مطلب روز

نگاهی کوتاه به بازی مستقل و جذاب Children of Morta

همچنان در انتظارِ گرد و خاک راک‌استار نورث!

نویسنده   رسول خردمندی  |

چرا بازی Red Dead Redemption 2 قرار است جزو بهترین بازی‌های ویدیویی سال ۲۰۱۸ باشد؟ با گیمان و پاسخ مفصلی به این سوال همراه باشید.

پس از انتشار بازی Red Dead Redemption در سال ۲۰۱۰، بسیاری از گیمرها منتظر خبر ساختِ قسمتِ دیگری از این سری بودند. منتها راک‌استار سکوت اختیار کرد و این سکوت در سال گذشته پایان یافت. کم کم با تماشای تریلرهای نسخه‌ی دوم بازی، به تجربه‌ی عنوان جدیدی از این سری امیدوار شدیم. جالب است بدانید که اطلاعات دقیقی در همان وهله‌ی اول منتشر نشد و جزئیاتِ بازی در طی یک بازه‌ی زمانی طولانی‌ مدت به صورت تدریجی به خوردِ ما داده شدند! ظاهرا بالاخره قرار است تا Red Dead Redemption 2 در اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی منتشر شود. البته اگر راک‌استار دوباره انتشار بازی را به تعویق نیندازد! در این مقاله به چرایی این موضوع می‌پردازیم که چرا بازی Red Dead Redemption 2 قرار است جزو بهترین بازی‌های ویدیویی سال ۲۰۱۸ باشد.

 

گرافیکِ خارق‌العاده

در اولین تریلری که از گیم‌پلی بازی منتشر شد، در درجه‌ی اول گرافیک و جلوه‌های بصری خودنمایی می‌کند. مناظر وحشی و جنگل‌های غرب به شدت زیبا طراحی شده‌اند و نورپردازی‌ در محیط‌های باز به شدت جالب و طبیعی است. حتی دودی که از لوکوموتیو خارج می‌شود هم به قدری طبیعی است که محوِ آن می‌شوید! از همه جالب‌تر، حضورِ سگ‌های وحشی در دنیای غرب است که بسیار طبیعی رفتار می‌کنند و از حیوانات کشته شده، تغذیه می‌کنند. شاید اگر بازیِ The Witcher 3: Wild Hunt هم به دست راک‌استار ساخته می‌شد با دنیایی بسیار طبیعی و در عین حال پر جزئیات طرف بودیم. با این حال می‌توانیم اطمینان خاطر پیدا کنیم که بازی RDR 2 توانسته از حداکثر قدرت سخت‌افزاریِ نسل هشتم استفاده کند. به همین خاطر، احتمال بسیار زیادی وجود دارد که با ابعاد تصویر ۴K بتوانیم به بازی بپردازیم. تصاویر پویا و زنده می‌تواند انگیزه‌ی بسیار خوبی برای گشت و گذار در دنیای غرب وحشی RDR 2 باشد.

 

این بازی همان پیش‌درآمدی خواهد بود که انتظارش را داشتیم

از همان تریلر اول حدس‌ زده می‌شد که نسخه‌ی دوم، یک پیش‌درآمد از قصه‌ی جان مارستون باشد تا یک دنباله‌ی مستقیم! حدس می‌زنیم که قرار است با گذشته‌ی مارستون آشنا شویم و از ماجراجویی‌هایش سر در بیاوریم. در تریلر دوم، رسما این قضیه تایید شد که RDR 2 قرار است یک پیش‌درآمد باشد و در این تریلر، چهره‌ی جوان و خوش‌تیپِ «دوچ ون در لیند» رویت شد که در قسمت اول به دنبال او بودیم و از آنجایی که این شخصیت در همان قسمت پیشین کشته شد، پس رسما با قصه‌ای طرف حساب هستیم که وقایعِ پیش از رویدادهای قسمت اول را قرار است روایت کند. مسلما در این قسمت روابط و تعامل‌های داتچ، بیل ویلیامسون، جان و صد البته ابیگیل مارستون قرار است استثنایی و نفس‌گیر باشد.

