده در تولید این فیلم نیز کمی باورنکردنی بود: زک اسنایدر پس از تراژدی بزرگ خودکشی دخترش، سکان هدایت لیگ عدالت را به جاس ویدون، کارگردان فیلم انتقامجویان سپرد؛ هرچند وارنر پیش از مرگ دختر اسنایدر هم از کارگردانی لیگ عدالت توسط او دل خوشی نداشت.
از طرف دیگر، مسئولیتی که به ویدون سپرده شد، غیرممکن به‌نظر می‌رسید؛ استودیو از او خواست تا به جای تکمیل دیدگاه اسنایدر، تغییرات بزرگی را در فیلم ایجاد کند و لیگ عدالت را برای طیف وسیع‌تری از مخاطبان آماده کند. البته، او باید همه‌ی این‌ها را تا تاریخ تعیین شده برای اکران فیلم انجام می‌داد و هیچ‌گونه تاخیری از سوی او قابل‌قبول نبود.

شکست حاصل از Justice League، نشانه‌ای بدیهی بود که بخش فیلمسازی دی‌سی، نیاز مبرمی به یک مدیر قدرتمند دارد؛ کسی که سابقه‌ای درخشان در کنترل کیفیت و موفقیت در صنعت فیلمسازی دارد. خوشبختانه، هامادا فردی کاملا مناسب برای این جایگاه است.

 

والتر هامادا مدت زیادی به‌عنوان تهیه‌کننده‌ی ژانر وحشت New Line (لیبلی از بخش فیلم‌سازی کمپانی برادران وارنر) فعالیت کرده و نقشی کلیدی در پروژه‌های بزرگی مانند «The Conjuring» ، «Final Destination» و «Annabelle» داشته است. همچنین، او از پیش با برخی از کارگردانان DCEU مانند «جیمز وان» و «دیوید سندبرگ» ارتباطی نزدیک داشته است. وان کارگردان فیلم‌های «The Conjuring» است و سکان هدایت فیلم «Aquaman» را دردست دارد. سندبرگ نیز فیلم «Lights Out» به تهیه‌کنندگی هامادا را کارگردانی کرده و خود را برای هدایت فیلم «Shazam» آماده می‌کند. تمامی فیلم‌های نامبرده، دنباله و پیش‌درآمد نیز داشته‌اند و این نشان می‌دهد که هامادا می‌تواند محاسبات و مخارج فیلم‌سازی در یک فرنچایز را به خوبی کنترل کند.
والتر تهیه‌کننده‌ی فیلم موفق IT نیز بوده که در کنار Wonder Woman، دو موفقیت بزرگ سال ۲۰۱۷ را برای وارنر رقم زده‌اند.

تمامی فیلم‌های ترسناک مذکور، بودجه‌ی ساختی معمولی داشتند؛ بنابراین وقتی موفقیت آن‌ها در فروش حاصل شد، پیروزی بزرگ‌تری را برای استودیو نسبت به فیلم‌های پرهزینه به همراه داشتند. بودجه فیلم «لیگ عدالت» به ۳۰۰ میلیون دلار رسید، اما فیلم IT با یک‌دهم این بودجه، موفقیت بیشتری در باکس‌آفیس کسب کرد. هزینه‌ی فیلم‌های قبلی DCEU نیز از مرز ۲۰۰ میلیون گذشته بود؛ هزینه‌ای که اغلب به دلیل مخارج CGI شرکت‌های ثالث بالا می‌رود. این بودجه‌ها در فیلم‌های مهیج سه‌گانه بتمن نولان و سری فیلم‌های Transformers مایکل بِی نیز دیده می‌شود. البته، در این میان واندرومن بودجه کمتری را نسبت به سایر فیلم‌های فیلم‌های DCEU به خود اختصاص داد (۱۵۰ میلیون دلار)، اما در مقابل بزرگ‌ترین موفقیت را در باکس‌آفیس و در دیدگاه منتقدین برای دنیای سینمایی دی‌سی به‌دست آورد.


منبع Screenrant


۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.