مطلب روز

نگاهی کوتاه به بازی مستقل و جذاب Children of Morta

تغییرات بیشتر در انتظار فوتبال تکاملی ژاپنی‌ها

نویسنده   عرفان خورسند  |

احیای مجموعه Pro Evolution Soccer از شرکت کونامی، در چند سال اخیر مدیون آدام باتی است که دو سال پیش به عنوان مدیر این مجموعه انتخاب شد. وی به تازگی به دفتر اصلی کونامی در توکیو منتقل شده و اعتقاد دارد این مسئله روی آینده مجموعه، اثر بزرگی خواهد داشت. با گیمان همراه باشید.

باتی پس از انتصاب به عنوان مسئول بخش اروپایی مجموعه PES در سال ۲۰۱۳، تأثیر زیادی روی بازی‌های سالانه این سری داشته است. وی با ایده‌های نجات‌بخش برای شبیه‌ساز فوتبالی ژاپنی‌ها که در شرف سقوط بود، توانسته پله پله مقامش را در کونامی ارتقا پیدا دهد. حال باتی قرار است به صورت دائمی به استودیو کونامی در توکیو منتقل شود تا کنترل بهتری بر روند ساخت بازی‌های مجموعه داشته باشد. مصاحبه ایشان با وب‌سایت GamesRadar را در ادامه ملاحظه می‌کنید:

-بابت نقل مکانتان به ژاپن تبریک می‌گوییم! این موضوع تا چه حد بر روی تأثیر شما روی مجموعه بصورت روزانه اثر گذار است؟

متشکرم! هدف از این نقل مکان به صورت کلی یکپارچه‌تر شدن با تیم PES در ژاپن است. همان وظایف قبلی‌ام را انجام می‌دهم، اما در زمینه تصمیم‌گیری حضور فعال‌تری خواهم داشت. من مشتاق هستم که تیم‌های بین المللی این مجموعه را گرد هم آورم و با حضورم در اینجا، این کار خیلی راحت‌تر صورت می‌گیرد. شدیداً می‌خواهم که بیشترین استفاده را از این موضوع ببرم.

-چه زمانی شروع به کار خواهید کرد؟

بلافاصله! اولین روز کاری من در توکیو ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) است و به محض نقل مکانم شروع به کار می‌کنم!

-فکر می‌کنید حضورتان در توکیو چه تأثیر ملموسی روی مجموعه از نسخه ۲۰۱۹ به بعد خواهد گذاشت؟

در این مرحله هنوز زود است که اظهار نظر کنیم؛ اما انتقال من برهه مهمی برای مجموعه PES است. تغییرات بزرگی روی نحوه تولید و چیزی که به عنوان یک پکیج ارائه می‌دهیم، صورت خواهد گرفت. این بزرگ‌ترین تغییر برای این سری در چند سال اخیر است که از نسخه ۲۰۱۸ شروع به اعمالش کرده‌ایم. همانطور که چند وقت پیش گفته بودم، ما می‌خواهیم که هر ساله طرفداران فوتبال را شگفت زده کنیم؛ با تغییرات خاصی که به سادگی از یک بازی سالانه انتظار نمی‌رود.

 

-مسلماً نمی‌خواهید اکنون که از انتشار PES ۲۰۱۸ چیزی نمی‌گذرد، ویژگی‌های جدید نسخه بعدی را معرفی کنید. با این حال اولویتی در ذهن خود دارید؟

بله خیلی زیاد! ما می‌خواهیم چیزی بسازیم که طرفداران را در اولویت اول قرار دهد و در عین حال، کسانی را هم که بازیکن PES نیستند، وارد مجموعه کند. برای رسیدن به این مهم باید تغییرات بزرگی ایجاد کنیم، آن هم نه فقط در شیوه بازی کردن. من فکر می‌کنم در حال حاضر این بازی بهترین تجربه فوتبالی است که تاکنون ساخته‌ایم. اما باید این استاندارد بالا را در سایر بخش‌ها هم ارائه کنیم؛ چرا که می‌خواهیم پیشرو این صنعت باشیم. گفتنش راحت است ولی ما همیشه آگاه هستیم که برای رسیدن به آنجا چه چیزی لازم است. باید برای رسیدن به اهداف بزرگتر چیز‌هایی را قربانی کنیم، اما همه آن‌ها باید زمانی که بازی را منتشر می‌کنیم کاملاً منطقی به نظر برسند. زمان هیجان‌انگیزی را سپری خواهیم کرد.

-ارزیابی شما از PES ۲۰۱۸ و به طور کلی بازار بازی‌های شبیه‌ساز فوتبالی در فاصله سه ماه از انتشار بازی چیست؟

این بازی برای ما یک موفقیت بزرگ بوده است و در اعداد و ارقام شاهد رشد بوده‌ایم. بازار‌های فرانسه و اسپانیا رشد شگفت‌انگیزی کرده، درست همانند نسخه استیم که برای اولین بار، در سطح برابری با نسخه PS4 قرار دارد؛ البته اگر بهتر نباشد. امسال گذر از نسل قدیم به نسل جدید بسیار مثبت بوده و کاربران و طرفداران، PES را در پلتفرم‌های جدید خود نصب کرده‌اند. در آسیا و آمریکای لاتین، PES حاکم بلامنازع بازار است و موفقیت‌های سال‌های اخیر ادامه دارند.

موفقیت اصلی اما میزان کاربران فعال روزانه بوده که نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. ما مود‌های جدیدی از جمله Random Select Mode و مود یکپارچه PES League را به بازی اضافه کرده‌ایم؛ در کنار مود بسیار محبوب ۳ به ۳ که همه این‌ها منجر به افزایش بازیکنان PES و اجرای روزانه بازی توسط آن‌ها شده است.

