۲۰ بازی ویدیویی برتر در سبک ترس و بقا که باید پیش از مرگ امتحان کنید!

همه آنچه از یک بازی در سبک ترس و بقا می‌خواهید در این لیست وجود دارددر این یادداشت به معرفی ۲۰ بازی ویدیویی برتر در سبک ترس و بقا خواهیم پرداخت. با گیمان همراه باشید.

بسیاری از بازیکن‌ها و گیمرها قریب به یقین اولین تجربه‌‌شان از سبک ترس و بقا، بازی رزیدنت ایول بوده ولی تا کنون شاید برایتان سوال شده اگر بخواهیم از برترین‌های این سبک اسمی ببریم، از چه بازی‌های ویدیویی باید یاد کرد؟ در این یادداشت، به معرفی این بازی‌های ویدیویی خواهیم پرداخت.

 

۲۰. Lone Survivor

جسپر بیرن نامش را با این بازی توانست مطرح کند و بازی Lone Survivor، رسما حکم بازی سایلنت هیل دو بعدی را دارد! به قدری اتمسفر این بازی جالب و گیرا است که در کوچه و پس کوچه‌های آن گم می‌شوید. البته از لحاظ داستانی نیز این بازی چیزی فراتر از یک اثر دو بعدی است و هیچوقت این حس را نخواهید داشت که قهرمان این قصه، شخصیتی کاملا مثبت دارد و چه بسا کاراکتر بازی یک ضد قهرمان است! بازیکن باید در این بازی از از هیولاهای مختلفی که در شب پدیدار می‌شوند فرار کرده و به جست‌جوی خرت و پرت‌های مورد نیاز برای پروتاگونیست ماجرا بپردازد. بخش جالب گیم‌پلی، در ثابت نگه داشتن هوش و حواسِ کاراکتر است! شما مجبور هستید هر از گاهی به آپارتمان خودتان برگردید و غذایی بخورید تا توهم‌هایتان متوقف شود! اگر به مرز جنون برسید، پیشروی در بازی کار به شدت سختی خواهد شد.

۱۹. F.E.A.R

اگر سنتان قد بدهد، با تجربه‌ی بازی اول شخص F.E.A.R بدون شک تا چند هفته کابوس شبانه تحمل کرده‌اید! در این بازی سازندگان بی‌رحمانه سعی داشتند تا مخاطب را بترسانند! از طرفی هم هوش مصنوعی به خوبی عمل می‌کند و برای قلع و قمعِ دشمنان نیازمند تاکتیک و مهمات زیادی هستید. ولی درست زمانی که فکر می‌کنید به شدت قدرتمند و قوی شده‌اید، یک موجود خبیث دمار از روزگارتان در می‌آورد که بدون شک همگی با آلما، این هیولای کوچک، خاطرات زیادی داریم! صحنه‌ی ترسناک زمانی خودش را نشان می‌دهد که تمام دشمنان یک منطقه را کشته و در نهایت احساس می‌کنیم یک غریبه در انتهای راهرو به ما زل زده و در اینجاست که از ترس زهره ترک می‌شویم! این زهره ترک شدن‌ها زمانی به اوج می‌رسد که با آلما روبه‌رو می‌شوید! بازی F.E.A.R حتی در حال حاضر هم قادر است شما را بترساند.

۱۸- Condemned: Criminal Origins

در بعضی از بازی‌های سبک ترس، ماجرای قصه به گونه‌ای پیش می‌رود که بازیکن در مقام کاراکتر قادر به تشخیص دنیای واقعی از دنیای خیالی و توهمات نیست. از معدود بازی‌های بسیار جالب در این مسئله می‌توان به Condemned: Criminal Origins اشاره کرد. در همان وهله‌ی اول خبری از صحنه‌های منزجر کننده نیست. قصه از جایی شروع می‌شود که یک عده بیخانمان درگیر مسائل وحشتناکی می‌شوند که از آن راه فراری ندارند. گیم‌پلی این بازی در ضربات با سلاح سرد (و اغلب دستان خالی!) متمرکز شده و تقریبا پیدا کردن مهمات و اسلحه، امری ناممکن و محال است! محیط‌های بازی هم به قدری تیره و تاریک طراحی شده که نمی‌توان مرزی بین واقعیت و خیال را از یکدیگر به این راحتی تفکیک کرد.

