نا‌امید کننده‌ترین آثار سینمایی و تلویزیونی در سال ۲۰۱۷ میلادی

مارول، دی‌سی و تاج و تخت ... نام‌های بزرگ این فهرست!در این یادداشت به سراغ نا امید‌ کننده‌ترین آثار هالیوود در سالی که گذشت می‌پردازیم. با گیمان همراه باشید.

سال ۲۰۱۷ میلادی آنگونه که انتظارش را داشته‌ایم پیش نرفت و برخلاف انتظارات بسیاری از هواداران دو آتشه‌ی کمیک، فیلم‌های ابرقهرمانی حداقل نتوانستند برخلاف دو سال گذشته، در سال ۲۰۱۷ به آثاری نسبتا ماندگار تبدیل شوند! از فروش گیشه‌ی مفتضحانه‌ی «Ghost in the Shell» گرفته تا لیگ عدالت، همگی علی‌رغم تبلیغات بسیار گسترده‌شان نتوانستند طیف گسترده‌ای از مخاطبین و هواداران را راضی نگه دارند. در این یادداشت به سراغ آثار ناامید‌کننده‌ی سال ۲۰۱۷ میلادی رفتیم. هر چند باید اشاره کرد که نمی‌توان آثار و فیلم‌های سینمایی اکران شده را بسیار ضعیف بدانیم. این دسته از آثار، نتوانستند به وعده‌هایی که سازندگان داده‌اند، وفادار باقی بمانند یا بر اساس انتظارات هواداران و مخاطبینشان، نتوانستند قابل‌توجه واقع شوند.

 

سریال مشت آهنین (Iron Fist) و مدافعین (The Defenders)

کمپانی مارول، سال تقریبا شلوغی در بخش سینما داشته و شاهد اکران فیلم‌های سینمایی نگهبانان کهکشان قسمت دوم، مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه و همچنین تور: رگناروک بوده‌ایم. متاسفانه اغلب هواداران و مخاطبین اعتقاد دارند که مارول در بخش سریال‌های تلویزیونی نتوانسته آنگونه که باید، انتظاراتشان را برآورده کرده و تمرکز اصلی کمپانی بر روی دنیای سینمایی مارول بود. با اینکه حق امتیاز پخش سریال‌ها به عهده نتفلیکس واگذار شده بود، ولی در چند ماه گذشته شاهد انتقادهای تند و کوبنده‌ی بسیاری از منتقدین به سریال مشت آهنین بودیم. روند خسته‌کننده، سناریوی بد و صحنه‌های اکشن آن به هیچ عنوان شبیه به سریال دردویل و حتی لوک کیج نبود و مشت آهنین ثابت کرد حتی شبکه نتفلیکس هم می‌تواند خروجی بد تحویل مخاطبش بدهد. با این حال امیدوار بودیم تا سریال مدافعین بتواند گند این سریال را بپوشاند، ولی مدافعین هم تعریفی نداشت! دردویل، جسیکا جونز، لوک کیج و مشت آهنین گرد هم آمده بودند که به سبک انتقام‌جویان دمار از روزگار دشمنانشان در بیاورند، ولی زهی خیال باطل! مدافعین به قدری بد‌ساخت بود که حتی ایفای نقش کریستن ریتر در نقش جسیکا جونز هم به چشم نمی‌آمد. البته بی‌انصافی‌ست که به صحنه‌های پر زد و خورد تیم مدافعین به عنوان تنها المان مثبت این سریال اشاره نکنیم!

 

نا انسان‌ها (Marvel’s Inhumans)

