مطلب روز

نگاهی کوتاه به بازی مستقل و جذاب Children of Morta

شخصیتی که الهام‌بخش مارول برای خلق دکتر استرنج شد

نویسنده   محمد افشار  |

دکتر فیت، قدرتمندترین جادوگر و یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های کمیکبوک‌های دی‌سی است که در ادامه با او بیشتر آشنا می‌شوید. با گیمان همراه باشید.

اغلب شما با دکتر استرنج در دنیای مارول آشنا هستید؛ حتی اگر طرفدار کمیک‌بوک‌ها هم نباشید، با دیدن فیلم دکتر استرنج در دنیای سینمایی مارول و هنرنمایی «بندیکت کامبربچ»، با این شخصیت بیشتر آشنا شده‌اید. دکتر فیت در دنیای دی‌سی هم شباهت زیادی به دکتر استرنج دارد، با این تفاوت که ۲۳ سال قبل از او خلق شده است و مارول به نوعی در ساخت کاراکتر دکتر استرنج، از دی‌سی تقلید کرده است! تفاوت‌های قابل‌توجهی نیز میان این دو شخصیت وجود دارد، اما نمی‌توان منکر این شد که مارول، ایده این شخصیت را از دی‌سی کپی کرده است.

دکتر فیت برای اولین بار در سال ۱۹۴۰ در جلد ۵۵ از More Fun Comics وارد دنیای دی‌سی شد. اغلب این شخصیت را به نام «کنت نلسون» می‌شناسند. اما داستان اصلی دکتر فیت و کلاهخود معروف او به نام «کلاهخود فیت» چیست؟

«نبیو» (Nebu) در داستان‌های دی‌سی، خداوند نظم (Lord of Order) است. او از طریق کلاهخود فیت، جسم کسی را که کلاهخود را بر سر گذاشته، تسخیر می‌کند و به این ترتیب، می‌تواند اقدامات لازمش را برای برقراری نظم در جهان انجام دهد. به عقیده‌ی او، دنیا همیشه به دکتر فیت احتیاج دارد و «نبیو» باید در زمین حضور داشته باشد.

«کنت نلسون» اولین شخصی بود که کلاهخود فیت را بر سر گذاشت و اغلب، دکتر فیت را با این نام می‌شناسند. او یکی از اعضای «انجمن عدالت آمریکا» بود و یکی از قدیمی‌ترین ابرقهرمانان کمیک‌بوکی به شمار می‌رود.

 

بعد از مرگ کنت، نبیو فردی به نام «اریک استراس» و نامادری‌اش «لیندا استراس» را به‌عنوان دکتر فیت بعدی انتخاب می‌کند. اینزا نلسون (همسر کنت)، جرد استیونس و هکتور هال هم افراد بعدی بودند که کلاهخود دکتر فیت را بر سر گذاشتند. سرانجام هم کلاهخود به «کنت وی نلسون» (نوه کنت نلسون) می‌رسد.

دکتر فیت در اقتباس‌های مختلف انیمیشنی از دنیای دی‌سی نیز حضور داشته است. در DC Animated Universe، کنت نلسون در سریال Superman: The Animated Series معرفی شد و در سریال Justice League و Justice League Unlimited، به لیگ عدالت پیوست. در سریال تحسین‌شده Young Justice نیز پس از مرگ «کنت نلسون» ، زاتارا (جادوگر بزرگ و پدر زاتانا) کلاهخود فیت را بر سر می‌گذارد. دکتر فیت در سریال‌های کارتونی Batman: The brave and the Bold و Justice League Action نیز حضور داشته است.

«برنت استیت» نقش دکتر فیت را در سریال «Smallville» ایفا می‌کند و تنها اقتباس لایو اکشن از این کاراکتر را به تصویر می‌کشد.

باید منتظر باشیم که بخش سینمایی دی‌سی هم دست بجنباند و این کاراکتر قدرتمند و مهم را در فیلم‌های DCEU به مخاطبین معرفی کند.
۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.