۱۷- Fatal Frame 2: Crimson Butterfly

ژاپن و افسانه‌های شرقی نیز یکی از بحث برانگیزترین مسائل ترسناکی است که در سینما و بازی‌های ویدیویی شاهد تاثیرشان هستیم. از فیلم حلقه و کینه گرفته تا سری بازی‌های فیتال فریم همگی با شخصیت‌ پردازی‌ها و اتمسفری وهم‌انگیز توانسته‌اند موفق ظاهر شوند. در بازی فیتال فریم، تنها سلاح قهرمانِ ماجرا، یک دوربین باستانی است که می‌‌تواند برای دفع ارواح موثر باشد. به همین خاطر برخلاف سایر بازی‌های این سبک، باید با این ارواح رو در رو شده و سپس از آنها عکس بگیرید! البته فیتال فریم یک مجموعه‌ی نسبتا محبوب در سبک ترس و بقا محسوب می‌شود ولی برای این یادداشت، دومین نسخه از این فرنچایز در نظر گرفته شد. در این دنباله، گرافیک و جلوه‌های بصری به مراتب بهتر و سختی بازی نیز دست‌خوش تغییراتی شده که تجربه‌ی بازی را بهتر از قبل کرد. البته ذکر این نکته الزامی است که هیجانِ آگاهی پیدا کردن از داستان اصلی، به مراتب بیشتر از حس ترس و وحشتی است که در این بازی تجربه می‌کنید.

۱۶- Little Nightmares

بازی ویدیویی Little Nightmares برخلاف نام و جلوه‌های بصری نسبتا کودکانه‌اش به هیچ عنوان مناسب بچه‌ها نیست و می‌تواند تاثیر به سزایی در سلامت روانی‌شان داشته باشد. این بازی بر پایه فرار یک شخصیت زرد رنگ و کوچک طراحی شده که در هر مرحله باید برای بقای خودش تلاش کند. البته کنترل این شخصیت چندان دلچسب نیست و ممکن است اعصاب بازیکن‌ها خرد شود. با این حال اتمسفر وحشتناک و قصه‌ای بسیار عجیب و غریب توانست از این بازی، اثری ماندگار بسازد. اگر به دنبال یک بازی به معنای واقعی کلمه عجیب می‌گردید، این بازی برای شماست!

۱۵- Alan Wake

آلن ویک مشابه به عناوین دیگری در سبک وحشت نیست. در بازی خبری از صحنه‌های یک بار مصرف جهت ترساندن مخاطب و خشونت‌های بی‌حد و اندازه نیست. آلن ویک از اتمسفری بهره می‌برد که نظیرش را در کمتر اثری دیده‌ایم. آلن ویک ترسناک نیست بلکه داستانی به شدت مهیج را تعریف می‌کند که بازیکن باید تقلا کند قصه‌ی این نویسنده‌ی بخت برگشته را متوجه شود. برایت‌فال پر شده از راز و رمزهایی که باید با ماجراجویی از آن سر در آورد. وقتی شما به پای این بازی می‌نشینید انگار در حال تماشای یک مینی‌سریال هستید که هر لحظه ممکن هست اتفاق ناگواری برای شخصیت اصلی بیفتد. مدت زمان زیادی طول کشید تا استودیو رمدی بتواند این بازی را منتشر کند ولی قدم زدن در توهم‌ و کابوس‌های آلن ویک، یکی از منحصربه‌فردترین تجربه‌هایی است که می‌شود در زمینه‌ی بازی‌های ویدیویی کسب کرد.