شاید به جرأت بتوان بیان کرد بدترین سریال تلویزیونی مارول در سال ۲۰۱۷ میلادی چیزی نیست جز Inhumans. جالب است بدانید در ابتدای امر قرار بود این سریال تبدیل به یک فیلم سینمایی شود، ولی طی اتفاقاتی، این پروژه تبدیل به یک سریال تلویزیونی شد. اسکات باک، شو رانر این سریال (و سریال مشت آهنین) از اهداف و آینده‌ی این سریال با رسانه‌ها صحبت به میان آورد و نمایش این سریال با کیفیت آیمکس نیز از اهداف جاه‌طلبانه‌ای بوده که وی اذعان داشته بود. با بالا کشیدن سطح انتظارات هواداران دو‌آتشه‌ی مارول، با سریالی روبه‌رو شدیم که نه تنها نا‌امید‌کننده ظاهر شده، بلکه از لحاظ کیفی نیز باید به این سریال عدد ۱ از ۱۰ را اعطا کنیم. ایفای نقش بسیار بد و زننده، فرم روایی بی منطق و احمقانه و صد البته ماجراهایی را که به هیچ عنوان کشش و جذابیت برای مخاطب فراهم نمی‌کند، می‌توان تنها چند المان منفی از این سریال بدانیم. مسلما سریال Inhumans با آن تم خشک و جدی‌اش نمی‌تواند برای مخاطبینش جذاب باشد و بعید می‌بینیم فصل دومی از این سریال در آینده ساخته شود!

 

مومیایی (The Mummy)

جدیدترین فیلم سینمایی مومیایی با قدرت هر چه تمام‌تر، هر خاطره‌ی خوبی را که با این سری داشته‌اید، در هم می‌کوبد. دنیایی تعریف می‌کند که هیچ فردی به عنوان مخاطب این فیلم، نمی‌پسندد و حتی بازی تام کروز هم قادر نیست تا این فیلم را از ورطه‌ی نابودی نجات دهد. مومیایی حتی در گیشه هم نتوانست در حد انتظار ظاهر شود و ظاهرا هواداران این فرنچایز نیز پیش از اکران، رغبت چندانی به تماشای این فیلم سینمایی نداشته‌اند. فیلم نه ترسناک است و نه هیجان‌انگیز! الکس کرتزمن، سعی کرده فارغ از هر گونه وفاداری به فیلم‌های قبلی این اثر را کارگردانی کند و شاید به همین خاطر با یک فاجعه روبه‌رو شدیم.

 

 

شبحی در یک پوسته (Ghost in the Shell)

فیلم سینمایی Ghost in the Shell یکی دیگر از مورد‌انتظارترین آثاری بود که هواداران انیمه‌اش منتظر اکران آن بودند. از این سری، پیش از این آثاری در شرق دور خلق شده که در نوع خودش قابل‌تحسین بوده و انیمه «شبحی در یک پوسته» به یکی از فلسفی‌ترین آثار در میان سایر انیمه‌ها مشهور است. متاسفانه نسخه‌ی هالیوودی این انیمه به‌شدت سعی می‌کند تا با استفاده از ویژگی‌های زنانه‌ و ظاهری اسکارلت جوهانسون، فروش داشته باشد که در نهایت، با شکستی سنگین در گیشه روبه‌رو شد. روپت سندرز، کارگردان این اثر در مصاحبه‌های متفاوت اعلام کرد اهداف جاه‌طلبانه‌ای برای آینده‌ی این فیلم در نظر دارد و حتی هیدئو کوجیما، بازی‌ساز برجسته، پس از اکران این فیلم سعی کرده تا مخاطبین را مجاب کند به پای این فیلم سینمایی بنشینند؛ ولی چه فایده که فیلم سینمایی Ghost in the Shell، نه آن اتمسفر حاکم بر انیمه را دارد و نه شخصیت‌پردازی‌ها در اندازه‌ای است که بتوان این فیلم را تحمل کرد.

 

بیگانه: کاوننت (Alien: Covenant)

پرومتئوس، متفاوت‌ترین اثر ریدلی اسکات توانست در زمان اکرانش، گیشه را منفجر کند! با اکران پرومتئوس، اسکات ثابت کرد می‌توان دنیای بیگانگان را از آنچه که تصورش را می‌کنید، گسترده‌تر کرد و موفقیت پرومتئوس، باعث شد ریدلی اسکات وسوسه شود تا باری دیگر به دنیای بیگانه‌ها سفر کند. وی این بار با کارگردانی Alien: Covenant سعی می‌کند قدرتش را نشان دهد؛ ولی متاسفانه با اثری روبه‌رو شدیم که از مشکلات ریز و درشتی رنج می‌برد. به ایرادات این فیلم، در گیمان مفصل پرداخته شده ولی مهمترین المانی را که تو ذوق هواداران زده شد، باید کلیشه‌ای بودن این اثر بدانیم. در حقیقت کاوننت، کپی پیستی ناشیانه‌ از پرومتئوس است با پیچش‌های داستانی متعدد! هر چند کاوننت سعی می‌کند پاسخ و علتِ پیدایشِ زنومورف‌ها را به نوعی به مخاطبش تحویل دهد. علتی که در سال‌های آینده در دنباله‌های دیگر قرار است کش داده شود!

