مطلب روز

نگاهی کوتاه به بازی مستقل و جذاب Children of Morta

مایکروسافت از نکته اصلی غافل شده است

نویسنده   عرفان خورسند  |

با عرضه کنسول Xbox One X شاید بالاخره شاهد طیف متنوعی از بازی‌های با کیفیت در لاین‌آپ مایکروسافت باشیم. با گیمان همراه باشید.

در حال حاضر اگر در سرویس Game Pass مایکروسافت با هزینه ماهانه ۱۰ دلار ثبت نام کنید، می‌توانید به کتابخانه گسترده و متغیری از بازی‌های پرتقاضا دسترسی داشته باشید و در آینده نزدیک، تمام بازی‌های انحصاری منتشر شده توسط مایکروسافت نیز در اختیارتان قرار خواهد گرفت. این حرکت از جانب مایکروسافت مسلماً بسیار هوشمندانه است، اما در صورتی جواب می‌دهد که این شرکت آمریکایی برای تحقق وعده خود مبتنی بر به ارمغان آوردن بازی‌های جذاب برای پلتفرم ایکس‌باکس عمل کند. این بزرگ‌ترین نقطه ضعف مایکروسافت در طی نسل هشتم بوده است. از سوی دیگر، همین مسئله از نقاط قوت رقیب اصلی آن‌ها یعنی کمپانی سونی، در این نسل به شمار می‌رود.

شاید بتوان سرویس PlayStation Now سونی را همتای سرویس Game Pass دانست، اما تفاوت‌های مهمی میان این دو به چشم می‌خورد. در سرویس سونی، شما بازی‌ها را استریم می‌کنید نه دانلود. در Game Pass با وجود متغیر بودن مجموعه بازی‌ها، اگر یک عنوان را دانلود کرده باشید، با تغییر لیست بازی‌ها، آن بازی از کتابخانه شما خارج نمی‌شود و همواره می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. دیگر تفاوت مهم نیز در دسترس بودن تعدادی از انحصاری‌های سونی برای کاربران سرویس PlayStation Now است. در حالیکه برای کاربران Game Pass این تعداد شامل همه انحصاری‌ها می‌شود.

عرضه Xbox One X در سال گذشته میلادی نقطه اوج مایکروسافت به شمار می‌رود، جایی که این کمپانی با حذف کینکت و گذاشتن تمرکز خود روی دستگاهی برای کسب وضوح و نرخ فریم بیشتر، تلاش کرد از چاهی که خود حفر کرده بود، خلاصی یابد. اما با وجود اینکه از لحاظ سخت‌افزار پیشرفت چشمگیری را شاهد بودیم، نرم‌افزار نتوانست پا به پای آن پیش آید. مایکروسافت تقلا کرده دنیا‌های جدیدی برای پلتفرم ایکس‌باکس وان خلق کند، اما صرفا با تکیه بر دنباله‌های فرانچایز‌های آشنایی که احتیاج به تغییر دارند.

کمتر از یک سال پیش، توسعه‌دهندگان مستقل به سوی سونی کوچ می‌کردند.به همین دلیل استودیو مایکروسافت مجبور شد، ترافیک بازی‌های در حال ساخت خود را بالا ببرد. این شرکت، سرمایه‌گذاری روی دنباله عناوین قدیمی خود مانند Halo، Gears of War، Forza Motorsport دو چندان کرد با این خیال که طرفدارانش را راضی نگه دارد. هرچند که  Gears of War 4 ، Halo 5 و Forza Motorsport 7 بازی‌های خوبی به شمار می‌روند، با این حال هیچ یک از این فرنچایزها، با وجود تغییر استودیو‌های سازنده‌شان، نسبت به سال‌های ابتدایی خود برای ایکس‌باکس کارساز نیستند و ساخت قسمت‌های جدید آن‌ها صرفاً یک عمل بدون ریسک بود. مایکروسافت برای تولید محتوای تازه برای ایکس‌باکس، نه تنها ریسک بزرگی متحمل نمی‌شد، بلکه وارد همکاری مناسبی با دیگر شرکت‌های نشد تا اندکی به انحصاری‌هایش سر و سامانی بخشد.

می‌توان گفت بزرگ‌ترین سورپرایز ایکس‌باکس برای طرفدارانش در سال گذشته بازی Cuphead بود، اما مایکروسافت به کاپ‌هد‌های بیشتری احتیاج دارد! شاید گفتن جمله «بازی‌های خوب بیشتری بسازید!» کار آسانی باشد، اما با این حال اگر مایکروسافت بخواهد اوضاع را دگرگون کند، ضروری بودن آن را نمی‌‌توان کتمان کرد. کاپ‌هد دقیقا چیزی است که بیشتر بازی‌های لاین‌آپ مایکروسافت نیستند: جسور و عحیب و غریب. هر چند که این بازی ایراداتی هم داشت، اما می‌توان مهم‌ترین ویژگی آن‌ را منحصر به فرد بودن قلمداد کرد.

مایکروسافت امید دارد که سرمایه‌گذاری روی این مدل شبه نت‌فلیکس جواب دهد و این سرویس به قدری خوب و پربازده باشد که بتواند هزینه‌ها را جبران کند. اگر بخواهیم سر از نقشه‌های مایکروسافت برای E3 امسال در بیاوریم (و همچنین سعی کنیم ماجرای Scalebound را هم فراموش کنیم!)، شاید به ذهنمان خطور کند که این تغییر شرایط چندان هم بعید نیست. بیایید تصور کنیم مایکروسافت پیش از E3 بازی‌های Sea of Thieves، State of Decay 2 و Crackdown 3 را منتشر کند؛ ترکیب خوبی از بازی‌های قدیمی و جدید. سپس در کنفرانس E3، چشم‌انداز مفصلی از آینده‌ای که قرار است برند ایکس‌یاکس را دگرگون کند به نمایش بگذارد. می‌تواند جالب باشد اینطور نیست؟

فیل اسپنسر، سال گذشته در E3 وعده داد که برند تحت مدیریتش، بازی‌های معرفی نشده بزرگی را برای سال‌های پیش‌ رو در اختیار دارد که در زمان خود به خوبی جواب زحمات مایکروسافت را خواهند داد. باید امیدوار بود این بازی‌ها چیزی باشند که مدت‌ها انتظار داریم: کاپ‌هد‌های بیشتر!


منبع Waypoint


۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.