۱۴- Resident Evil 2

مگر می‌شود در این لیست نامی از بازی رزیدنت ایول نباشد؟ نسخه‌ی دوم از این فرنچایز، یکی از به یاد ماندنی‌ترین تجربه‌های هر گیمر تلقی شده و این تجربه، به یک نوستالژی در حال حاضر تبدیل شده است. ولی چرا نسخه‌ی دوم؟ مسلما شما هم حس کرده‌اید راکون سیتی در نسخه‌ی دوم ترسناک‌تر از قبل و طراحی مراحل در این قسمت، به شدت زیباتر شد. تمام هم و غم شما این بود از حمله‌ی فله‌ای زامبی‌ها نجات پیدا کرده و در نهایت به اتاق ذخیره‌ی بازی برسید! Resident Evil 2 محبوب‌ترین بازی هر گیمر کار کشته‌ هست و اگر نباشد، آن گیمر کار کشته نیست!

۱۳-Amnesia: The Dark Descent

بازی Amnesia شاید به نظر بازی ترسناکی نرسد ولی قطع به یقین قصه‌ی این بازی به قدری ترسناک است که شما را تا آخرین لحظه‌ی بازی، به دنبال خود می‌کشاند. شما در قلعه‌ای پر از هیولا بیدار می‌شوید؛ بی آنکه بدانید نامتان چیست و اصلا به چه علت در این محیط ترسناک به خواب رفته بودید. نوآوری بازی فراموشی در این مسئله هست که دنیل به عنوان قهرمان بازی باید سلامت عقلانی خودش را حفظ کند. به همین خاطر تنها ماندن در تاریکی، آن هم در یک قلعه‌ی بسیار مخوف بر روی سلامتِ روانی دنیل تاثیرگذار خواهد بود. از طرفی هم رو در رو شدن با هیولاها هم می‌تواند موجب القای دیوانگی در دنیل شود. شما مبارز نیستید و دلیلی هم ندارد سلاحی در دست خود داشته باشید. اگر با هدست و در تاریکی این بازی را تجربه کنید، ممکن است سلامت عقلانی خود شما در مقام بازیکن نیز به خطر بیفتد!

۱۲- Until Dawn

اسلشرهای نوجوان‌پسند، یکی از سبک‌هایی است که در حوزه‌ی بازی‌های ویدیویی، برخلاف سینما و تلویزیون نتوانسته طیف وسیعی را به خود جلب کند. تا اینکه در سال ۱۳۹۳ شمسی، بازی Until Dawn در سبک ترس و بقا منتشر شد. این بازی قصه‌ی چند نوجوان را تعریف می‌کند که به یک کابین در کوهستان سفر کرده و یک موجود ناشناخته با هویتی نامعلوم به تک تک این شخصیت‌ها حمله‌ور می‌شود و آنها را می‌کشد. اگر شما نتوانید شخصیت‌ها را نجات بدهید، آنها به بدترین وضع ممکن کشته خواهند شد! بازی Until Dawn، به سان یک فیلم سینمایی مهیج و ترسناک است که می‌تواند بازیکن را در نجات جانِ شخصیت‌های مختلف به چالش بکشد.

۱۱- Bloodborne

استودیوی فرام‌سافت‌ور به تولید و توسعه‌ی سری بازی‌های Dark Souls مطرح هست و بازی ویدیویی Bloodborne نیز در همین سبک منتشر شده ولی با اینکه یک نقش‌آفرینی بسیار سخت محسوب می‌شود، تم و اتمسفر بازی بلادبورن به شدت وهم‌برانگیز و ترسناک است. حداقل نمی‌توان این بازی را تجربه کرد و از بعضی از صحنه‌های آن وحشت نکرد. از طرفی قدم زدن در خیابان‌های بلادبورن نیز حس بدی به شما دست خواهد داد. ناگهان صدایی از پشت در خانه‌ای به گوش می‌رسد و شما نمی‌دانید چه موجوداتی در پشتِ آن، در کمین شما نشسته‌اند. همین حس ترسِ لاوکرفتی یا به اصطلاح کیهانی، باعث شده تا بازی بلادبورن یکی از برترین بازی‌ها در سبک بقا و ترس باشد.