 

با پروتاگونیست کاملا جدیدی روبه‌رو هستیم

«شما تحت تعقیب هستید آقای مورگان!»، جمله‌ای است که با شنیدنش کاملا متوجه شدیم که قرار است جا پای چه کسی در بازی RDR 2 بگذاریم. با تماشای تریلر دوم کاملا می‌توانیم حس کنیم که آرتور مورگان از لحاظ درجه‌ی قدرت، به مراتب بهتر و قوی‌تر از مارستون هست. ما شاهد این قضیه بودیم که مورگان پسرِ زنِ بیوه‌ای را تهدید کرد، به بانک دستبرد زد، به قطارها هم رحم نکرد و صد البته به مردم زورگویی می‌کرد. به همین خاطر مورگان یکی از مزدورهای داچ ون در لیند هست (یا بود). ون در لیند از مورگان می‌پرسد که آیا هوای من را داری؟ و قهرمان داستان هم در جواب می‌گوید: همیشه داچ!

در هر صورت مسلما حس خوبی خواهیم داشت که در نقش یک شخصیت منفی باشیم، ولی سوالی که تا پیش از تجربه‌ی بازی مطرح می‌شود، چند لایه بودنِ شخصیتِ مورگان است. آیا وی قرار است یک شخصیت مثبت باشد؟ در حال حاضر اینطور به نظر نمی‌رسد!

 

به احتمال بسیار زیاد با چندین شخصیت مختلف بازی می‌کنیم

با توجه به موفقیت چشمگیر Grand Theft Auto V و دومین تریلر از بازی RDR 2 به نظر می‌رسد که بازیکن در نقش چند شخصیت مختلف بتواند به بازی بپردازد. در این پیش‌نمایش می‌بینیم که آرتور مورگان با یک امریکایی در ارتباط بوده که این شخصیت، در کاور آرت بازی نیز حضور داشته است. چه این شخصیتِ جدید قابل بازی باشد و چه نباشد، حدس زده می‌شود وی کاراکتری بسیار مهم در داستان بازی است. حتی حدس زده می‌شود دخترک گاوچرانی که در تریلر حضور داشته هم جزو کاراکترهای قابل بازی است. با این اوصاف، بعید می‌بینیم که راک‌استار پیش از عرضه‌ی بازی حرفی در این رابطه بزند. حدس زده می‌شود که این دختر همان ابیگل مارستون، همسر جان مارستون است که در بازی او مشاهده کردیم. به عبارتی دیگر عضو سابق گروه گانگستری داچ! شاید به همین خاطر ابیگل و جان بعدها طی حوادثی از گروه فرار کردند و با به دنیا آمدنِ فرزندشان یعنی جک، ابیگیل ظاهر خود را به خاطر حفظ امنیتِ او عوض می‌کند. اینکه چرا رنگ موی ابیگیل در RDR 2 متفاوت است می‌تواند به همین دلیل باشد.

 

به احتمال بسیار زیاد با جلوه‌ی تبهکارانه و شرورانه‌ی جان مارستون بیشتر آشنا می‌شویم

تا به امروز دقیقا و به صورت قطعی از سوی راک‌استار اعلام نشده که جان مارستون در بازی RDR 2 حضور پر رنگ و مهمی دارد یا خیر. ولی از آنجایی که این بازی پیش‌درآمدی است بر نسخه‌ی اول، می‌توان امیدوار بود که جان هم در بازی حضور دارد.

بر اساس شایعات، جان در ابتدا کاراکتری قابل بازی نیست و بازیکن برای آزاد کردن این کاراکتر حتما باید بخش داستانی را حداقل یک بار به اتمام برساند. به همین خاطر، قابلیت بازی کردن با جان مارستون می‌تواند انگیزه‌ای باشد برای همه‌ی گیمرها تا باری دیگر در دنیای غرب وحشی به اکتشاف بپردازند. احتمال می‌دهیم که پسربچه‌ی زن بیوه‌ای که در تریلر گریه می‌کند و آرتور مورگان او را تهدید می‌کرد، همان جان مارستون در سنین نوجوانی است. به همین خاطر می‌توانیم به علتِ فوتِ مادر جان در گذشته فکر کنیم. آیا آن پسربچه، همان جان مارستون بود؟

 

لوکیشن، لوکیشن و همچنان لوکیشن!