همچنین بر اساس بازخورد‌هایی که از طرفداران داشته ایم، آگاه شده‌ایم که باید در چه بخش‌هایی بهتر عمل می‌کردیم. بروزرسانی‌ها برای بسیار از مردم دیر در دسترس قرار می‌گرفت و همچنین طرفداران گمان می‌کردند که ما تمایل چندانی به بهبود بخش Master League نداریم. نمی‌خواهیم که طرفداران فکر کنند بخش تک نفره را فراموش کرده‌ایم و می‌دانیم که باید تغییرات بزرگی در رویکردمان نسبت به آن صورت بگیرد. با وجود این که بخش myClub همچنان پر‌طرفدار‌ترین بخش مجموعه است و بازخورد فراوانی هم دریافت می‌کند، هدفمان این است که برای هر مود زمان کافی برای پشتیبانی اختصاص دهیم.

 

-کمی در مورد جانشینتان برای ما بگویید.

مدیر جدید شاخه اروپایی ما لنارت بابزین است و من برای او بسیار خوشحالم. او از کمی پیش از عرضه PES ۲۰۱۵ عضو تیم بوده و در سه سال گذشته بسیار نزدیک با تیم من کار کرده است. در چند وقت اخیر او تمرکز زیادی روی جلو بردن تجارت PES League گذاشته؛ چیزی که در کنار ورزش‌های الکترونیکی رشد چشمگیری داشته است. او حالا وقت خود را بیشتر صرف برند مجموعه می‌کند؛ با دنبال کردن فعالیت‌ها و فرصت‌های موجود در سرتاسر اروپا و به من کمک می‌کند که با بازار‌های محلی در ارتباط باشم. درست همانند کاری که آندره بروزونی در منطقه ایالات متحده/آمریکای لاتین انجام می‌دهد. از آنجاییکه بیشتر مسئولیت‌ها را به ژاپن منتقل می‌کنم، از این به بعد طرفداران (متأسفانه!) من را بیشتر می‌بینند! اما لنی را هم فعال‌تر، هم در پشت و هم روی صحنه خواهند دید.

-خارچ از ژانر فوتبال، بازی مورد علاقه شما کدام است؟

اولین شغل من در عرصه بازی‌های ویدیویی در یوبی‌سافت بود و Assassin’s Creed 2 اولین پروژه‌ای بود که رویش کار کردم. از آن زمان این مجموعه جایگاه ویژه‌ای در قلب من دارد. کاری که تیم سازنده در Assassin’s Creed Origins کرده‌اند فوق‌العاده بوده است. آن‌ها چیزی ارائه کرده‌ که تمام لحظات نمادین سری AC را در خود دارد و بازی جهان‌باز بی‌نظیری خلق کرده‌اند که نمی‌توانم از لذت بردن از آن دست بکشم. هنوز این بازی را به اندازه‌ای که دوست داشتم بازی نکرده‌ام، اما به حد کافی تجربه‌اش کرده‌ام که بگویم امسال بازی مورد علاقه‌ام است.

-دستاوردی که بیشتر از همه به آن افتخار می‌کنید در زمان حضورتان در بخش اروپایی چه بوده است؟

چیزی که برایش من را به اینجا آورده‌اند این بوده که درک و احساس بازیکنان نسبت به این مجموعه را تغییر دهم. بعد از سپری کردن دورانی دشوار در عصر کنسول‌های PS3 و X360، ما با احساسات منفی زیادی در قبال PES ۲۰۱۴ مواجه شدیم. به ارمغان آوردن PES ۲۰۱۵ یکی از سخت‌ترین کار‌هایی بود که انجام دادیم، اما می‌دانستیم که محصول خوبی داریم. آن زمان شجاع بودیم و با به تأخیر انداختن زمان انتشار بازی، به تیم سازنده زمان دادیم تا بهترین پاسخ را به منفی نگری‌هایی که در یک سال گذشته‌اش سپری کرده بودیم بدهند. تقریباً تمام کسانی که امروزه با من صحبت می‌کنند اذعان دارند که PES بهترین تجربه را در زمین بازی دارد، که به اعتقاد من سخت‌ترین چیز است. با در اختیار داشتن این ویژگی، می‌توانیم تمرکزمان را روی ساختن یک مجموعه کلی فوق‌العاده برای طرفداران فوتبال در جهان معطوف کنیم. چنانچه به من بگویید سال ۲۰۱۴ اگر در موقعیت فعلی بودیم چطور می‌شد، می‌گویم که بسیار شکاک می‌بودم؛ و این نشان می‌دهد که چقدر آن زمان تعیین کننده بود. به عقب که نگاه می‌کنم، این موضوع رضایت بخش‌ترین تجربه‌ام بوده؛ تغییر این نگرش که PES بازی خوبی نیست و در اختیار گذاشتن بستری برای ساختن چیزی نو و هیجان‌انگیز.

نظر شما چیست؟ آیا PES در برابر رقیب قدرتمند خود FIFA حرفی برای گفتن دارد؟ چقدر با آقای باتی موافق هستید؟ با ما در میان بگذارید.


منبع GamesRadar


۱ دیدگاه

  • من کمی نسخه‌ی ۲۰۱۸ رو بازی کردم و تا اون‌جا که دیدم، نسبت به نسخه‌ی ۲۰۱۷ بازی خیلی بهتری بود؛ هم از نظر گرافیک و هم از نظر گیم‌پلی. البته من هردو رو روی کامپیوتر بازی کردم و واقعاً خوبه که نسخه‌ی کامپیوتر این‌قدر پیشرفت داشته؛ مخصوصاً با اینکه خیلی راحت میشه نسخه‌ی کامپیوتر رو ادیت و مادهای مختلف نصب کرد.

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.