۱۰- Resident Evil 4

فرنچایز رزیدنت ایول به قدری باعث تکامل و رشد این سبک در میان بازی‌های ویدیویی بوده که بی‌انصافی است صرفا یک شماره از آن برای این لیست انتخاب شود. Resident Evil 4 یکی از نوآورانه‌ترین بازی‌های ویدیویی سوم شخصی است که باعث شد گیم‌پلی و مکانیک بازی‌های ترسناک به سمتی جدید سوق پیدا کند. ماجراهای لئون اسکات کندی نیز به قدری زیبا پیش می‌رود که محو دنیای زامبی‌ها و هیولاهای ریز و درشتش می‌شویم. از تمام این موارد گذشته، با به صدا در آمدن اره برقی، جان به جان آفرین تسلیم می‌کردیم! قطعا رزیدنت ایول ۴، از معدود بازی‌های پر تنش و ترسناکی است که هیچ گیمری قادر نیست فراموشش کند مگر اینکه به آلزایمر مبتلا شود!

۹- Dead Space

در کنارِ مجموعه‌ی رزیدنت ایول، بازی Dead Space نیز جزو برترین‌های این سبک محسوب می‌شود. البته گیم‌پلی و گان‌پلی این بازی با رزیدنت ایول تفاوت بسیاری دارد و در اولین نسخه از بازی Dead Space شاهد نوآوری‌های متعددی بوده‌ایم. از حذف HUD گرفته تا نحوه کشتن دشمنان بازی، همگی منجر به ذوق مرگ شدن هواداران سبک ترس و بقا شد! ماجراهای آیزاک کلارک به عنوان قهرمان قصه که در سفینه‌ی فضایی گیر افتاده تا سه نسخه ادامه‌دار بود. هر چند نسخه‌ی سوم نتوانست انگونه که باید، انتظارات هواداران را براورده سازد. آیزاک در می‌یابد که یک قطعه‌ی باستانی و عجیب باعث شده تا تمام انسان‌های سفینه به موجودات خطرناکی تبدیل شوند. در این بازی نیز بازیکن باید در ذخیره‌ی مهمات کوشا بوده و آهسته و پیوسته در محیط پیشروی داشته باشد. مگر اینکه دلتان برای یک حمله‌ی فله‌ای از سوی نکرومورف‌ها تنگ شده باشد! این حس ترس و وحشت در نسخه‌های دوم و سوم کمتر شده و جای خودشان را به صحنه‌های خشن و اسلشر می‌دهد. اگر برای اولین بار به سراغ بازی Dead Space بروید، ممکن است تا چند روز فقط کابوس نکرومورف‌ها را ببینید!

۸- SOMA

بازی SOMA به نوعی یک بازی در سبک مخفی‌کاری و بقا هست که توانسته داستانی به شدت ترسناک تعریف کند. داستان و قصه‌ای که با اعصاب و روان شما بازی می‌کند. در حقیقت ترس در این بازی بیشتر روان‌شناختی و متافیزیکی است تا یک بزن و بکشِ درجه‌ی یک! در حقیقت در دنیای SOMA، شما با ماشین‌ و روبات‌های مختلف طرف حساب خواهید بود. به نوعی این بازی را می‌توان با بایوشاک مقایسه کرد. هر چند این دو بازی در دو مقوله‌ی جدا ذهنِ مخاطبشان را به کار می‌گیرند.

