مطلب روز

نگاهی کوتاه به بازی مستقل و جذاب Children of Morta

از بندبازی تا مهارت های رزمی واقعی

نویسنده   رسول خردمندی  |

در این مقاله به سراغ هشت بازیگر و هشت مهارت خارق‌العاده‌ی آنها برای ایفای نقش در فیلم‌های مورد انتظار می‌رویم. با گیمان و این مقاله‌ی بسیار جالب همراه باشید.

ایفای نقش برای بسیاری از بازیگرها در فیلم‌های سینمایی و حتی سریال‌های مورد انتظار تا حدودی سخت است. بازیگران اصلی فیلم مورد نظر مجبور هستند به سختی تلاش کنند تا در درجه‌ی اول مورد قبول عموم مردم باشند و از طرف دیگر، منتقدین نیز به تحسین آنها بپردازند. بعضی از بازیگران مجبور می‌شوند تا تغییرات جسمی و روحی در خود ایجاد کنند تا برای نقش مورد نظر آماده شوند. اکثر بازیگران باید مواظب وزن خود باشند. گاهی هنرمندان برای هنرنمایی در بعضی از فیلم‌های خاص مجبور به اضافه کردن وزن هستند و گاهی هم نیاز هست تا بازیگران وزن زیادی را در طی یک بازه‌ی کوتاه از دست بدهند تا بتوانند در فیلم حضور داشته باشند. در این مقاله، به سراغ مهارت‌های بهتر و به مراتب سخت‌تر و چالش‌برانگیزتری رفتیم که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

 

اولیویا مان (Olivia Munn)

مهارت: شمشیرزنی

در ابتدا قرار بود اولیویا مان در نقش ونسا در فیلم Deadpool حضور داشته باشد، ولی وی پس از مدتی این پیشنهاد را رد کرد. او ترجیح داد تا در نقش سایلاک (Psylocke)، یک جهش‌یافته‌ی تبهکار و قاتل در فیلم X-Men: Apocalypse حضور داشته باشد. این فیلم به کارگردانی برایان سینگر توانست بسیار موفق ظاهر شود و در میان سایر عناوین دنیای ایکس‌من، موفق شد نظر مثبت بسیاری از هواداران را کسب کند. اولیویا در رابطه با تصمیمش در مصاحبه‌ای با مجله‌ی «راه امریکایی» اینگونه توضیح می‌دهد:

مدام فکر می‌کردم که سایلاک یکی از کشنده‌ترین شخصیت‌های دنیای ایکس‌من است. با خودم گفتم حتما این نقش را قبول می‌کنم. هر چند می‌دانستم ایفای نقش در این فیلم کار بسیار ‌آسانی نخواهد بود. سایلاک واقعا مهارت‌های قدرتمندی از لحاظ جسمی داشت و اجرای مهارت‌های رزمی در این فیلم، بخش بسیار پر اهمیت این شخصیت محسوب می‌شد.

اولیویا در کنار «کارین لِمیو» و «کن ترَن» به مدت پنج ماه به شدت تلاش کرد تا از لحاظ جسمی آماده شود. او به طرز قابل توجهی رژیم غذایی خود را محدود کرد و تمرین‌های طاقت‌فرسای بدنی را انجام داد. مان توانست در ظرف مدت کوتاهی با زحمت زیاد مهارت و تکنیک‌های شمشیرزنی را یاد بگیرد. «ترن» درباره‌ی تلاش بی حد و اندازه‌ی اولیویا بیان می‌کند:

اولیویا در کل شخصیتی پرتلاش است و هرگز کاری را سرسری انجام نمی‌دهد. او می‌خواهد در کوتاه‌ترین زمان ممکن، بیشترین تلاش خود را به کار گیرد. به همین خاطر «ما» در تمرین‌ها به سرعت پیشرفت داشتیم.

ترن ادعا می‌کند اولیویا مان نزدیک به ۹۵ درصد از بدل‌کاری‌های داخل فیلم را خودش انجام داد. اولیویا در طول فیلم‌برداری توانست ۵ کیلوگرم وزن خودش را کم کند! با تمام این سختی‌ها «مان» بابت کسب مهارت‌های رزمی ابراز خوشحالی می‌کند و از این بابت بسیار خوشحال است. وی در آخرین مصاحبه‌ی خود گفته که هنوز تکواندو کار می‌کند و برای خودش در منزل شمشیر واقعی خریده است!

