مطلب روز

نگاهی کوتاه به بازی مستقل و جذاب Children of Morta

عملکرد واقعیت مجازی پلی‌استیشن مطابق انتظارات نیست

نویسنده   سورنا رضایی  |

مدیر عامل بخش سرگرمی‌های تعاملی شرکت سونی چندی پیش صحبت‌هایی انجام داد که باعث بحث‌های زیادی در فضای مجازی شد. برای اطلاع از جزئیات خبر با گیمان همراه باشید.

جان کودرا، مدیر عامل بخش سرگرمی‌های تعاملی سونی، در مصاحبه‌ی اخیرش صحبت‌هایی پیرامون پلی‌استیشن ۴ و طول عمر این کنسول انجام داد که باعث بوجود آمدن بحث‌هایی شد. حال و با گذشت مدت کوتاهی از این اتفاق، کودرا اینبار مصاحبه‌ای با بلومبرگ ژاپن انجام داده است تا به شفاف سازی اظهارات اخیرش بپردازد. در ادامه می‌توانید بخش‌هایی از مصاحبه را مشاهده کنید:

کودرا در مصاحبه‌ی جدید با بلومبرگ ژاپن گفت شرکت آن‌ها گزینه‌های مختلف پیرامون کنسول پلی‌استیشن ویتا را در نظر خواهد گرفت. در گذشته اعلام شده بود این کنسول بازار بزرگی محسوب نمی‌شود.

کودرا گفت با در نظر گرفتن این موضوع که پلی‌استیشن ۴ و پلی‌استیشن ویتا دو کنسول متفاوت و جدا از هم هستند، سونی به بدنبال ارائه‌ی تجربه‌هایی منحصر بفرد روی هر یک از آن‌ها است.

با وجود اینکه او در مصاحبه‌ی خود به طور مستقیم به پلی‌استیشن ۵ اشاره نمی‌کند، اما گفت پلی‌استیشن ۴ وارد مرحله‌ی پایانی چرخه‌ی عمر خود شده است و سونی ۳ سال آینده را «ظرف آماده سازی برای آینده» می‌کند.

 

جان کودرا در جریان جلسه‌ای که چندی پیش با محوریت استراتژی‌های سونی برای آینده برگزار شد، اعلام کرد کنسول پلی‌استیشن ۴ به پایان چرخه حیات خود نزدیک می‌شود. او در ادامه اضافه کرد علی‌رغم اینکه این اتفاق می‌تواند تاثیر منفی روی بخش گیمینگ سونی داشد باشد، اما احتمالاً این اتفاق رخ نخواهد داد، زیرا درآمد حاصل از فروش اشتراک‌های سرویس پلی‌استیشن پلاس ضررهای بخش سخت افزار را جبران خواهد کرد. همچنین طبق صحبت‌های کودرا، سونی انتظار دارد تا عملکرد خوب کنسول نسل هشتمی‌اش در زمینه‌ی فروش ادامه داشته باشد، زیرا بازی‌های انجصاری جدید از جمله Spider-Man و The Last of Us: Part II در راه هستند. بنابراین، علاقه مندان منتظر کاهش قیمت این کنسول نباشند.

کودرا در بخش دیگری از صحبت‌های خود به صحبت درباره‌ی پایداری کنسول پلی‌استیشن ۴ پرداخت. اوایل سال جاری میلادی، سونی اعلام کرد که طبق پیش بینی‌های کارشناسان، میزان فروش این کنسول در سال جاری ۱۶ میلیون دستگاه خواهد بود، این در حالی است که در سال گذشته، ۱۹ میلیون دستگاه از این کنسول به فروش رفته بود. با در نظر گرفتن این موضوع، می‌توان گفت هدف از صحبت‌های کودرا درباره‌ی این موضوع، تلاش برای توجیه کاهش در میزان فروش کنسول بوده است.

پلی‌استیشن ۴ به طور رسمی در سال ۲۰۱۳ میلادی منتشر شد. با نظر گرفتن این تاریخ و تاریخچه‌ی عرضه‌ی کنسول‌ها، وارد شدن این کنسول به پایان چرخه‌ی حیاتش کاملاً منطقی است. این کنسول تاکنون ۷۹ میلیون دستگاه فروش داشته است که آن را در رتبه‌ی سوم پرفروش‌ترین کنسول‌های سونی، پس از پلی‌استیشن ۳ با ۸۰ میلیون دستگاه تا سال ۲۰۱۳ قرار می‌دهد.

در بخش دیگری از جلسه، اعلام شد سونی انتظار دارد تا بخش بازی و خدمات شبکه‌ همچنان به عملکرد عالی‌اش ادامه دهد. شبکه‌ی پلی‌استیشن در حال حاضر ۸۰ میلیون کاربر فعال دارد (این رقم در سال گذشته ۷۰ میلیون بوده است) و سونی به دنبال جذب کاربران جدید است تا بدین ترتیب، میزان درآمد خود از این طریق را افزایش دهد. مهم‌تر از این‌ها، سونی نه تنها قصد دارد تا بازی‌های انحصاری بیشتری را تولید کند، بلکه نگاهی نیز به فرصت‌های پیرامون محتویات اضافی خواهد داشت.

سونی پیش بینی کرده است درآمد حاصل از بخش بازی و خدمات شبکه در سال مالی که در تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۲۱ پایان می‌یابد با کاهش مواجه شود. سونی انتظار دارد در طول این سال مالی، سودی ۱۳۰ الی ۱۷۰ میلیارد ینی داشته باشد. این در حالی است که سود ۱۹۰ میلیارد ینی را برای سال مالی جاری پیش بینی کرده است.

کودرا در در صحبت‌های خود گفت سونی تا سال ۲۰۲۱ میلادی، ممکن است با مشکلاتی روبرو شود که در نهایت به عملکرد بهتر آن‌ها در آینده ختم خواهد شد. متاسفانه منظور او به طور واضح بیان نشده است، اما احتمالاً به‌طور غیرمستقیم به عرضه‌ی کنسول پلی‌استیشن ۵ طی چند سال آینده اشاره کرده است.

کورا در صحبت‌های خود به واقعیت مجازی پلی‌استیشن نیز اشاره کرد. طبق صحبت‌های او، رشد واقعیت مجازی پلی‌استیشن همچنان ادامه دارد، اما مطابق انتظارات نیست. علاوه بر این پلتفرم، پلی‌استیشن ویو (PlayStation Vue)، سرویس استریم سونی، نیز روز‌های خوبی را پشت سر نمی‌گذارد.

اوایل سال جاری میلادی، مت پیسکالتا، کارشناس NPD، به وبسایت گیمینگ‌بولت گفت فروش کنسول پلی‌استیشن ۴ در سال ۲۰۱۹ اگر چه به خوبی سال ۲۰۱۸ نخواهد بود، اما قدرتمند خواهند بود. همچنین وی در ادامه‌ی صحبت‌های خود اضافه کرد نسل بعدی‌ کنسول‌ها احتمالاً تا سال ۲۰۲۱ یا پس از آن عرضه نخواهد شد.

در پایان، لازم به ذکر است که کنفرانس سونی در رویداد E3 2018، ماه آینده برگزار خواهد شد. طبق اطلاعات منتشر شده در این باره، در جریان این کنفرانس خبری از معرفی سخت افزارهای جدید نخواهد بود و در مقابل، تمرکز سونی روی نمایش و انتشار اطلاعات جدید از چهار بازی Death Stranding، Ghost of Tsushima، Spider-Man و The Last of Us: Part II خواهد بود.


منبع Gamespot


۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.