۷- Until Dawn: Rush of Blood

در میان بازی‌های ویدیویی که برای هدست‌های واقعیت مجازی (VR) منتشر شده، باید به داستان اضافی Rush of Blood برای عنوان Until Dawn نیز اشاره داشت. دقیقا علت شروع وقایع این نسخه توضیح داده نشده ولی بازیکن در یک ترن هوایی قرار دارد که در طی مراحل مختلف قصد جان شما را دارد. این شما هستید و کنترلرهای Move و شلیک به دشمنان! با اینکه به تجربه‌ی یک اکشن بسیار سریع و نفسگیر هستید، در این بازی با صحنه‌های ترسناک زودگذری همراه هستید که موجب القای استرس و اضطراب در شما خواهد شد. این بازی برای کسانی که از فضاهای تنگ و بسته می‌ترسند (کلاستروفوبیا)، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

۶- Outlast

بازی Outlast سرآغاز یک ماجرای ترسناک بود. بازیکن در نقش مایلز، یک ژورنالیست آمریکایی وارد تیمارستانی می‌شود که به وی گزارش شده فعالیت‌های مرموزانه‌ای در آن در حال انجام است.قصه این بازی ویدیویی با استفاده از یک دوربین هندی‌کم که به قابلیت دید در شب مجهز شده، روایت می‌شود. سازندگان در این بازی به ارائه هر گونه محتوایی تلاش می‌کنند و صرفا از لحاظ روانی احساس ترس نخواهید کرد! صحنه‌های خشونت‌بار در این بازی به وفور دیده می‌شود. این بازی ویدیویی در نسخه اول شباهت‌های بسیار زیادی با فیلم سینمایی REC دارد. هر چند در نیمه‌ی دوم قصه‌ی بازی نخست، این حس ترس به مرور کاسته می‌شود. با این حال سازندگان در نسخه‌ی دوم از اشتباهات خود درس گرفته و در نسخه‌ی دوم، این حس ترس به مراتب بهتر و قوی‌تر به بازیکن القا می‌شود. البته لازم به ذکر است شخصیت‌ها و روایت جدیدی در نسخه‌ی دوم در پیش گرفته می‌شود که ارتباط مستقیمی با نسخه‌ی نخست ندارد.

۵- Silent Hill 2

اگر شما صاحب یک کنسول پلی‌استیشن ۲ بودید، قطع به یقین به تجربه‌ی بازی Silent Hill 2 پرداخته‌اید یا حداقل تلاش کردید چند مرحله از این بازی ترسناک را تجربه کنید! هیولاهای این نسخه به قدری جذاب و در عین حال وحشتناک طراحی شده که ممکن بود تا مدت‌ها انها را در کابوس‌های شبانه‌‌ی خود زیارت کنید! از کله هرمی‌ها گرفته تا پرستارهای عجیب و غریب همگی می‌توانستند سوهان روح بازیکن باشند. البته شهر همیشه خلوت سایلنت هیل نیز، باعث تشدید این وضعیت می‌شود. در شماره دوم از سری سایلنت هیل، جیمز به این شهر برمی‌گردد چون از همسر فوت شده‌اش نامه‌ای دریافت می‌کند. سایلنت هیل برخلاف سایر بازی‌های هم‌قطار خودش قادر است تا در کنارِ القای ترس به بازیکن، درس اخلاق و معرفت به او بدهد.

۴- P.T

قرار بود هیدئو کوجیما و گیلرمو دل تورو تحت نظارت کمپانی کونامی سری جدیدی از بازی سایلنت هیل را در دستور کار خود قرار بدهند و پس از مدتی، تیزری قابل بازی (Playable Teaser) منتشر شد که بازیکن در درون یک خانه بیدار شده و باید در صدد خروج از این مکان باشد. درست هست که این بازی به مرحله‌ی انتشار نهایی خود نرسیده ولی در همین دمو، به شدت احساس ترس حس می‌شود و بازیکن در توهمات یک شخصیت، مدام به بازی گرفته می‌شود. مسلما P.T. تجربه‌ و حس نوستالژیِ سایلنت هیل را برای هواداران به همراه داشت. به نظر می‌رسد این دموی قابل بازی، به نوعی به پروژه‌ی هیدئو کوجیما تحت عنوان Death Stranding‌ ربط داشته باشد. باید منتظر ماند تا ببینیم کوجیما در نهایت چه توضیحی در این رابطه دارد.