 

جوزف گوردون لویت (Joseph Gordon-Levitt)

مهارت: بندبازی

پس از افتتاحِ مرکزِ تجاری برج‌های دو قلو در سال ۱۹۷۳، فیلیپ پتیت فرانسوی توانست با تلاش‌های خود بین این دو برج بندبازی کند. این بندباز فرانسوی در ۷ آگوست ۱۹۷۴ توانست ۶۰ متر با بندبازی بین دو برج پیش برود. این در حالی است که ارتفاع از سطح زمین، نزدیک به ۴۱۱ متر تخمین زده شد. بر اساس شواهد و مستندات، فیلیپ توانست هشت بار این مسیر را در بازه‌ی زمانی ۴۵ دقیقه طی کند. در سال گذشته رابرت زمکیس در فیلم The Walk توانست داستان فیلیپ را به طرز هیجان‌انگیزی مطرح کند. نقش اول این فیلم هم کسی نبود جز جوزف گوردون لویت دوست‌داشتنی!

جالب است بدانید فیلیپ پتیت توانست در کمتر از یک هفته به گوردون لویت مهارت‌های اساسی بندبازی را یاد بدهد! گوردون لویت در این رابطه توضیح می‌دهد:

پتیت واقعا شخص روشن‌فکری است و مدام فکر می‌کرد که من می‌توانم از پسش بر بیایم! چون به این باور رسیدم که من می‌توانم! پس از روز هشتم من می‌توانستم بدون هیچ کمکی روی بند راه بروم. من تا روز فیلم‌برداری مدام تمرین می‌کردم. واقعا اگر به بندبازی علاقه‌مند نمی‌شدم، این کار برای من زجرآور بود!

وی توانست در فیلم به صورت واقعی بندبازی کند. پس از پایان فیلم‌برداری آخرین پلان، وی برای مدتی در یک سمت برج ایستاد تا بتواند ارتفاع زیاد را درک کند! او باورش نمی‌شد که توانسته این کار را انجام بدهد!

 

ادی ردماین (Eddie Redmayne)
مهارت: صحبت و رفتار شبیه فرد مبتلا به ALS

ادی ردماین دوست‌داشتنی توانست در مراسم اسکار دو سال گذشته جایزه‌ی اسکار بهترین بازیگر را بابت ایفای نقش استثنایی خود در فیلم The Theory of Everything کسب کند. فیلم «تئوری همه‌ چیز» توسط جیمز مارش بر اساس رمان «سفر به بی‌نهایت: زندگی من با استفن» به قلم جین وایلد (همسر واقعی پروفسور) ساخته شد. بسیار جالب است ادی ردماین، ماه‌ها به خاطر ایفای نقشش در این فیلم به مطالعه‌ی زندگی‌نامه‌ی هاوکینگ پرداخت. از طرف دیگر، وی به شدت درگیر مطالعه‌ی بیماری ALS شد. در این بیماری، فرد مبتلا دچار اختلالات عصبی می‌شود که در نهایت باعث فلج اکثر عضلات اسکلتی بدن می‌شود و فرد به این راحتی قادر به حرکت و صحبت کردن نیست.

بالاخره ادی ردمایت توانست این مهارت را کسب کند تا همانند یک فرد مبتلا به این بیماری صحبت و حرکت کند. ردماین توانست به سختی الگوی صحبت هاوکینگ را کسب کند. وی این مهارت را به سرپرستی جولیا ویلسون (مربی گفتاردرمانی) کسب کرد. متاسفانه جولیا یک سال پس از اکران فیلم درگذشت. مارش، کارگردان این فیلم بیان می‌کند:

ردماین برای آماده شدن برای این نقش از مسیر بسیار سختی عبور کرد. از طرفی دیگر هنرنمایی در نقش هاوکینگ از لحاظ جسمی و بدنی نیز بسیار سخت است و به این راحتی نمی‌توان نقش یک معلول را بازی کرد. بازیگر واقعا باید تصور کند مبتلا به این بیماری است و ALS به صورت تدریجی بدنش را نابود می‌کند. این رویه باید به بیننده القا شود.

در هر صورت این رویه (یا مهارت) برای هنرنمایی در نقش استفن کینگ کاملا الزامی بود و ردماین با سختی و مشقت‌های فراوان بالاخره توانست برای این نقش آماده شود. فیلم توانست با احساسات بسیاری از مخاطبین بازی کند و بینندگان به پای بسیاری از سکانس‌ها اشک ریختند. حتی پرستار شخصی هاوکینگ پس از تماشای «تئوری همه چیز» به شدت گریه کرد. شاید اگر شخص دیگری به جز ادی ردماین این نقش را می‌پذیرفت با یک فاجعه‌ رو‌به‌رو می‌شدیم.