مگر می‌شود دنیای غرب وحشی در RDR 1 با آن همه جزئیات و بافت‌های پیچیده و اکتشاف لذت‌بخش در محیط بازی را فراموش کنیم؟ در نسخه‌ی قبل به صحرا سفر کردیم، صحراهایی که از ریو گرند بسینِ تگزاس و مکزیک الهام گرفته شده بودند. حال پس از هشت سال، قرار است این دنیای وحشی فراتر از صحرا و بیابان باشد. در تریلر دوم بازی RDR 2 مشاهده کردیم که گروه، موردِ تعقیب قرار گرفت و این تعقیب به گونه‌ای بود که شخصیت‌ها از تگزاس به سمت شرق فرار کردند. در دنیای واقعی، اولین ایالت در شرق تگزاس، لوئیزیانا است که به نظر می‌رسد وجود مرداب‌های موجود در تریلر، به خاطر الهام گرفتن از همین دنیای واقعی است. اگر از حواشی این بازی اطلاع داشته باشید می‌دانید که گروه به سمت کوهستان نیز حرکت کرد و بر اساس نقشه‌ای که در سال گذشته از بازی لو رفت، بعید نیست تا در کوهستانِ راکی و در آن باد و بورانِ برفی نیز به بازی بپردازیم. مسلما برای همه ما که در بیابان بی آب و علف نسخه‌ی قبل سپری کردیم، کوهستان‌های برفی لوکیشنِ هیجان‌انگیزی است!

 

کشت و کشتار خونین‌تر!

یکی از بخش‌های هیجان‌انگیز بازی Read Dead Redemption را می‌توان در گان‌پلی بسیار خوب و داینامیک آن دانست. استفاده از المان‌های قسمت قبل در بازی جدید می‌تواند برگ برنده‌ی خوبی برای نسخه‌ی دوم محسوب شود. جان مارستون این قابلیت را داشت تا با آهسته کردن زمان با شش گلوله دمار از روزگار دشمنانش در بیاورد. به نظر می‌رسد که در قسمت دوم بازی این رقم دو برابر شده است؛ به این علت که بازیکن می‌تواند از دو تفنگ به صورت همزمان استفاده کند. به همین خاطر کشت و کشتار در این قسمت قرار است به مراتب لذت‌بخش‌تر و خونین‌تر از قبل باشد!

 

محیطِ واقع‌گرایانه و پویا

مسلما راک‌استار برای بخش گرافیکی ارزش ویژه‌ای قائل است منتها واقع‌گرایانه شدن محیط، یکی از انتظارات هر بازیکنی است. در تریلرهای بازی می‌بینیم که می‌توان کمپ زد. حال دقیقا چه مکانیکی برای این بخش در نظر گرفته شده، هنوز دقیقا مشخص نشده است. با این حال به نظر می‌رسد علاوه بر استراحت در کمپ، بتوان بازی را ذخیره کرد. البته می‌توان این برداشت را هم داشت که با افزایشِ درجه‌ی تحت تعقیب بودنِ شخصیتِ بازی، اجاره کردنِ یک اتاق در شهر چندان آسان و میسر نباشد. به همین خاطر مجبور هستید تا در دل طبیعت کمپ بزنید! همچنین می‌توان حدس زد استودیو به شکار هم اهمیت ویژه‌ای نشان داده و شکار حیوانات وحشی می‌تواند در بخشِ ساخت و ساز و تهیه‌ی خوراک، نقش اساسی ایفا کند. حیوانات قاتلی مثل تمساح هم در بازی وجود دارد که حیوانات ضعیف‌تر را شکار می‌کنند. پس با یک اکوسیستم گسترده در محیط بازی روبه‌رو خواهیم شد.

در نهایت باید گفت که با سیستم آب و هوایی پویا و داینامیک نیز روبه‌رو هستیم. علاوه بر تفاوت‌های بصری، این تغییر آب و هوایی می‌تواند در اسب‌سواری، شکار و حتی کمپ زدن تاثیرگذار باشد. ظاهرا از هر جنبه سعی شده تا دنیای بازی RDR 2‌ واقع‌گرایانه و طبیعی به نظر برسد.