 

لیگ عدالت (Justice League)

به گزارش هالیوود ریپورتر، لیگ عدالت  با هزینه‌ای بالغ بر ۳۰۰ میلیون دلار، دومین فیلم پر خرجِ تاریخ سینما محسوب می‌شود که بخش اعظمی از این بودجه رسما به آتش انداخته شد! زک اسنایدر، کارگردان نه‌چندان خوش‌نام و محبوب هالیوود، با ساخت لیگ عدالت تلاش می‌کند تا اثری در حد و اندازه‌های انتقامجویان خلق کند؛ ولی لیگ عدالت از آنچه که انتظارش را دارید، بدتر بوده و در بسیاری از صحنه‌ها تو ذوق می‌زند و شما به عنوان یک مخاطب، در حال تماشای یک سری صحنه‌ها و جلوه‌های ویژه‌ی بصری هستید که در خلال آنها، یک روندِ داستانی کند و مبهم نیز در پیش گرفته می‌شود! شاید بتوان ایفای نقش گل گدوت در نقش واندر وومن، جیسون موموآ در نقش آکوامن و ازرا میلر در نقش فلش را تنها المان‌های مثبت فیلم بدانیم و بس!

 

فصل سوم سریال فلش (The Flash)

شبکه CW در حال حاضر جزو شبکه‌هایی است که سریال‌هایش بی‌خود و بی‌جهت کش داده می‌شود و این مسئله را در اکثر سریال‌ها همچون Supernatural به وضوح می‌بینیم. با این حال، سریال فلش توانست در فصل نخست خود به سختی تلاش کند تا در کنار سریال محبوب «اَرو» (The Arrow)، با قدرت پیش برود. ولی در ادامه‌ی افت نسبی فصل دوم این سریال، فلش در فصل سوم یک عقب‌گرد ۱۸۰ درجه‌ای از خودش نشان داد و با حفرات داستانی بسیار متعدد، ازدیاد بیش از حدِ شخصیت‌ها و روایت‌های زمانی‌ مختلف پیرامونِ سفر در زمان، باعث شده تا فصل سوم، ضعیف‌ترین بخش این سریال محبوب باشد. شبکه‌ی CW به نظر نمی‌رسد به این زودی قرار باشد این سریال را کنسل کند، ولی آیا می‌توانیم سطح انتظاراتمان را از این سریال برای فصل چهارمش بیشتر کنیم؟

 

والریان و شهر هزار سیاره (Valerian and the city of a Thousand Planets)

پنجمین اثر لوک بیسن بدون هیچ تعارفی یک فاجعه‌ در ژانر علمی-تخیلی است و تماشای آن، توهینی به خودتان است! این فیلم در تمام بخش‌ها می‌لنگد و مشکلات فیلم در تمام ۱۲۰ دقیقه‌‌ کاملا حس می‌شود. فیلم والریان و شهر هزار سیاره نواقص بسیار زیادی در بطن ماجرایش دارد. شاید عدم پرداخت به اتمسفر شهر هزار سیاره و همچنین شخصیت والریان، سرآغاز اشتباهات دیگرِ کارگردان باشد. هر چند تلاش بیسن برای نشان دادن رابطه‌ی عاشقانه‌ای میان دین دیهان و کلارا دلوینگه، در فضاحت این فیلم بی تاثیر نیست. ای کاش لوک بیسن تحت هیچ عنوان به ساخت دنباله‌های دیگری از این عنوان فکر نکند!