 

تام کروز (Tom Cruise)
مهارت: حبس کردن نفس به مدت ۶ دقیقه

تام کروز به این معروف است که بدل‌کاری‌های خودش را به دیگران واگذار نمی‌کند و خودش مسئولیت این فعالیت‌ها را به گردن می‌گیرد. افراد کمی در هالیوود چنین رفتاری را در پیش می‌گیرند. کروز با اینکه بیش از ۵۰ سال سن دارد، ولی از بدل‌کاری‌های خطرناک و ترسناک هیچ گونه ترسی ندارد و با قدرت می‌خواهد این کار را انجام دهد.

سری فیلم‌های The Mission: Impossible با هنرنمایی تام کروز توانست بسیار محبوب شود و تام کروز موفق شد گوشه‌ای از قدرت خود را در بدل‌کاری‌ها نشان دهد. وی در دنباله‌ی Ghost Protocol توانست برج خلیفه (بلندترین برج دنیا واقع در دوبی) را بپیماید! بینندگان این فیلم پس از تماشای سکانس‌های هیجان‌انگیز این فیلم بسیار شوکه شدند! از طرفی در Rogue Nation تام کروز توانست در بیرون از هواپیمای اطلس A400 در حال حرکت، به هنرنمایی بپردازد.

با تمام این تفاسیر، وی سخت‌ترین و چالش‌برانگیزترین بدل‌کاری عمرش را در حبس کردن نفسش به مدت شش دقیقه می‌داند. جالب است بدانید وی در همان بار اول فیلم‌برداری توانست این کار را بدون هیچ گونه مشکلی انجام دهد! البته کروز پیش از فیلم‌برداری، تحت آموزش توسط کِرک کرَک، یک غواص ماهر قرار گرفت تا بتواند این مهارت را کسب کند. بدون هیچ شکی، تام کروز یکی از قوی‌ترین بازیگرها در بخش بدل‌کاری است.

 

دنیل دی لوییس (Daniel Day-Lewis)
مهارت: اصول اولیه‌ی شکار و بقا

دی لوییس از بزرگترین و پرافتخارترین بازیگران هالیوود است. جیم شریدن، یکی از کارگردانان موفق وی را با سایر افراد مشهور هالیوود مقایسه می‌کند و می‌گوید جدا از هنرمندی وی در فیلم‌های مختلف، دی لوییس کاملا در نقشش فرو می‌رود و حقیقتا هم به این صورت است. گویا دی لوییس به سختی تلاش می‌کند تا کاراکتر فیلم، جزوی از اخلاق و رفتار وی شود.

دی لوییس برای ایفای نقش هاوکی در فیلم The Last of the Mohicans به کارگردانی مایکل مان توانست در طول یک سال ۱۰ کیلوگرم به وزن عضلات خود اضافه کند. همچنین نیمی از سال را صرف یادگیری مهارت‌های مختلف برای بقا کرد. جالب است بدانید او توانست به مدت چهار روز در جنگل‌های آلباما زنده بماند و در همین مدت توانست برای خود غذایی تهیه کند. تا پایان فیلم‌برداری این فیلم، دی لوییس توانست با دستان خودش یک قایق کانو برای خود بسازد!

 

کیانو ریوز (keanu reeves)
مهارت: فنون رزمی و گان-فو

مگر می‌شود کیانو ریوز و دنیای ماتریکس را نشناخت؟ وی در کارنامه‌ی هنری خود نقش‌های مختلفی را ثبت کرده، ولی همگی او را با فیلم ماتریکس می‌شناسیم. جالب است بدانید ریوز با «یون‌-وو-پینگ» افسانه‌ای به مدت چهار ماه برای کسب مهارت‌های رزمی و کونگ‌فو تمرین کرد. به همین خاطر در فیلم John Wick کیانو ریوز بدون هیچ معطلی این نقش را پذیرفت؛ از طرفی چاد استاهلسکی و دیوید لِیچ، کارگردانان این فیلم بیان کردند که خبری از کونگ‌فو و مهارت‌های دور از ذهن در جان ویک نیست! کیانو باید برای هنرنمایی در این فیلم باید گان-فو (ترکیبی از کونگ‌فو و سلاح گرم) یاد بگیرد. کیانو ریوز از حضورش در این فیلم بیان می‌کند:

این رویه نه تنها جسمی، بلکه حتی ذهنی نیز برای من چالش‌برانگیز بود! این کار سخت‌ترین فعالیتی بود که تا حالا انجام داده‌ام؛ ولی ارزشش را داشت.