۳- Alien: Isolation

بازی‌های بی‌شماری از مجموعه‌ی Alien الهام گرفته شده‌اند. جدا از شکستِ تجاری بسیاری از این عناوین، بازی Alien: Isolation توانسته اثری قابل احترام در حوزه‌ی گیم باشد. برخلاف سایر بازی‌های این مجموعه، در این بازی شما با دیدنِ یک زنومورف، تا سر حد مرگ ممکن است بترسید! به نوعی در این بازی سعی شده حس و حال نخستین فیلم به بازیکن القا شود. شما در نقش آماندا، دختر ریپلی در فضاپیما حضور دارید تا سر از رمز و راز زنومورف‌ها در بیاورید. شخصیت این بازی به راحتی اشتباه می‌کند و شما به صورت واقعی حس ترس را درک می‌کنید. اتمسفر این بازی ستودنی است.

۲- Layer of Fear

بسیاری از بازی‌های ویدیویی می‌توانند باعث القای ترس و وحشتی شوند که از جای خود پریده یا اینکه کابوس‌های شبانه داشته باشید ولی معدود آثاری وجود دارند که باعث شوند به واقعیت زندگی خودتان شک کنید! بازی Layer of Fear شما را به ماجراجویی به درون خانه‌ای خالی از سکنه دعوت می‌کند. داستانی با تم گاتیک به آهستگی ماجرای یک آرتیست بدون نام و نشان را تعریف می‌کند که به خانه‌اش بازگشته است. به زودی متوجه می‌شوید که این شخص، ثبات روانی نداشته و محیط اطراف به راحتی دست‌خوش توهمات او می‌شود. به همین خاطر شما به راحتی نمی‌توانید وجه تمایزی بین واقعیت و تخیل داشته باشید.

۱. Resident Evil 7

پس از افتضاحی که در نسخه‌ی ششم رزیدنت‌ ایول به بار آمد، کپ‌کام تصمیم گرفت این بازی دست‌خوش تغییرات اساسی شود. به همین خاطر با رزیدنت ایول جدیدی رو‌به‌رو شدیم که نه تنها توانست انقلابی در این فرنچایز ایجاد کند، بلکه در عرصه‌ی قصه‌گویی به عنوان یک بازی ترسناک نیز موفق عمل کرد. شما در نقش یک شوهر دل نگران پس از دریافت پیام همسر، به خانه‌ی اشخاصی به نام بیکرها روانه می‌شوید تا بلکه همسرتان را پیدا کنید ولی همین داستان به ظاهر ساده و سطحی، سرآغاز تمام بدبختی‌های جدیدی است که می‌تواند تا واپسین لحظات بازی شما را به دنبال خود بکشاند. از نبردهای هوشمندانه و ترسناک با غول‌های بازی گرفته تا صحنه‌های منزجرکننده، همگی می‌توانند نویدبخش بازی درجه یک در حوزه‌ی ترس و بقا باشند. بسته به انتخاب درجه سختی، به همان اندازه مهمات اسلحه در محیط به تعداد کمتر یافت می‌شود. پس تا جایی که می‌توانید در درجه‌های سختی بالاتر صرفا باید فرار را بر قرار ترجیح دهید! این بازی از قابلیت های VR نیز بهره می‌برد که تجربه‌ی رزیدنت ایول ۷ را به مراتب لذت‌بخش‌تر خواهد کرد. بی‌صبرانه منتظر خبر رسمی توسعه‌ی Resident Evil 8 هستیم.

 

نظر شما در رابطه با این لیست چیست؟ دیدگاه و خاطراتتان از این بازی‌های ویدیویی را با ما به اشتراک بگذارید.

 ۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.