 

دزدان دریای کاراییب: مردگان افسانه نمی‌گویند (Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales)

پس از جنجال‌ و شایعه‌های مختلف پیرامون ساخت دنباله‌ی دزدان دریای کارائیب، بالاخره پس از انتشار خبر رسمی، هواداران این فرنچایز به شدت خوشحال شدند؛ ولی این خوشحالی پس از اکران مردگان افسانه نمی‌گویند، کاملا فروکش کرد! مشکلاتدزدان دریای کاراییب به قدری زیاد بود که جانی دپ به تنهایی نمی‌توانست با ایفای نقش همیشگی خودش آن را نجات بدهد. داستانِ ساده و فارغ از هر گونه جذابیت نمی‌تواند شما را تا آخر ماجرا به دنبال خودش بکشاند و پس از سکانس های ابتدایی، به سختی می‌توان با ماجرای این فیلم ارتباط برقرار کرد. این فیلم سینمایی از انچه فکرش را می‌کردیم بدتر از آب در آمد و سالازار، شخصیت منفی این سری که تمرکز زیادی بر روی آن در تریلرهای مختلف شده بود به هیچ عنوان نتوانست حضور چشمگیر و قابل توجهی جلوی دوربین داشته باشد. امیدواریم دنباله‌ی دیگری از این فرنچایز محبوب حداقل در چند سال آینده ساخته نشود تا بیشتر از این، خاطرات خوبمان از کاپیتان جک اسپارو و ماجراهایش خط خطی نشود!

 

فصل هفتم سریال بازی تاج و تخت (Game of Thrones)

لازم نیست به خودتان دروغ تحویل بدهید! شما هم حالتان از تماشای این فصل به هم خورده و فصل هفتم سریال Game of Thrones اصلا در حد انتظاراتمان نبود. مسلما با کاهش تعداد اپیزودهای این فصل، انتظار می‌رفت تا سریال، روند سریع‌تری را در پیش بگیرد؛ ولی سناریوی هر قسمت به شدت شتاب‌زده تنظیم شده بود. دیوید بنیف و دی.بی.وِیس حداکثر تلاش خود را به کار گرفتند تا سریع‌‌تر داستان این فصل به یک نتیجه‌ی مطلوب برسد. باید تا دو سال آینده منتظر ماند تا ببینیم آیا فصل هشتم Game of Thrones می‌تواند عظمت و شکوه‌اش را به رخ هوادارانش بکشد یا فرجام بدی در انتظار این سریال خواهد بود؟

 ۲ دیدگاه

 • اصلا با تحلیل ها تون موافق نیستم.

  تو بعضی موارد شاید درست باشه مثلا بنظر من تو سریال فلش فصل سوم خیلی خراب کرد ولی فصل چهارم به نسبت خیلی بهتر ظاهر شد.

  فصل هفتم بازی تاح و تخت رو که دیگه واقعا مخالفم. ده بار همه قسمت هاش رو دیدم. این رو در نظر داشته باشید که سریال تو فصل هفت کور کورانه پیش میرفت و کتابی هنوز نبود که بر اساس اون کامل بشه. در کل امتیاز هر قسمت از فصل هفتم رو که ببینید متوجه میشید که طرفدار ها چیز دیگه ای رو میگن

  دزدان دریایی کارائیب هیچ وقت مثل سه گانه اولیه اش نمیشه اما این فیلم اخر رو واقعا نامردیه اگه بگیم نا امید کننده بوده. نا امید کننده قسمت قبلی دزدان دریایی کارائیب بود نه این یکی

  لیگ عدالت رو کاملا بهتون حق میدم. کلا دی سی داره گند میزنه. از اون روزی که اون بتمن چاقالو رو اورد و اون جوکر افتضاح رو نشون داد قبر خودش رو کند. و دائم داره خراب میکنه. بهتره رو سریال هاش بیشتر تمرکز کنه. مثل سریال ارو که از فصل سوم به بعد داره سقوط میکنه

  • رسول خردمندی | reply

   حقیقت ماجرا درباره بازی تاج و تخت این هست که از حالت کاراکتر محور همیشگی خودش خارج شد و روایت در هر اپیزود محدود به یک روند تند و شتاب زده شد. نمره هم که هر قسمت یکی به دیار باقی میره ملت هم به خاطر همین هیجانش نمره میدادن.
   تشکر از به اشتراک گذاشتن دیدگاه ارزشمندتون

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.