در هر صورت، کیانو ریوز در این بازه از زندگی سینمایی خود توانست به طریقی خودش را ارتقا دهد و علاوه بر کونگ‌فو قادر باشند گان-فو نیز انجام دهد. علی رغم ایرادات وارد بر فیلم جان ویک، هنرنمایی کیانو ریوز در این فیلم بسیار زیبا و قابل احترام است.

 

ناتالی پورتمن (Natalie Portman)

مهارت: رقص باله

شاید بازی در نقش نینا سایرز در فیلم Black Swan به کارگردانی دارن آرونوفسکی را بتوان نقطه عطفی در کارنامه‌ی هنری ناتالی پورتمن دانست. وی به ایفای نقش در این فیلم بسیار علاقه‌مند بود و در مصاحبه‌ای با MTV بیان می‌کند:

دنبال نقش‌هایی هستم که مخاطبین آن بزرگسال باشند، چون درگیر چالش‌های اساسی همانند نقش نینا سایرز در این فیلم می‌شوم.

بازی در فیلم قوی سیاه علاوه بر انگیزه، نیازمند قدرت جسمانی نیز بود. پورتمن و میلا کونیس شش ماه تحت نظر مربی‌های ماهر و قدرتمند به تمرین باله پرداخته و رژیم غذایی خاصی نیز در پیش گرفتند. پورتمن اظهار می‌کند:

شش ماه پیش از شروع فیلم‌برداری من درگیر تمرینات بسیار سختی بودم. تا جایی که پنج ساعت در روز مشغول باله و شنا بودم! باید بگویم که سخت‌ترین قسمت ماجرا تمرین‌های واقعی رقص باله بود.

جالب است بدانید ناتالی پورتمن تا سن ۱۳ سالگی رقص باله را تمرین می‌کرد. به همین خاطر تا حدودی به این کار آشنا بود؛ ولی این که بتواند در فیلم قوی سیاه تبدیل به یک بالرین ماهر تبدیل شود، امری چالش‌برانگیز بود که وی توانست با سختی، این کار را در مدت یک سال و نیم انجام دهد.

 

مارگو رابی (Margot Robbie)
مهارت: ژیمناستیک

یکی از مورد انتظاترین فیلم امسال Suicide Squad بوده و می‌توان گفت یکی از معدود نقاط درخشان در این فیلم را هنرنمایی بسیار زیبای مارگوت رابی در نقش هارلی کویین دانست.

برای آمادگی هنرنمایی در این نقش، مارگو به شش ماه تمرین پرداخت. وی بیان می‌کند آمادگی برای این فیلم، چالش‌برانگیزترین و سخت‌ترین کاری بوده که تا حالا انجام داده:

همزمان من شروع به ژیمناستیک و تمرین با سلاح گرم کردم. می‌دانستم از لحاظ تئوری و فنی باید چگونه این فعالیت را انجام داد، ولی از لحاظ جسمی و عملی، در انجام بسیاری از کارها به خصوص کار با سلاح گرم در همان ابتدای کار ناتوان بودم.

از طرف دیگر، رابی یاد گرفت نفسش را به مدت پنج دقیقه حبس کند تا برای یک سکانس اکشن در فیلم جوخه‌ی انتحار آمادگی فیزیکی داشته باشد. کِرک کرَک (همان شخصی که به تام کروز این مهارت را یاد داده) توانست به مارگو رابی نیز این مهارت را آموزش دهد. مارگو توانست با پایین آوردن فعالیت‌های متابولیکی خود و تمرکز زیاد موفق شود تا پنج دقیقه زیر آب دوام بیاورد. مارگو رابی هرگز فکرش را نمی‌کرد بتواند موفق شود این کار را انجام دهد و بارها این مسئله را بیان کرده است!

مسلما مهارت‌های بیشتر و خارق‌العاده‌تری نیز وجود دارد که ممکن است از آن بی‌خبر باشیم. آیا شما نیز از مهارت‌های شگفت‌انگیز بازیگران هالیوود اطلاع دارید؟ دیدگاهتان را با ما به اشتراک بگذارید.


منبع Looper


۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.