 

سرقت‌های بی‌شمار

اگر المان‌های سرقت در GTA V را کنار بگذاریم، راک‌استار از سرقتِ قطار در RDR 2 چشم‌پوشی نمی‌کند. چون این ویژگی یکی از المان‌های بسیار هیجان‌انگیز و خوبِ نسخه‌ی قبل بود. نکته جالب در تریلر، این مسئله بود که آرتور مورگان و گروهش با پوشاندن صورتشان به دزدی قطار دست زدند. به نظر می‌رسد که گیم‌پلی بازی به نوعی تعبیه شده تا با مخفی کردن هویتتان بتوانید سرقت‌های بزرگتری انجام بدهید! مسلما با شناخته شدنتان، جرم و جنایت کمتری به راحتی قابل انجام خواهد بود. همچنین چندین نفر از اعضای گروه را می‌بینیم که در سرقت‌های قطار شرکت می‌کنند. ظاهرا بازی RDR 2 از نوعی سیستم جذبِ اعضا همانندِ بازی GTA V‌ بهره می‌برد. در بهترین سناریوی ممکن، شاید بتوانیم به صورت گروهی و co-op به همراه دوستانمان به سرقت قطار بپردازیم.

البته قطارها تنها اهداف موجود برای سرقت نیست و شما می‌توانید به بانک هم دست‌برد بزنید. درست همانند سیستم سرقت GTA V که با پیشرفت داستانی، سرقت‌ها پیچیده‌تر می‌شوند. هر چند در داستان سری قبل در RDR، جان مارستون بارها گفته که گروه گانگستری داچ به ثروتمندها دست‌برد می‌زد و به فقرا کمک می‌کرد. کم کم زمان آن رسیده تا ببینیم چقدر گفته‌های جان صحت دارد!

 

بخش‌های مخفی‌کاری بیشتر

ظاهرا در نسخه‌ی دوم قرار است المان‌های مخفی‌کاری بیشتری در سیستم پیشروی ماموریت‌ها تعبیه شود و دست بازیکن بازتر خواهد بود چگونه قسمتی از بازی را مطابق سلیقه‌اش بازی کند. در تریلر دوم از بازی RDR 2 مشاهده می‌کنیم که آرتور مورگان به همراه اسلحه و چاقو در دستش حرکت می‌کند. به همین خاطر می‌توانید به جای تیر باران کردن دشمنان، به صورت کاملا مخفیانه و به سبک و سیاقِ سم فیشر به کمپ نفوذ کرده و دشمنانتان را (که ممکن است افراد خوب باشند!) قلع و قمع کنید. در قسمتی از تریلر می‌بینیم که مورگان و دو نفر از همراهانش در مرداب به صورت مخفیانه به یک کمپ نفوذ می‌کنند، پس المان‌های مخفیکاری بخش مهمی از گیم‌پلی بازی خواهد بود. مورگان علاوه بر چاقو، می‌تواند از تیر و کمان نیز استفاده کند. مسلما هر بازیکنی که به پای Rise of the Tomb Raider نشسته باشد، کاملا آگاه است که چقدر تیر و کمان می‌تواند سلاحی کاربردی در پیشروی مخفیانه باشد.

 

خونسرد باشید! با راک‌استار طرف حساب هستید. یادتان که نرفته؟

قرار بود بازی Red Dead Redemption 2 در اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی منتشر شود، ولی راک‌استار نورث زمان انتشار را به بهار ۲۰۱۸ تغییر داد. از طرفی لزلی بنزیس، رئیس راک‌استار نورث این استودیو را ترک کرد و موجب نگرانی هواداران شد. خوش‌بختانه تا به امروز کمپانی راک‌استار بازی ویدیویی بد و بی کیفیتی منتشر نکرده است. بدون شک بازی ویدیویی Grand Theft Auto یکی از برترین فرانچایزهای تاریخِ بازی‌های ویدیویی است. علاوه بر این فرانچایز، بازی مکس‌پین و حتی L.A. Noire نیز جزو بازی‌های ماندگار این کمپانی به‌شمار می‌روند. همه‌ی این صحبت‌ها را کردیم تا بگوییم راک‌استار تا زمانی که از تست کیفی محصول آگاهی کامل پیدا نکند، اقدام به سرمایه‌گذاری و انتشار نخواهد کرد. پس تاخیر در زمان انتشار RDR 2 را به فال نیک می‌گیریم و تا بهار سال جدید میلادی به انتظار دنیای غرب وحشی RDR 2 می‌نشینیم.


منبع Looper


۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.